Turystyka

Stawiają na rowery. Gdzie w 2021 roku powstaną nowe ścieżki?

Stawiają na rowery. Gdzie w 2021 roku powstaną nowe ścieżki?
Fot. Fot. Kadr z filmu "Master" autorstwa Konrada Święcha

Wykonanie prawie 120 km trasy rowerowej w ramach projektu VeloRaba planuje województwo małopolskie, Myślenice zapowiadają budowę 32 km ścieżek prowadzących przez lasy Chełmu i Uklejny, a Siepraw kolejne 9 km nad Zatoką Zakliczyńską

Województwo małopolskie ogłosiło przetarg na opracowanie projektu trasy VeloRaba na odcinku Kasinka Mała–Puszcza Niepołomicka. Na zaprojektowanie i wykonanie czekają brakujące fragmenty, w tym również te biegnące przez gminy powiatu myślenickiego.

Wspomniana trasa rozpocznie się w Chabówce i prowadzić będzie przez Rabkę-Zdrój, Porębę Wielką, Mszanę Dolną, Lubień, Pcim, Stróżę, Myślenice (Zarabie), Borzętę, Dobczyce, Gdów, Książnice i Puszczę Niepołomicką. Termin wykonania zadania dla wszystkich części to 30 listopada 2022 roku.

 

Rowerem wokół zalewu dobczyckiego

Z kolei po latach przerwy do koncepcji budowy ścieżek rowerowych wrócił Tadeusz Pitala. Wójt Sieprawia zapowiedział w tym roku budowę trasy rowerowej oraz punktu turystycznego nad Zatoką Zakliczyńską. „Projekt obejmuje budowę prawie 9 km ścieżek pieszo-rowerowych wokół zatoki w terminie do grudnia 2021 r. Planowany koszt inwestycji to 6,7 mln zł, przy dofinansowaniu z funduszy UE w wysokości 4,3 mln zł” – mówi Tadeusz Pitala. Jak wyjaśniał na początku roku; w przyszłości ścieżki mają zostać połączone z projektowaną wzdłuż Raby trasą rowerową VeloRaba.

Ścieżki budują też Dobczyce, a w minionym roku przy drodze wojewódzkiej 967 powstało 410 m takiej trasy. W tym roku gmina planuje oddać odcinek w ruchu ogólnym - wzdłuż ulicy Cegielnianej w Dobczycach, a także odcinek drogi pieszo-rowerowej na ul. Energetyków. Czy włodarze wrócą do pomysłu trasy rowerowej wokół jeziora? "Obecnie gmina oczekuje na rozpoczęcie prac związanych z projektem VeloRaby obejmujących w części ścieżki zaprojektowane przy zbiorniku wodnym" - czytamy w odpowiedzi przesłanej przez UGiM. 

Koncepcja budowy trasy rowerowej wokół jeziora dobczyckiego ma ponad 7 lat. W 2014 roku burmistrzowie Dobczyc i Myślenic oraz wójt Sieprawia podpisali porozumienie w sprawie ustalenia zasad przygotowania dokumentacji dla projektu "Zagospodarowanie otoczenia Zbiornika Dobczyckiego”.

Ówczesny marszałek Małopolski Marek Sowa (PO) deklarował, że chce otwarcia akwenów w Dobczycach, Czorsztynie, Rożnowie, Klimkówce czy Świnnej Porębie - obiecując, że dołoży się do opracowań mających pokazać potencjał turystyczny i sposób zagospodarowania zbiorników wodnych w województwie. Pomimo dofinasowania otrzymanego na przełomie 2017 i 2018 roku, ścieżki wokół zbiornika nie powstały, a jako powód samorządowcy podawali zbyt wysokie ceny proponowane przez firmy biorące udział w przetargach.

W Myślenicach pierwsze fragmenty ścieżki oddano w 2012 r. Dzisiaj można nią przejechać z Zarabia do mostu w Osieczanach i w okolice ogródków działkowych. „Chcielibyśmy, aby jej budowę przejęło województwo małopolskie i wykonało ją w ramach swoich projektów strategicznych” - latem w mediach mówił Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz Myślenic.

32 km przez las

Gospodarz gminy na ten rok zapowiada rozpoczęcie prac nad trasami, które przebiegać będą przez zbocza góry Chełm i Uklejny. Mają powstać w trzech etapach w porozumieniu z firmą Bike Universe, która przygotowała ich projekt.

Całkowity koszt kompleksu, który zostanie wybudowany na terenie wydzierżawionym od Nadleśnictwa Myślenice, ma wynosić 1,5 mln. zł, natomiast jego pierwszy etap - według wstępnych kalkulacji, zostanie wykonany w 2021 r. za ok. 0,5 mln zł. Obejmować będzie 3 trasy, na których mają zostać rozegrane zawody mistrzowskie, m.in. w downhillu. Gmina nie informuje, ile czasu zajmie budowa kolejnych ścieżek.

Finalnie trasy rowerowe będą przebiegać m.in. w okolicach wyciągu krzesełkowego, czy kolejki przy stoku narciarskim, ale również przy parkingach, pumptrucku Biotop Park na Dolnym Jazie oraz przez Zarabie. - W obrębie całego kompleksu powstanie kilka tras downhillowych, enduro, trasy singletrack, a także familijne, z których skorzystać będą mogli nie tylko zawodowcy, ale również rodziny z dziećmi – mówi Filip Janiszewski z firmy Bike Universe, przygotowującej projekt tras. Koncepcja przewiduje też trzy stacje ładowania rowerów elektrycznych. Dwie znajdą się na Zarabiu, a jedna w pobliżu szczytu góry Chełm z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych.

Downhill wychował pokolenia

Downhill to dyscyplina, na której w Myślenicach wyrosły całe pokolenia młodych sportowców. Z naturalnymi zboczami i jednymi z najtrudniejszych tras, jakie ofertowała góra Chełm, Myślenice były stolicą tej odmiany kolarstwa górskiego goszcząc m.in. takie imprezy jak Joy Ride Open Series, Dainese Downhill Cup, czy Diverse Downhill Contest.

To tutaj spośród myśleniczan wyrosły takie legendy tego sportu jak Michał Śliwa i bracia Mikołaj i Grzegorz Wincenciakowie, którzy sięgali po najwyższe lokaty nie tylko w Polsce, ale podczas zawodów rangi ogólnoświatowej. Od 2017 roku Michał Śliwa jest nie tylko Mistrzem Polski, Europy, ale i Mistrzem Świata. Zdobył wszystkie tytuły w kategorii Masters, jakie w tej dyscyplinie są możliwe do wygrania.

Przez lata treningów i startów w zawodach, stał się downhillową legendą nie tylko Myślenic, co w filmie dokumentalnym „Master” pokazał Konrad Święch. Pierwsze kroki w tym sporcie stawiał również pochodzący z Myślenic Tomasz Kasperczyk - wicemistrz Polski w Rajdach Samochodowych 2019.

Artykuł premierę miał w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Powiązane tematy

Komentarze (5)

Zobacz więcej