Myślenice

Czy gminy powinny zapłacić nauczycielom za czas strajku? Temat dzieli radnych [WIDEO]

Czy gminy powinny zapłacić nauczycielom za czas strajku? Temat dzieli radnych [WIDEO]

Radni klubu Macieja Ostrowskiego wspólnie z KWW Bez Układów złożyli wniosek do burmistrza Jarosława Szlachetki o udzielenie „wszelkiej możliwej i dopuszczalnej pomocy” uczestnikom strajku.

Radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu tłumacząc, że wniosek jest niezgodny z prawem, a ten podobnie jak protest nauczycieli wywołał gorącą dyskusję wśród samorządowców

Strajk nauczycieli i pracowników oświaty w całej Polsce rozpoczął się 8 kwietnia. Tylko w gminie Myślenice wzięło w nim udział 30 placówek. W tym czasie nie odbywały się zajęcia, a protest zbiegł się z egzaminami gimnazjalnymi i ośmioklasistów, które ostatecznie udało się przeprowadzić. Po tym jak strajkujący nie doszli do porozumienia z rządem, w sobotę 27 kwietnia ZNP zawiesił protest, zapowiadając jego wznowienie we wrześniu.

W między czasie samorządy w całym kraju musiały zmierzyć się z dylematem dotyczącym wypłaty wynagrodzenia strajkującym za okres protestu, który trwał 19 dni.

W czasie jego trwania burmistrz Jarosław Szlachetka wysłał zapytanie w tej sprawie do Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO), która wydała opinię mówiącą m.in. o tym, że „nie jest dopuszczalna wypłata wynagrodzenia na czas strajku tym pracownikom, którzy uczestniczyli w akcji strajkowej" powołując się na art. 23. ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

 

Radni wnioskują o pomoc

Podczas IX sesji Rady Miejskiej w Myślenicach radni klubu Macieja Ostrowskiego wspólnie z KWW Bez Układów złożyli wniosek o udzielenie „wszelkiej możliwej i dopuszczalnej pomocy” uczestnikom strajku. Jego treść odczytał Jerzy Cachel (KW MO):

"W imieniu klubu Macieja Ostrowskiego i radnych Bez Układów zwracamy się z wnioskiem do Pana burmistrza o udzielenie wszelkiej możliwej i dopuszczalnej prawnie pomocy nauczycielom i innym pracownikom oświaty biorącym udział w akcji strajkowej".

W odpowiedzi burmistrz Jarosław Szlachetka odczytał opinię prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie Mirosława Legutko, która brzmi następująco:

"(…) udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych, a w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunkiem pracy z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Zacytowany przepis jednocześnie przesądza, że nie jest dopuszczalna wypłata wynagrodzenia za czas strajku tym pracownikom, którzy uczestniczyli w akcji strajkowej.

(...) Tym samym działania polegające na wypłacie za czas strajku pracownikom uczestniczącym w strajku, bądź też zmierzające do obejścia przepisu, należy uznać za działania niezgodne z prawem. Zaznaczenia wymaga, że podmiot wydatkujący środki publiczne jest zobowiązany do ścisłego przestrzegania przepisów dotyczących dokonania poszczególnych rodzajów wydatków. Naruszenie przepisów stanowi czyn będący naruszeniem dyscypliny finansów publicznych i wiąże się z ponoszeniem odpowiedzialności z tego tytułu”. 

Po odczytaniu opinii RIO, burmistrz wygłosił własną opinię na temat strajku w oświacie, odnosząc się tym samym do wniosku radnych KW Macieja Ostrowskiego i Bez Układów.  

Burmistrz Jarosław Szlachetka: Jeżeli stanowisko RIO jest dla Państwa niewystarczające, proszę o wyjaśnienie w jaki sposób my jako gmina mamy zaopiekować się nauczycielami, którzy strajkowali.

(…) Nie odmawiam nikomu prawa do strajku. To do czego doszło nigdy nie powinno zdarzyć się w naszych szkołach. Mam do tych nauczycieli duży zarzut i jest mi przykro, że zostawili młodzież w sytuacji, kiedy potrzebowali wsparcia i opieki. W wielu przypadkach nauczyciele odwrócili się plecami.

