Wywiad

Justyna Czarniak: Chcemy utrwalić historię i tradycję Drogini z myślą o kolejnych pokoleniach

Makieta cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno mieszkańców jak i osób, które mają tu swoje korzenie. Wciąż zbieramy informacje na temat wsi, aby prowadzić prace nad jej rekonstrukcją

- mówi Justyna Czarniak, przedstawiciel stowarzyszenia „Droginia dla pokoleń”

 

 

Podczas Festiwalu Aktywności, który miał miejsce w OSP, jego uczestnicy mogli obejrzeć makietę dawnej Drogini. Kto jest odpowiedzialny za jej powstanie?

Pomysł stworzenia makiety zrodził się w głowie mojej mamy Marii Węcław, która jest jednym członków stowarzyszenia „Droginia dla pokoleń”. Natomiast jego wykonawcą jest nasza lokalna artystka Janina Cegielska, która również należy do stowarzyszenia. Makietę cały czas rozbudowuje i tworzy pani Janina.

Co możemy na niej znaleźć?

Makieta przedstawia tereny wsi Droginia przed zalaniem i obejmuje lata sześćdziesiąte, siedemdziesiąte i osiemdziesiąte. To okres, który najbardziej pamiętają mieszkańcy i są w stanie przekazać nam informacje oraz zdjęcia niezbędne do odwzorowania obiektów. Pani Janina doskonale pamięta dawną Droginię, ale w identyfikacji obiektów pomagają jej mieszkańcy oraz członkowie stowarzyszenia „Droginia dla pokoleń” dostarczając pani Janinie Cegielskiej zdjęcia i informacje przydatne do tworzenia makiety.

Przyglądając się makiecie przede wszystkim w oczy rzucają się detale.

Makieta odtwarzana jest zgodnie ze stanem rzeczywistym sprzed kilkudziesięciu lat. Pani Janina stara się odwzorować każdy detal np. rozmieszczenie budynków, ich wygląd, rozmieszczenie drzew, kapliczek, dróg, pól itd. To informacje, które zbieramy na podstawie zdjęć dawnej Drogini oraz opowieści mieszkańców, którzy mieszkali na zalanych terenach i pamiętają dawny wygląd wsi. Posiłkujemy się również starymi mapami. Okazją do przekazania nam swoich wspomnień są takie wydarzenia jak niedawny Festiwal Aktywności.

Jaką część dawnej Drogini udało się odtworzyć do tej pory?

Do tej pory utworzone jest centrum Drogini wraz z terenami na południe, czyli w stronę Borzęty i Brzączowic w kierunku domu rodzinnego Państwa Ostrowskich. Obecnie powstaje część południowa do terenów dzisiejszej Drogini. Brakuje jeszcze niewielkiej części na wschód (most do Dobczyc) i na zachód (most do Myślenic) oraz Targoszyna.

Czy planują Państwo odbudowę całej wsi?

Raczej tak. Pani Janina planuje stworzyć całą Droginię, sprzed zalania tych terenów, choć wykonanie makiety jest bardzo pracochłonne i czasem brakuje informacji na temat rozmieszczenia i wyglądu obiektów.

Gdzie można oglądać efekt Państwa pracy? Czy mieszkańcy regionu mogą przyjechać w jakieś miejsce i obejrzeć makietę z bliska?

Obecnie makieta znajduje się w pracowni pani Janiny Cegielskiej. Po rozbudowaniu będziemy organizować spotkania w strażnicy OSP w Drogini, aby przekazywać dzieciom, młodzieży i osobom zainteresowanym historię tej wsi. Makietę planujemy wystawić również MOKiS w Myślenicach. W przyszłości marzy nam się miejsce- siedziba stowarzyszenia, które będzie można odwiedzać i czerpać wiedzę na temat Drogini… Drogini- kiedyś i Drogini- dziś.

Do tej pory poszczególne etapy wykonanej pracy były przedstawione podczas wigilii dla seniorów organizowanej przez strażaków OSP w Drogini w grudniu 2018 r., również podczas konferencji pt. „Jezioro Dobczyckie przeszłość i perspektywy” zorganizowanej przez stowarzyszenie społeczno – kulturalne PoRabie z Dobczyc w RCOS w Dobczycach oraz podczas wspomnianego „Festiwalu Aktywności dla mieszkańców Drogini”.

