Myślenice

Przebudowa myślenickiego Rynku oraz budowa Muzeum z nagrodą za „najlepsze unijne projekty”. Realizowały go dwie ekipy rządzące

Przebudowa myślenickiego Rynku oraz budowa Muzeum z nagrodą za „najlepsze unijne projekty”. Realizowały go dwie ekipy rządzące
Fot. Michał Skoczylas

Przebudowa myślenickiego Rynku wraz z budową Muzeum Niepodległości została jednym z laureatów plebiscytu „Fundusze Europejskie są w Małopolsce”. To wyjątkowy projekt, bowiem realizowany był przez dwie ekipy rządzące, ale to nie koniec wyróżnień

 

Plebiscyt „Fundusze Europejskie są w Małopolsce” zorganizowany jesienią ubiegłego roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, pozwolił na wyłonienie najlepszych – zdaniem mieszkańców - inwestycji w naszym regionie, które zostały zrealizowane od 2014 roku z pomocą środków unijnych.

„Nagradzamy dziś Państwa zaangażowanie i wysiłek włożony w pozyskanie Funduszy Europejskich i efektywną realizację zaplanowanych projektów. Inicjatywy te sprawiły, że Małopolska jest obecnie województwem, w którym dobrze się żyje, pracuje i odpoczywa. Jest regionem stawiającym na innowacje. Dzięki wsparciu środków unijnych oddaliśmy w ostatnich latach do dyspozycji mieszkańców m.in. nowe drogi, zmodernizowane szpitale, nowoczesne siedziby instytucji kultury czy placówek edukacyjnych, a kolejne inwestycje są w trakcie realizacji" - podczas uroczystej gali w Operze Krakowskiej w środę 30 marca mówił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Następnie wręczył 54 pamiątkowe statuetki dla beneficjentów funduszy europejskich z powiatów olkuskiego, chrzanowskiego, myślenickiego, wadowickiego, krakowskiego, miechowskiego, oświęcimskiego, proszowickiego, suskiego i wielickiego.

 

Powiat myślenicki: Rozwój centrum kompetencji

W internetowym plebiscycie największą liczbę głosów mieszkańców wśród projektów nagrodzonych podczas wydarzenia w Krakowie zebrała inicjatywa powiatu myślenickiego, polegająca na rozwoju Centrum Kompetencji Zawodowych w branży elektryczno-elektronicznej przy Zespole Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach.

Dotacja z Unii Europejskiej umożliwiła uczniom z terenu powiatu skorzystanie ze staży i praktyk u pracodawców oraz licznych kursów i szkoleń (m.in. prawo jazdy, spawanie metodą SEP i TIG, programowanie w języku JAVA). Nauczyciele zyskali możliwość udziału w kursach dających kwalifikacje zawodowe lub podnoszących kompetencje. Zakupiony został specjalistyczny sprzęt do poszczególnych pracowni związanych z kierunkową branżą.

 „Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu, który Małopolanie w głosowaniu internetowym uznali za jedną z najlepszych inicjatyw wspartych środkami unijnymi w powiecie myślenickim. To świadczy o tym, że działania podjęte przez nasz samorząd zostały docenione przez mieszkańców i przyniosły wymierną korzyść dla rozwoju szkolnictwa zawodowego w naszym powiecie” – podkreśla starosta Józef Tomal.

 

Myślenice: Rewitalizacja Rynku i budowa muzeum

Wśród nagrodzonych projektów znalazła się przebudowa myślenickiego Rynku oraz budowa Muzeum Niepodległości przy ul. Traugutta.

„W październiku zachęcaliśmy mieszkańców do głosowania w internetowym plebiscycie „Fundusze Europejskie są w Małopolsce” na realizację naszego projektu dotyczącego przebudowy Rynku, obejmującego też budowę Muzeum Niepodległości. Odbierając statuetkę z rąk wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki tym bardziej się cieszę, że ta nagroda jest wynikiem zaangażowania i oddanych głosów przez naszych mieszkańców” – wyróżnienie komentuje Jarosław Szlachetka, burmistrz miasta i gminy Myślenice.

