Tak wygląda nowa fontanna w Rynku. To ostatni element rewitalizacji. Oficjalne otwarcie w poniedziałek
- 4 czerwca 2021
Nowa fontanna posadzkowa to ostatni element trwającej od 2018 roku rewitalizacji centrum Myślenic. Oficjalne otwarcie inwestycji zapowiedziano na poniedziałek 7 czerwca
Fontanna została uruchomiona 1 czerwca i stanowi zwieńczenie trwającego od 3 lat remontu centrum. Wokół niej znalazły się też ławki i to miejsce w ostatnim czasie przyciąga uwagę nie tylko najmłodszych mieszkańców miasta.
Uroczyste otwarcie Rynku po rewitalizacji odbędzie się w samo południe, w poniedziałek 7 czerwca. Jak informuje UMiG w Myślenicach: "Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. wicemarszałek województwa małopolskiego, wojewoda małopolski oraz parlamentarzyści".
Remont centrum Myślenic rozpoczął się w październiku 2018 roku, a pierwsza część projektu obejmowała budowę Muzeum Niepodległości, które otwarto 10 listopada 2018 r. oraz przebudowę traktów pieszych wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny wraz z ulicami Piotra Skargi i Królowej Jadwigi (wykonana na wiosnę 2019 r.).
W styczniu 2021 r. zakończyły się prace remontowe w ramach drugiego etapu rewitalizacji obejmujące płytę Rynku i przyległe do niej ulice oraz wspomniany Plac Kilińskiego. Na płycie zostały zainstalowane i uruchomione latarnie, a dodatkowe iluminacje oświetlają główny ciąg pieszy, nową fontannę, figurę św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz budynek urzędu. Na głównej płycie miasta znalazły się też drzewa w donicach.
Jak oceniasz teren wokół kościoła po rewitalizacji?
- wygląda świetnie wygląda świetnie 47%
- wygląda poprawnie wygląda poprawnie 33%
- nie widzę różnicy nie widzę różnicy 7%
- nie podoba mi się nie podoba mi się 8%
- wygląda koszmarnie wygląda koszmarnie 6%
- Głosów: 830
Po wybrukowaniu placu Kilińskiego, popularnie nazywanego przez mieszkańców „Końskim Rynkiem” miało nastąpić oddanie inwestycji. To przeciągnęło się do czerwca.
Miliony na remont i nietypowy podział prac
Na realizację projektu rewitalizacji centrum wraz z przyległą starówką i budową Muzeum Niepodległości, gminie Myślenice udało się pozyskać dotację w wysokości 25 mln zł.
To rekordowa kwota, bowiem żadne z sąsiednich miast nie otrzymało podobnych pieniędzy. Te pochodziły z funduszy unijnych przydzielanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Otrzymana dotacja wiązała się z wkładem własnym, który miał wynieść ok. 8,3 mln zł (dokładne kwoty podamy po rozliczeniu działania).
Jak pisaliśmy w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo w artykule „Nowe centrum w nowym roku”; przebieg rewitalizacji jest nietypowy, bowiem jego realizacja rozpoczęła się w kadencji 2014-18, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski (KW MO), a jej kontynuacji podjął się wybrany w 2018 r. Jarosław Szlachetka (PiS).
Nowy burmistrz w powyborczym wywiadzie udzielonym lokalnemu tygodnikowi, zapowiadał weryfikację projektów rozpoczętych przez swojego poprzednika, zapewniając przy tym, że rewitalizacja Rynku znajduje się na jego liście zadań do dokończenia.
Tak też się stało, a na pierwsze dwa lata jego kadencji przypadło przeprowadzenie prac związanych z drugim etapem, który obejmował m.in. wymianę płyty Rynku oraz nawierzchni przyległych ulic Kościuszki, Klakurki, Kilińskiego wraz z traktem pieszym prowadzącym do ronda w Śródmieściu, ulicą Bema z miejscami postojowymi oraz fragmentem ulicy Reja przy skrzyżowaniu z ul. Gałczyńskiego.
Jak oceniasz myślenicki Rynek po rewitalizacji?
- wygląda świetnie wygląda świetnie 27%
- wygląda poprawnie wygląda poprawnie 30%
- nie widzę różnicy nie widzę różnicy 9%
- nie podoba mi się nie podoba mi się 20%
- wygląda koszmarnie wygląda koszmarnie 14%
- Głosów: 1888
Według założeń projektu; po rewitalizacji centrum miasta ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej–płaskiej posadzki m.in. obejmą przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Te drzewa to kpina z przyrody i ludzi. Zeby wyciac zdrowe drzewa a w ich miejsce wsadzic drzewa w donicach. Gdzie one maja zapuszczac te korzenie? Jedna wielka patelnia i grillowisko zero cienia a woda z fontanny tego nie zmieni
Przy temperaturze 20/*C , na płycie rynku niema czym oddychać... Ciekawe co będzie w czasie letnich upałów. Wychodzi Idiotyzm z Wycinką Drzew....
I jeszcze jedno.
Celem remontu rynku było (jak napisano we wniosku) przywrócenie historycznego wyglądu rynku.
ZDECYDOWANIE NIE WYSZŁO.
Super fontanna, wiedziałam na żywo, naprawdę mi się podoba. Ogólnie rynek bardzo ładny, super że zostawili latarnie w spokoju, te z projektu były koszmarne. Wszystko byłoby super gdyby tylko nie te paskudne czarne skrzynki na drzewa... Na prawdę nie dało się zostawić 1,5m kwadratowego klombu żeby drzewo w tym rosło, zamiast takiej paskudnej czarnej kostki z desek? Sama kostka wysoka, a w niej drzewko jak patyk - wysokie i chude. Jaki to da w przyszłości cień? Te ozdobne drzewka jakieś takie mało przyjemne, sztucznie to wygląda...
Niby posadzili kilka sztuk drzew w ziemi od strony jubilera...ale czemu nie więcej? Nie wiem, może jest jakaś rozkminka na koncerty w przyszłości, żeby te donice na ich czas przenosić, aby widoku na scenę nie zastawiały. Albo jest milion instalacji pod płytą rynku...innej logicznej odpowiedzi na te doniczki nie dostrzegam. Może nas ktoś mądrzejszy o tym uświadomi.