Myślenice

Czy na tych ulicach staną parkometry? Radni zdecydują o tym w poniedziałek

Czy na tych ulicach staną parkometry? Radni zdecydują o tym w poniedziałek
Ulica Szpitalna od lat jest jedną z bardziej obleganych w mieście. Kierowcy stają nie tylko na wyznaczonych miejscach, ale również na zakazie. Fot. Piotr Jagniewski

Już niebawem przy ulicach Szpitalnej, Armii Krajowej, Okulickiego i Generała Maczka mogą stanąć parkometry. Szykują się też zmiany w Rynku. W poniedziałek radni zdecydują o powiększeniu płatnych stref

Podczas najbliższej sesji miejskiej, która odbędzie się w poniedziałek 25 listopada w Myślenicach, radni będą m.in. przegłosowywać uchwały dotyczące włączenia ulic do strefy płatnego parkowania, a także wyznaczania ulic, które nie są w tej strefie, ale gdzie również będzie pobierana opłata i wyznaczane nowe miejsca parkingowe

W planie sesji znalazł się punkt dotyczący ustalenia strefy płatnego parkowania przy ul. Szpitalnej. Kolejna uchwała dotyczy ustalenia miejsc i opłat za parkowanie samochodów na drogach wewnętrznych i parkingach, które nie są objęte strefą płatnego parkowania, a mowa tu o ul. Armii Krajowej, ul. Leopolda Okulickiego oraz ul. gen. Stanisława Maczka.

Płatna ulica Szpitalna 

W projekcie uchwały dotyczącej ul. Szpitalnej znajduje się zapis mówiący o tym, że "wprowadza się opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania charakteryzującej się znacznym deficytem miejsc postojowych, której granice określa załącznik nr 2 do niniejszej uchwały".

Natomiast w uzasadnieniu czytamy, że dzięki temu "(...) rozszerza się strefa o tę ulicę, która charakteryzuje się od dawna deficytem miejsc postojowych, a dzięki nowym rozwiązaniom zostanie zlikwidowany problem uciążliwego i długotrwałego parkowania samochodów. Pobór opłat będzie się odbywał za pomocą parkomatów oraz form mobilnych płatności elektronicznych".

 

Płatne ulice wokół galerii i dworca 

Płatne parkingi są też planowane przy ul. Armii Krajowej, ul. Leopolda Okulickiego oraz u. gen. Stanisława Maczka. Czym się kierowano przy wyborze tych ulic? Treść uzasadnienia jest identyczna z tą, która dotyczy objęcia ul. Szpitalnej strefą płatnego parkowania. Do scharakteryzowania tych trzech ulic również użyto sformułowania, że wprowadzenie ich do kategorii płatnego parkingu ma rozwiązać problem uciążliwego i długotrwałego parkowania samochodów. W tym przypadku również będzie można korzystać z parkomatów oraz mobilnych form płatności elektronicznych.

 

Płatny parking wokół Rynku

Zmiany będą dotyczyły także Rynku. Jak czytamy w uzasadnieniu do kolejnego projektu uchwały, "w związku z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu na Rynku w Myślenicach powstało 40 nowych miejsc parkingowych. Z uwagi na fakt, że jest to obszar charakteryzujący się znacznym deficytem miejsc postojowych, postanowiono włączyć do go funkcjonującego "Płatnego parkingu". Konieczna jest zatem zmiana załącznika graficznego, określającego granice dróg wewnętrznych i parkingów nie objętych strefą płatnego parkowania na terenie miasta Myślenice".

 

Parkometry zamiast parkingowych

W maju na terenie Myślenic stanęło 9 parkometrów, które zastąpiły parkingowych. Od tego czasu zostawiając samochód w płatnej strefie, musimy pamiętać o zapłacie i pobraniu biletu parkingowego w jednym z tych urządzeń. Po pieniądze z bloczkiem nie przyjdzie już do nas parkingowy, a za brak opłaty lub przekroczenie czasu postoju, kontroler wręczy nam karę w wysokości 50 zł.

Jak oceniasz wprowadzenie parkometrów w Myślenicach?

