Wybory Prezydenckie 2020

Dziś decyzja w sprawie wyborów. Sprawdzamy jak gminy radzą sobie z organizacją komisji wyborczych

Dziś decyzja w sprawie wyborów. Sprawdzamy jak gminy radzą sobie z organizacją komisji wyborczych

Wybory Prezydenckie 2020 to obok epidemii koronawirusa najgłośniejszy temat ostatnich tygodni. Dzisiaj w Sejmie zapadną decyzję w tej sprawie.  

Zanim to się stanie, gminy są zobowiązane organizować wybory według obowiązujących dotąd przepisów. Na terenie powiatu myślenickiego we wszystkich gminach potrzebnych jest 81 komisji wyborczych.

Do 10 kwietnia gminy oczekują na zgłoszenia ochotników. Sprawdzamy, czy są już chętni

artykuł aktualizowany

Do tej pory w Polsce odnotowano 4102 przypadki zakażenia koronawirusem, z których 94 skończyły się zgonem. Tylko w niedzielę w skali kraju odnotowano 475 nowych zakażeń i 15 ofiar.

W cieniu epidemii nie milknie dyskusja o tym, czy powinny odbyć się zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie. Dzisiaj o godz. 12 w Sejmie planowane są głosowania, w tym nad projektem PiS dot. wyborów korespondencyjnych.

 

Wybory w maju, za rok czy za 2 lata?

To podstawowe pytanie, które zadaje sobie wiele osób. W związku z ogłoszeniem epidemii i wprowadzeniu obostrzeń, kandydaci pretendujący na stanowisko prezydenta Polski nie mogli spotykać się w przestrzeni publicznej ze swoimi wyborcami, aby przedstawiać program. Zwracali uwagę na to, że Andrzej Duda (PiS), obecna głowa państwa, korzysta ze swojej funkcji i pojawia się w wielu miejscach, a tym samym według nich, w jakiś sposób prowadzi kampanię wyborczą i jest widoczny w mediach.

Stoimy wobec wyboru życia albo śmierci. Wybory 10 maja nie mogą się odbyć - powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas swojej konferencji 3 kwietnia

W nocy z piątku na sobotę (27/28 marca 2020 roku) Prawo i Sprawiedliwość do tzw. ustawy tarczy antykryzysowej, wprowadziło poprawkę, która dotyczyła kodeksu wyborczego. Wprowadzała głosowanie korespondencyjne dla ludzi chorych, na kwarantannach i wszystkich po 60 roku życia.

Opozycja zwracała uwagę, że tym samym nie daje ona tych samych praw wszystkim obywatelom, bo osoby poniżej wyznaczonego roku życia nie będą mogły skorzystać z tej możliwości. Liderzy opozycji apelowali o przełożenie wyborów i skorzystanie z prawa, jakie daje Konstytucja, a mianowicie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, która daje możliwość zmianę terminu wyborów. Posłowie PiS podali we wtorek kolejną propozycję, aby wprowadzić dla wszystkich wyborców w Polsce głosowanie korespondencyjne.

W piątek posłowie PiS złożyli do projektu autopoprawkę, która zakłada, że w zaplanowanych w tym roku wyborach prezydenckich głosowanie korespondencyjne będzie jedynym sposobem uczestnictwa. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów. Jarosław Gowin (Porozumienie) zwracał uwagę, że przeprowadzenie wyborów 10 maja nie jest możliwe. - Będę do tego przekonywał cały obóz Zjednoczonej Prawicy, bo Polska potrzebuje naszej jedności - napisał na Twitterze 4 kwietnia.

Kiedy powinny odbyć się Wybory Prezydenckie?

 • 10 maja 2020 roku
 • latem 2020 roku
 • jesienią 2020 roku
 • wiosną 2021 roku
 • w dalszym terminie
 • nie mam zdania
 • Zobacz wyniki
 • 10 maja 2020 roku 10 maja 2020 roku 14%
 • latem 2020 roku latem 2020 roku 9%
 • jesienią 2020 roku jesienią 2020 roku 31%
 • wiosną 2021 roku wiosną 2021 roku 20%
 • w dalszym terminie w dalszym terminie 23%
 • nie mam zdania nie mam zdania 3%
 • Głosów: 638

W powiecie 81 komisji wyborczych

W wyborach parlamentarnych, które odbyły się jesienią 2019 roku, na terenie powiatu myślenickiego uprawnionych do głosowania było ponad 97,6 tys. mieszkańców.