(...) Będę trzymać się opinii jaką otrzymałem z RIO. Zgodnie z deklaracją, którą złożyłem przewodniczącej Związku Nauczycielstwa Polskiego; środki, które są w budżetach szkolnych na wynagrodzenia, w tych budżetach pozostaną do dyspozycji.

W odpowiedzi Tomasz Wójtowicz wyjaśniał jaka intencja przyświeca radnym składającym wniosek. 

Tomasz Wójtowicz (KW MO): Nie narzucamy panu tego co ma pan robić. Nie chcemy zawężać działań pana burmistrza. Daleko nam do tego. W tym wniosku prosimy tylko o to, aby kiedy pojawi się taka możliwość prawna - wziąć pod uwagę dobro nauczycieli i pracowników oświaty. Z tego co wiemy, samorządy pracują nad tym, aby w tej sprawie zabrać głos i zareagować.

 

Czy nauczyciele powinni otrzymać wynagrodzenie za czas strajku?

 • TAK TAK 25%
 • NIE NIE 75%
 • Głosów: 810

 

Następnie głos zabrał radny Mirosław Fita, który w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że reprezentujący go radni nie wezmą udziału w głosowaniu, ponieważ jest to "niezgodne z prawem".

Mirosław Fita (PiS): Klub Prawa i Sprawiedliwości nie przystąpi do głosowania takiego wniosku, bo jak wcześniej słyszeliśmy jest to niezgodne z prawem.

 

Do tej opinii odniósł się przewodniczący Jan Podmokły zwracając uwagę, że wniosek nie nakazuje wypłaty, a "udzielenie wszelkiej możliwej i dopuszczalnej prawnie pomocy".

Przewodniczący RM Jan Podmokły (KW MO): Nie widzę sprzeczności tego wniosku z przepisami. Klub PiS może zrobić co zechce. Gdyby wniosek nakazywał wypłatę, można byłoby tak mówić, ale nie ma takiej formy.

 

12 radnych nie głosuje, 9 jest za 

Ostatecznie wniosek został przyjęty 9 głosami „za”, przy 12 wstrzymujących się. W głosowaniu zgodnie z zapowiedzą nie wzięli udziału radni PiS oraz Bogusław Podmokły (KW MO) wraz z Kamilem Ostrowskim (KW MO), którzy zwracali uwagę, ze ten dotyczy ich interesu prawnego.

Powiązane tematy

Komentarze (42)

 • 6 maj 2019

  Z jakiej racji akurat ta grupa zawodowa ma dostać pomoc ? Rozpoczynam strajk więc rozumiem i zgadzam się na przepisy dotyczące strajku.
  Może zorganizują strajk przeciw przepisom dot. strajku ? Strajkcepcja ?

  88 10 Odpowiedz
 • 6 maj 2019

  To nauczyciele powinni zapłacić odszkodowanie rodzicom dzieci za poniesione szkody moralne oraz za koszty związane z zapewnieniem opieki na czas pobytu w pracy .

  90 28 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 maj 2019

  Nic nie zostanie wyplacone, bo zaraz wpadnie RIO na kontrole :)
  Za brak stosunku pracy nie ma wynagrodzenia i tyle w temacie.

  71 9 Odpowiedz
 • 6 maj 2019

  Nauczyciele obradują czy dać nauczycielom "wynagrodzenie za strajk". Żałosne.

  68 14 Odpowiedz
 • mknp@o2.pl 6 maj 2019

  Ten strajk ma tylko jeden cel, wybory do PE. Nie chodzi o tą pomoc, ani o przywileje dla nauczycieli, chodzi tylko o to, żeby pokazać, PIS w złym świetle, a PO w dobrym.

  Stracili na tym uczniowie i nauczyciele.
  Strajk z całą pewnością przełożył się na wyniki z egzaminów,
  nauczyciele stali się znienawidzoną i zostali uznani strasznie roszczeniową grupą zawodową,
  PIS wyszedł chyba na 0, ewentualnie delikatnie na plus, bo - zacytuję wpis na pewnym portalu: "nie dali się szantażować",
  PO jest na 0, bo to nie oni są winni strajków.

  61 18 Odpowiedz

Zobacz więcej