Myślenice

Jak korzystać z fontanny posadzkowej w Rynku? „Chodzenie, czy bieganie między dyszami jest dozwolone, ale mamy prośbę, aby nie kąpać się w fontannie”

Jak korzystać z fontanny posadzkowej w Rynku? „Chodzenie, czy bieganie między dyszami jest dozwolone, ale mamy prośbę, aby nie kąpać się w fontannie”
Fontanna posadzkowa to element rewitalizacji Rynku, który oficjalnie otwarto 7 czerwca 2021 roku. Fot. Piotr Jagniewski

„Woda jest w obiegu zamkniętym, jest filtrowana, oczyszczana jednak mamy prośbę do mieszkańców, aby nie kąpać się w fontannie. Chodzenie, czy bieganie między dyszami jest jak najbardziej dozwolone” - wyjaśniają urzędnicy.

Fontanna budzi nie tylko zainteresowanie mieszkańców, ale wśród niektórych również kontrowersje

 

Wchodzić do wody, czy nie? Pozwalać dzieciom na zabawę w fontannie, a może tylko przyglądać się tryskającej wodzie siedząc na ławkach? I czy można robić to ciszej?

To tylko niektóre z argumentów jakie mieszkańcy poruszają w ramach dyskusji na forum w temacie „Fontanna na Rynku - skandal!”. Jakie zachowania określane są w ten sposób? To m.in. zabawy w wodzie, na które rodzice pozwalają swoim dzieciom.

Do tematu odnieśli się przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Myślenice. W najnowszym odcinku „Kroniki Myślenickiej”, realizowanej przez magistrat na temat korzystania z fontanny wypowiada się Marcin Mleczek z wydziału mienia UMiG.

Marcin Mleczek, wydział mienia UMiG Myślenice: Fontanna ma trzy podstawowe funkcje; ozdobną, klimatyczną i zdrowotną. Woda wydobywająca się z dyszy schładza nam powietrze, oczyszcza powietrze z kurzu, a funkcja zdrowotna to szum wody, który nas relaksuje i uspokaja.

Woda jest w obiegu zamkniętym, jest filtrowana i oczyszczana,  jednak mamy prośbę do mieszkańców, aby nie kąpać się w fontannie. Chodzenie, czy bieganie między dyszami jest jak najbardziej dozwolone.

Fontanna została uruchomiona 1 czerwca na kilka dni przed zakończeniem trwającego 3 lata remontu centrum Myślenic. Od początku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Z kolei w poniedziałek 7 czerwca na płycie odnowionego Rynku odbyła się uroczystość, podczas której oficjalnie oddano inwestycję mieszkańcom.

Remont centrum Myślenic rozpoczął się w październiku 2018 roku, a pierwsza część projektu obejmowała budowę Muzeum Niepodległości, które otwarto 10 listopada 2018 r. oraz przebudowę traktów pieszych wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny wraz z ulicami Piotra Skargi i Królowej Jadwigi (wykonana na wiosnę 2019 r.).

Jak oceniasz myślenicki Rynek po rewitalizacji?

 • wygląda świetnie
 • wygląda poprawnie
 • nie widzę różnicy
 • nie podoba mi się
 • wygląda koszmarnie
 • Zobacz wyniki
 • wygląda świetnie wygląda świetnie 27%
 • wygląda poprawnie wygląda poprawnie 30%
 • nie widzę różnicy nie widzę różnicy 9%
 • nie podoba mi się nie podoba mi się 20%
 • wygląda koszmarnie wygląda koszmarnie 14%
 • Głosów: 1888

Z kolei w styczniu 2021 r. zakończyły się prace remontowe w ramach drugiego etapu rewitalizacji obejmujące płytę Rynku i przyległe do niej ulice oraz Plac Kilińskiego. Na płycie zostały zainstalowane latarnie, a dodatkowe iluminacje oświetliły główny ciąg pieszy, nową fontannę posadzkową, figurę św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz budynek urzędu. Na głównej płycie miasta znalazły się też drzewa, które umieszczono w donicach. 

Powiązane tematy

Komentarze (42)

Zobacz więcej