Liczba osób, które pracują w komisji  wyborczej, zależy od liczby mieszkańców danego obwodu i wynosi od 7 do 13. W odrębnych obwodach, takich jak np. szpital, DPS, jest to 5 osób.

Jak podaje kodeks wyborczy; w przypadku niedokonania zgłoszenia wymaganej liczby kandydatów do składu komisji, minimalny skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej wynosi 5 członków.

Natomiast komisarz wyborczy: uzupełnia skład komisji - jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż minimalny skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej; może uzupełnić skład komisji - jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż ustawowy skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej - spośród wyborców spełniających warunek, o którym mowa w § 4. Przepis § 6 stosuje się odpowiednio.

Przyjmując minimalny skład komisji wyborczej, czyli 5 osób  mnożąc przez liczbę wszystkich obwodów do głosowania, daje nam to w sumie ponad 400 mieszkańców. Należy jednak zwrócić uwagę, że ten wynik otrzymamy tylko wtedy, gdyby nie zgłosili się wszyscy chętni. Biorąc pod uwagę 7 osób w składzie, daje nam to w sumie blisko 560 osób.

 

Gminy ogłaszają i szukają

Na terenie Raciechowickiej gminy ustanowionych jest 5 obwodów wyborczych, z czego w czterech z nich liczba członków komisji to 9 osób a w jednym z nich 7. Łącznie na terenie tej gminy potrzebne są 43 osoby do prac w komisjach. - Na dzień 1 kwietnia zgłosiła się tylko jedna osoba - informuje Halina Adamska-Jędrzejczyk, sekretarz gminy.

Jak poinformowała nas Jolanta Wolak, sekretarz gminy Wiśniowa, na jej obszarze ma być 7 obwodowych komisji wyborczych, łącznie potrzebują 57 członków komisji. Na dzień 1 kwietnia nie było jeszcze żadnych zgłoszeń.

- W Lubniu na dzień 1 kwietnia zgłoszono 10 kandydatów do pracy w komisjach. W tej gminie mamy pięć obwodów głosowania, które łącznie liczą 47 osób - informuje Krzysztof Łabuz, sekretarz gminy Lubień.

Na terenie gminy Pcim jest łącznie 8 obwodów, a w nich w sumie ma pracować 68 osób. Na dzień 2 kwietnia nie wpłynęło żadne zgłoszenie.

Z gminy Siepraw otrzymaliśmy odpowiedź, że na ich terenie jest pięć obwodów głosowania, a potrzebna ilość członków to 49 osób. - Na obecną chwilę wpłynęło jedno zgłoszenie w trybie art. 182 § 8c - uzupełnienie składu przez Komisarza Wyborczego - czytamy w przysłanej informacji 1 kwietnia.

W gminie Sułkowice trzeba powołać 9 komisji wyborczych, a łącznie do pracy w nich potrzebnych jest 81 osób. Na dzień 2 kwietnia, jak nas poinformowano, było tylko kilka zgłoszeń.

Na terenie gminy Tokarnia w komisjach przewidziane są 54 osoby. Marian Cieślik, sekretarz gminy, poinformował nas, że do tej pory do pracy w komisjach zgłosiły się 2 osoby z początkiem marca, jeszcze przed ogłoszenie epidemii.

Na terenie gminy Dobczyce ustanowionych jest dziewięć obwodów wyborczych, więc powinno być powołanych dziewięć komisji obwodowych. - W sumie w gminie Dobczyce w dziewięciu komisjach obwodowych powinno pracować minimalnie 45 osób, a maksymalnie 83 osoby. Do 6 kwietna 2020 r. zgłosiło się 13 osób. Ostatnie zgłoszenie miało miejsce 17 marca – informuje Edyta Podmokły, zastępca burmistrza gminy i miasta Dobczyce.

W gminie Myślenice ma zostać ustanowionych 30 obwodowych komisji wyborczych w których powinno zasiąść 276 kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Gmina nie podaje liczby zgłoszeń, ale informuje, że kandydaci na członków komisji mogą zgłaszać dokumenty (najpóźniej do 10 kwietnia) w formie skanu, za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: info@myslenice.pl lub złożyć do specjalnej urny na dokumenty, która znajduje się w budynku Urzędu Miasta i Gminy Myślenice, wejście od ulicy Jordana w godzinach pracy urzędu.