Remont centrum Myślenic rozpoczął się w październiku 2018 roku, a pierwsza część projektu obejmowała budowę Muzeum Niepodległości, które otwarto 10 listopada 2018 r. oraz przebudowę traktów pieszych wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny wraz z ulicami Piotra Skargi i Królowej Jadwigi (wykonana na wiosnę 2019 r.).

Z kolei w styczniu 2021 r. zakończyły się prace remontowe w ramach drugiego etapu rewitalizacji obejmujące płytę Rynku i przyległe do niej ulice oraz Plac Kilińskiego. Na płycie zostały zainstalowane latarnie, a dodatkowe iluminacje oświetliły główny ciąg pieszy, nową fontannę, figurę św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz budynek urzędu. Na głównej płycie miasta znalazły się też drzewa, które umieszczono w donicach. 

 „Chodziło o to, żeby przede wszystkim wyprowadzić samochody z Rynku w Myślenicach i żeby przywrócić go mieszkańcom. Liczę na to, że tak się stanie” – podczas oficjalnego oddana inwestycji, w czerwcu ubiegłego roku mówił Łukasz Stożek, główny projektant – architekt.

Na realizację projektu rewitalizacji centrum wraz z przyległą starówką i budową Muzeum Niepodległości, gminie Myślenice udało się pozyskać dotację w wysokości 25 mln zł.

Jak pisaliśmy w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo w artykule „Nowe centrum w nowym roku”; przebieg rewitalizacji jest nietypowy, bowiem jego realizacja rozpoczęła się w kadencji 2014-18, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski (KW MO), a jej kontynuacji podjął się wybrany w 2018 r. Jarosław Szlachetka (PiS).

Jak oceniasz myślenicki Rynek po rewitalizacji?

 • wygląda świetnie
 • wygląda poprawnie
 • nie widzę różnicy
 • nie podoba mi się
 • wygląda koszmarnie
 • Zobacz wyniki
 • wygląda świetnie wygląda świetnie 27%
 • wygląda poprawnie wygląda poprawnie 30%
 • nie widzę różnicy nie widzę różnicy 9%
 • nie podoba mi się nie podoba mi się 20%
 • wygląda koszmarnie wygląda koszmarnie 14%
 • Głosów: 1888

 

Laureaci Plebiscytu „Fundusze Europejskie są w Małopolsce”:

Powiat myślenicki:

1. Powiat Myślenicki - Rozwój Centrum Kompetencji Zawodowych w branży E-elektryczno-elektronicznej przy Zespole Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach.

2. Gmina Myślenice - Przebudowa myślenickiego Rynku oraz budowa Muzeum przy ul. Traugutta w Myślenicach.

3. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Myślenicach - Modernizacja Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Centralnej Sterylizatorni, Pracowni Diagnostyki Obrazowej i zakup aparatury medycznej.

4. Gmina Dobczyce - Rozbudowa, modernizacja przedszkola nr 3 i utworzenie oddziału żłobka. - Zagospodarowanie otoczenia Zbiornika Dobczyckiego w Dobczycach.

Powiązane tematy

Komentarze (16)

 • 1 kwi 2022

  Wygląda jak...beton.

  35 6 Odpowiedz
 • 1 kwi 2022

  Rynek OK, ale pomysł donic z roślinami, to katorga na lata.
  Zakładanie zieleni na wiosnę, zabieranie w jesieni. I tak przez lata, ile to będzie kosztować,
  A można było zostawić ziemię i stałą zieleń.
  To jakby ktoś ogródek zakładał na wiosnę i zbierał w jesieni,

  34 6 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 1 kwi 2022

  Nagroda za betonoze ???

  31 4 Odpowiedz
 • 1 kwi 2022

  Uważam że rynek to tragedia w upalne dni żywego ducha bo beton rozgrzany a jak przyjdą ulewy to woda nie ma gdzie wsiągać i cała Polska zdiwiona że powodzie bo takie rynki są wszędzie w Polsce

  26 7 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 1 kwi 2022

  To wspólne "osiągnięcie" bylego i obecnego burmistrza

  22 1 Odpowiedz

Zobacz więcej