Makieta cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno mieszkańców jak i osób, które mają tu swoje korzenie. Parę miesięcy temu przyjechał do nas pewien mieszkaniec Śląska, którego zebrane informacje na temat przodków doprowadziły do Drogini. Był bardzo wzruszony po spotkaniu z mieszkańcami i po opowieściach usłyszanych od nich. To cudowne móc pomagać i sprawiać radość innym.

Powiązane tematy

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...
Dobczyce 1

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...

Trwające około godziny regularne rejsy edukacyjne po zbiorniku dobczyckim będą odbywały się co weekend. To wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Miasta Krakowa i Wód Polskich i Dobczyc. Czy to realny krok do wpuszczenia białej floty na zalew? Odpowiedzi na to pytanie, mieszkańcy regionu oczekują od lat. I choć temat otwarcia zalewu wraca regularnie p...

Ranking Bogactwa Samorządów: Najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy… Dobczyc
Powiat myślenicki 6

Ranking Bogactwa Samorządów: Najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy… Dobczyc

W Rankingu Bogactwa Samorządów mieszkańcy Dobczyc uchodzą za najzamożniejszych na terenie powiatu myślenickiego. Z dochodem 3711,40 zł na mieszkańca wyprzedzają m.in. myśleniczan. Jak w zestawieniu wypadły pozostałe miejscowości? Rankingu Bogactwa Samorządów powstaje od 2010 roku na zlecenie czasopisma samorządowego Wspólnota. W zestawieniu dochod...

Komentarze

  • 10 cze

    Brawo, takich ludzi chce się poznawać, a nie non stop czytać tu o 'szlachetnym'

    Mamy tyłu ciekawych mieszkańców w powiecie. Szukajcie a znajdziecie. Kierunek Redakcji właściwy :)

    6 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Agnieszka Cahn: Kiedy dowiedziałam się prawdy, poczułam się oszukana
Rozmowa tygodnia 46

Agnieszka Cahn: Kiedy dowiedziałam się prawdy, poczułam się oszukana

O tym, że Żydzi mieszkali w Myślenicach dowiedziałam się bardzo późno i ta informacja stała się dla mnie prawdziwym szokiem. Poczułam się oszukana. Oszukana przez nauczycieli, rodziców i dziadków moich kolegów pochodzących od pokoleń z Myślenic, a nawet przez więźniów obozów koncentracyjnych, którzy podczas lekcji opowiadali o tym, jak wyglądała wo...

Ks. Zdzisław Balon: Przyjdźcie. Jubileusz koronacji Cudownego Obrazu, to święto naszej Matki!
Rozmowa tygodnia 12

Ks. Zdzisław Balon: Przyjdźcie. Jubileusz koronacji Cudownego Obrazu, to święto naszej Matki!

Koronacja była potwierdzeniem wiary w obecność Maryi i nadprzyrodzone działanie obrazu przez ówczesne pokolenie. Dzisiaj, świętując Jubileusz, chcemy to uznać i zaświadczyć o tym wobec pokolenia, które dorasta. Wierzę, że w sercu wielu tych osób została głęboko zakorzeniona cześć dla Matki Bożej. Warto odkryć Ją na nowo w swojej codzienności, dośw...

Marcelina Czepiel: Na ścianie zawieszę klocki i tarcze hamulcowe
Wywiad 9

Marcelina Czepiel: Na ścianie zawieszę klocki i tarcze hamulcowe

Zawsze powtarzałam, że nie wsiądę ani do samochodu by kierować, ani do niczego podobnego, a teraz startuję w różnych zawodach kartingowych i samochodowych – mówi Marcelina Czepiel, absolwentka Szkoły Muzycznej w Czasławiu Przez 5 lat uczęszczała do Szkoły Muzycznej w Czasławiu. Tam uczyła się gry na saksofonie. Wydawać by się mogło, że pasja do m...