Burmistrz tej gminy wypowiedział się na temat wyborów na łamach Dziennika Polskiego; "Dzisiaj priorytetem nas wszystkich jest walka z wirusem (...) Na chwilę obecną w urzędzie miasta i gminy Myślenice realizujemy działania określone w kalendarzu wyborczym" - mówił Jarosław Szlachetka. 

Kto wygra Wybory Prezydenckie 2020?

 • Robert Biedroń
 • Krzysztof Bosak
 • Andrzej Duda
 • Szymon Hołownia
 • Małgorzata Kidawa-Błońska
 • Władysław Kosiniak-Kamysz
 • Zobacz wyniki
 • Robert Biedroń Robert Biedroń 5%
 • Krzysztof Bosak Krzysztof Bosak 10%
 • Andrzej Duda Andrzej Duda 37%
 • Szymon Hołownia Szymon Hołownia 13%
 • Małgorzata Kidawa-Błońska Małgorzata Kidawa-Błońska 21%
 • Władysław Kosiniak-Kamysz Władysław Kosiniak-Kamysz 13%
 • Głosów: 855
W związku z panującą w Polsce epidemią, wprowadzono zmiany w sposobie zgłaszania chętnych

W oparciu o wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej, z uwagi na ogłoszenie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 oraz w związku z wprowadzonym ograniczeniem w bezpośredniej obsłudze interesantów w urzędach miast i gmin, zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych można przesłać w formie skanu, za pośrednictwem poczty elektronicznej w terminie do 10 kwietnia 2020 r. w godzinach pracy normalnego funkcjonowania urzędu.

Nie jest przy tym wymagany podpis elektroniczny. W takim przypadku, oryginały zgłoszenia należy przesłać do urzędu tradycyjną pocztą (oryginalne dokumenty nie muszą zostać doręczone do czasu upływu terminu na dokonywanie zgłoszeń). Można też przesłać pocztą tradycyjną najpóźniej w terminie do dnia 10 kwietnia 2020 r. na adres urzędy, a decyduje data wpływu zgłoszenia.

W przypadku wysłania zgłoszenia pocztą lub skanem za pośrednictwem poczty elektronicznej dopuszczalne jest uwierzytelnienie kopii upoważnienia pełnomocnika wyborczego do zgłoszenia kandydatów przez osobę zgłaszającą kandydatów, a nie przez pełnomocnika wyborczego; potwierdzenie doręczenia do urzędu gminy zgłoszenia przez osobę przyjmującą zgłoszenie (urzędnik wyborczy, pracownik urzędu gminy) za pośrednictwem poczty elektronicznej (nie jest wymagany podpis elektroniczny).

Powiązane tematy

Komentarze (5)

 • 6 kwi 2020

  Andrzej, powinien zostać powołany na prezydenta, bez wyborów.
  Wszyscy wiemy, że nie ma możliwości żeby ktoś inny został prezydentem.
  Więc po co ta zabawa w wybory?

  19 11 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 6 kwi 2020

  najwazniejsze jest teraz bezpieczenstwo i zdrowie ludzi. czemu sluza te wybory? bo na pewno nie tym dwom potrzebom

  21 2 Odpowiedz
 • 6 kwi 2020

  Zajmijcie się Panowie politycy walką z pandemią, kryzysem ekonomicznym i bezrobociem a nie wyborami.

  Ludzie nie chcą w takich okolicznościach glosowań.
  Ludzie chcą bezpiecznie pod względem zdrowotnym i ekonomicznym żyć.
  Zajmijcie się ludźmi a nie własnymi dupami i interesami partyjnymi.

  20 2 Odpowiedz
 • 7 kwi 2020

  No jak nawet w pisowskiej gminie Pcim chętnych brak to już jednak coś jest na rzeczy :P

  12 1 Odpowiedz
 • 7 kwi 2020

  nie ma to jak odpowiedź, która na nic nie odpowiada.
  - Ile osób zgłosiło się do Komisji Wyborczych?
  - "Dzisiaj priorytetem nas wszystkich jest walka z wirusem (...) Na chwilę obecną w urzędzie miasta i gminy Myślenice realizujemy działania określone w kalendarzu wyborczym"

  5 Odpowiedz

Zobacz więcej