logo-web9
Myślenice

Myślenice. Burmistrz z zastępcą prezentują Zarabie przyszłości. Koncepcję nazywają Zarabiem 2.0

Na 9 dni przed wyborami burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) wraz ze swoim zastępcą Mateuszem Sudrem (PiS), prezentują założenia Planu Zagospodarowania Zarabia - nazywając go „Zarabiem 2.0”.

Według wstępnych szacunków inwestycja miałaby kosztować przeszło 100 mln zł, a wcielenie zaprezentowanej koncepcji w życie zająć kolejne 5 lat

O potrzebie ożywienia turystycznej części Myślenic pisaliśmy m.in. w 2020 r., pytając was jak zagospodarować Zarabie, żeby kolejne  pokolenia wspominały wypoczynkową dzielnicę miasta, jak ich poprzednicy w filmie dokumentalnym "Raba - rzeka dzieciństwa" Autorstwa Jacka Solakiewicza.

W ostatnich latach wzdłuż rzeki Raby włodarzom udało się m.in. wybudować boiska do siatkówki, park sensoryczny dla dzieci, podpisać umowę z firmą wypożyczającą kajaki, oświetlić ścieżkę biegową, na zboczach góry Chełm otworzyć część zapowiadanych tras rowerowych, stworzyć plażę piaszczystą wraz z parasolami, a obecnie dobiega końca budowa skateparku. Modernizację w tym roku przejdzie stadion Dalinu

Zarabie ma też swoje bolączki; w ostatnich latach m.in. zrezygnowano z organizacji w tym miejscu Dni Myślenic, znanych także jako „Myślenicki Festiwal Lata”, nie udało się zagospodarować terenu po dawnym campingu „Prima”, wybudować zapowiadanego lokalu „Lato na Zarabiu” oraz tężni solankowej. W 2023 r. pierwszy raz od lat w wakacje zamknięty był odkryty basen, który według zapowiedzi burmistrza ma wrócić w nowej odsłonie 1 lipca 2024 r., co podczas ostatniej sesji wytknął mu jeden z radnych.

„Można było zacząć właśnie od modernizacji tego basenu, a nie od wsadzania sztucznych palm, które dla mnie są symbolem waszej kadencji i tych kajaków, które zasłynęły z tego, że ktoś sobie zrobił z nimi kulig na trawie za quadem” – działania włodarzy w rekreacyjnej części Myślenic oceniał radny Kamil Ostrowski (WDG).

Projekt „Zarabie 2.0” na 9 dni przed wyborami

Możliwości wykorzystania tkwiącego w Zarabiu potencjału, na 9 dni przed wyborami samorządowymi zaprezentował burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) wraz ze swoim zastępcą Mateuszem Sudrem (PiS).

W czwartek 28 marca w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się konferencja prasowa, podczas której samorządowcy informowali o wykonaniu Planu Zagospodarowania Zarabia oraz o planowanych inwestycjach. Przedstawili rozbudowaną koncepcję zagospodarowania Górnego i Dolnego Jazu.

Zapewniali, że projekt i pozwolenie na budowę posiadają tężnia solankowa w parku miejskim, a także budynek restauracji „Lato na Zarabiu”.

Burmistrz planuje m.in. stworzenie sieci obustronnych ścieżek, pieszych i rowerowych, budowę dwóch kładek prowadzących przez Rabę, modernizację kortów tenisowych, gdzie wykonane zostanie zadaszenie oraz boiska do badmintona i padla, nowoczesne sanitariaty z przebieralniami dla matek z małymi dziećmi, place zabaw, przestrzenie do rekreacji i wypoczynku, muszlę koncertową przy dawnej Banderozie, bulwary i waterfronty nad brzegami rzeki, wodny plac zabaw dla dzieci przy Dolnym Jazie, czy ścieżkę w koronach drzew wzdłuż lewego brzegu rzeki.

Całość projektu szacowana jest na przeszło 100 mln zł, a jego realizacja miałaby trwać etapami przez kolejne 5 lat. Środki na prezentowane zadania mają pochodzić m.in. z dotacji unijnych. 

 

- Pierwszoplanowymi potrzebami oprócz nowych ścieżek i placów zabaw są takie prace jak zadaszenie kortów tenisowych, nowoczesne sanitariaty, czy budowa tężni solankowej, na którą już pozyskaliśmy dotacje. Wierzymy, że uda nam się zrealizować nasze plany, co przyczyni się do poszerzenia oferty skierowanej przez gminę Myślenice do mieszkańców i turystów, którzy coraz chętniej wybierają za cel swoich podróży Zarabie i okolice – mówił burmistrz Szlachetka.

A co z ochroną Zarabia przed powodzią?

Wiele z prezentowanych obiektów znajduje się blisko Raby, dlatego burmistrza zapytaliśmy m.in. o to, czy realizacja tego zadania jest zależna od zapowiadanej przez niego wspólnie z posłem Władysławem Kurowskim (PiS) w październiku 2023 koncepcji ochrony Zarabia przed powodzią.

- Plan zabezpieczenia przeciwpowodziowego wykonują Wody Polskie. Umowa i porozumienie w tej sprawie zostały podpisane. Tu mówimy o inwestycjach, które mogą być wykonywane równolegle, oczywiście one muszą być też w odpowiedni sposób zaprojektowane, żeby ewentualnie rzeka Raba ich nie zniszczyła w przypadku wezbrań i podtopień. Wszystkie propozycje przewidują również wykonanie tych inwestycji w trudnym terenie i użycie odpowiednich materiałów stosowanych w innych miejscach, gdzie w przypadku podtopień, czy powodzi ta infrastruktura jest i służy dalej - wyjaśnia Jarosław Szlachetka. 

Weź udział w sondażu!

Dni Myślenic wrócą na Zarabie?

Czy prezentowana przez burmistrza koncepcja Zarabia 2.0 pozwoli na powrót Dni Myślenic na Górny Jaz, czy zapewnia bezpieczną drogę ewakuacyjną, która była podawana jako powód rezygnacji z imprezy w tym miejscu?

Jarosław Szlachetka zapewnia, że trwają rozmowy ze strażą i nowym komendantem policji. „Chcielibyśmy powrócić do plaży trawiastej, ale pewne ustawy o organizacji imprez masowych skutecznie ograniczają nasze plany, czy marzenia. Docelowo chcielibyśmy wrócić z imprezami w ten teren zielony” – powiedział nam burmistrz Szlachetka.

Weź udział w sondażu!

W trakcie konferencji obecne były również przedstawicielki biura architektonicznego Archi Gard z Krakowa, które opracowały i prezentowały Plan Zagospodarowania Zarabia. Ten sam zespół opracował wcześniej projekt wykonywanej obecnie modernizacji basenu letniego.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!