 • to świetne rozwiązanie
 • urządzenia przydatne, ale kłopotliwe
 • nie stanowi to dla mnie różnicy
 • można się było bez nich obejść
 • to zupełnie niepotrzebne
 • Zobacz wyniki
 • to świetne rozwiązanie to świetne rozwiązanie 42%
 • urządzenia przydatne, ale kłopotliwe urządzenia przydatne, ale kłopotliwe 20%
 • nie stanowi to dla mnie różnicy nie stanowi to dla mnie różnicy 11%
 • można się było bez nich obejść można się było bez nich obejść 8%
 • to zupełnie niepotrzebne to zupełnie niepotrzebne 19%
 • Głosów: 844

Wprowadzenie parkometrów oceniliście pozytywnie (62% z was), natomiast negatywny stosunek do tego typu opłat pobieranych od kierowców ma co trzeci z was (27%).

 

Rośnie liczba płatnych miejsc, nie przybywa darmowych

Temat braku miejsc parkingowych i ciasnoty na ulicach i chodnikach Myślenic mocno eksploatowany był w trakcie kampanii do wyborów samorządowych 2018.  Zwycięzca wyborów - Jarosław Szlachetka (PiS) jako kandydat na burmistrza w swoim "Planie dla Myślenic" zapowiadał m.in. uporządkowanie ruchu w centrum, budując nowe miejsca parkingowe.

 

W rozmowie podsumowującej pierwszy rok jego kadencji (pełny wywiad dostępny w papierowym wydaniu magazynu Miasto Info od poniedziałku 25 listopada) zapytaliśmy go m.in. o wprowadzenie parkometrów i postępy w tworzeniu nowych miejsc parkingowych. 

Wprowadzenie parkometrów pozwoliło na zwiększenie rotacji na miejscach parkingowych, dzięki czemu jest łatwiej zaparkować. Ponadto mieszkańcy płacą za rzeczywisty czas, na który pozostawiają swoje samochody. Ten 

ruch zwiększył też wpływy do budżetu. W najbliższym czasie będziemy wyznaczać nowe strefy płatnego parkowania na pozostałych ulicach. Jeśli zaś chodzi o budowę miejsc parkingowych… to na ten moment w kasie gminnej nie ma środków na tego typu inwestycje, ale na pewno w następnych latach będziemy to procedować. Prowadzimy prace koncepcyjne nad stworzeniem dodatkowych miejsc pod estakadą przy Zakopiance - powiedział nam burmistrz Szlachetka. 

O tym, jaką decyzję podczas poniedziałkowego posiedzenia podejmą radni, będziemy informować na bieżąco. 

 

Powiązane tematy

Komentarze (35)

 • 23 lis 2019

  Jeśli komunikacja w mieście oparta jest na samochodach osobowych zamiast transportu publicznego to nie ma się co dziwić że brakuje miejsc deweloperzy budują nowe mieszkania bez parkingu A zdarza się że w 1 mieszkaniu są 4 samochody sugeruje rozszerzyć strefę na całe miasto bo problem jest wszędzie na osiedlu 1000 Lecia po 16 nie ma w ogóle wolnych miejsc

  41 2 Odpowiedz
 • Marta 23 lis 2019

  no pieknie mialy byc parkigni to beda parkometry i beda z nas zdzierac na kazdym kroku bo tak zarzadzaja kasa ze im brakuje to bedziemy dokladac...

  34 8 Odpowiedz
 • mirek@ 23 lis 2019

  a czemu mamy sie przejmowac warszawa skoro mieszkamy w myslenicach? a w myslenicach ewidentnie przybedzie platnych miejsc a nie przybywa bezplatnych... i to jest problem. busy - problem nierozwiązany od lat, brak miejsc parkingowych - rozwiazanie? dolozenie platnych. gratuluje polityki, bo jedyne czemu sluzy to nabijaniu kasy gminy

  32 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 lis 2019

  A ja się pytam dla czego na parkingu nad krytą pływalnią parkują ciężarówki i blokują skutecznie miejsca parkingowe dla ludzi którzy chcą zaparkować i iść z dziećmi na basen. Czy to prywatny parking, jak pewnej firmy transportowej obok boiska na Zarabiu ? Żenada, budują parkingi za nasze pieniądze dla ogółu, a jedna prywatna firma zajmuje kilkanaście miejsc parkingowych dla samochodów osobowych.

  28 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 lis 2019

  a ja sie pytam dlaczego prywatny ford galaxy stoi codziennie na kopercie dla strazy miejskiej co to jakies uprzywilejowania !!!!!!!????????????

  27 Odpowiedz

Zobacz więcej