Kiedy skończy się rewitalizacja centrum? "Wykonawca złożył wniosek o wydłużenie terminu”
- 27 listopada 2020
W pytaniach przesyłanych na redakcja@miasto-info.pl coraz częściej pytacie o termin zakończenia remontu centrum Myślenic - zwracając uwagę, że „już jest po czasie”. Postanowiliśmy to sprawdzić
Podczas czerwcowej sesji rady gminy burmistrz informował, że remont przebiega zgodnie z planem, a "wszystko wskazuje na to, że termin oddania inwestycji w październiku, względnie w listopadzie, z już ostatecznymi odbiorami zostanie dotrzymany przez wykonawcę".
Pytanie dotyczące terminu zakończenia prac przesłaliśmy do magistratu. Jak się okazuje, roboty potrwają nieco dłużej, a inwestycja najprawdopodobniej zostanie oddana w nowym roku.
- Wykonawca przebudowy myślenickiego Rynku złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia prac do 15 stycznia 2021 roku. Aktualnie trwa przygotowanie stosownego aneksu, wyrażającego zgodę na wydłużenie terminu realizacji umowy – informuje Tomasz Sólnica, zastępca naczelnika wydziału inwestycji w UMiG w Myślenicach.
- Wykonawca przebudowy myślenickiego Rynku złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia prac do 15 stycznia 2021 roku.
Na początku listopada dobiegły końca prace na ul. Kościuszki prowadzącej do Rynku, a główny plac miasta już niemal w całości wyłożony jest granitem, porfirem i otoczakami.
Zainstalowane i uruchomione zostały latarnie, a dodatkowe iluminacje oświetlają główny ciąg pieszy, nową fontannę, figurę św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz budynek urzędu miasta i gminy.
Obecnie Na Rynku wykonywane są prace związane z zielenią, czy montażem małej architektury. Natomiast główny front robót przeniósł się na Plac Kilińskiego. To ostatni obszar wchodzący w projekt rewitalizacji centrum, gdzie budowlańcy układają nową kostkę.
Co obejmuje rewitalizacja?
Gmina Myślenice na odnowienie centrum otrzymała unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 25 milionów. Projekt rewitalizacji został opracowany, a jego realizacja rozpoczęta w poprzedniej kadencji samorządu, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski. Umowę na dofinansowanie inwestycji były gospodarz gminy podpisał w październiku 2018 roku.
Została podzielona na dwie części; pierwsza obejmowała budowę Muzeum Niepodległości przy ul. Traugutta oraz wymianę nawierzchni wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy etap projektu został zrealizowany w kwietniu i wystawiliście mu wysoką ocenę.
Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.
Jestem bardzo zawiedziony realizacją projektu.
✅ zmiana wyglądu latarni
⛔ oświetlenie odbiegające w barwie od oświetlenia stosowanego w całym mieście ( stancie sobie Państwo pod Arkadami i spójrzcie w stronę ronda na Sobieskiego).
⛔ kolor płyt totalnie inny niż na projekcie, miały być piaskowo- ceglane, są szare.
⛔ najpiekniejsza część zieleni została usunięta (magnolie).
⛔ kocie łby na głównym takcie pieszym (,nierówna nawierzchnia).
⛔ tragiczne ławki.
⛔ brak podjazdów dla niepełnosprawnych.
⛔ dodatkowe miejsca parkingowe pod magistratem kosztem zieleni.
⛔ w środkowej części rynku (linia wschod- zachod) zgodnie z projektem miały zostać posadzone DO ZIEMI drzewa w ilości 8 szt. ŻADNE Z NICH NIE POSADZONO.
⛔ brak informacji o nasadzeniach zastepcych wzamian za wycięte drzewa.
⛔ czarne donice pogłębiające szarosc płyty rynku.
⛔ pełne spoiny między płytami.
⛔ widok totalnej betonozy :-(
Tak naprawdę zastanawiam się nad sensem inwestycji i wydawaniu tylu milionów złotych, po to aby popsuć to co było?
Niestety, nie wszystko jest w porządku. Ani architekt projektujący ani służby podległe Burmistrzowi nie przewidziały zjazdów dla niepełnosprawnych czy dla rodziców z wózkami przy zejściach naprzeciw Urzędu Miasta oraz wyżej naprzeciw herbaciarni. Żeby zejść na płytę z wózkiem, musiałem dojść do wylotu na ulicę Reja. Może to i dobrze, miałem dłuższy spacer.
Wszystko wybrukowane a miało być tyle zieleni
Wykonawce remontu rynku wybrał obecny burmistrz.
Zieleń usunął obecny burmistrz.
Wszystkie niedoróbki można było poprawić ponieważ umowa na to pozwala (tak zrobiono z wyglądem latarni).
Brak poprawek obciąża obecne wladze miasta, które mogly naprawić błędy.
Czy ktoś mi może powiedzieć gdzie się podział ten szpaler drzew przez środek rynku? Na wizualizacjach pełno zieleni na zdjęciach sama kostka