Sułkowice

Sułkowice: Tak wyglądał zalew po weekendzie. Mieszkańcy regularnie zasypują go śmieciami

Sułkowice: Tak wyglądał zalew po weekendzie. Mieszkańcy regularnie zasypują go śmieciami

„Pomimo dbania o opróżnianie koszy nie jesteśmy w stanie utrzymać wszystkich miejsc w porządku” sprawę komentuje gmina, a po każdym weekendzie zalew dosłownie tonie w śmieciach

Jeśli nie akty wandalizmu, to zasypywanie zalewu śmieciami i brak poszanowania dla tego miejsca stają się największym problemem związanych z terenem rekreacyjnym w Sułkowicach.

W mediach społecznościowych gmina opublikowała zdjęcia tego obszaru po ostatnim weekendzie. Zarówno wokół zbiornika wodnego jak i pobliskiej szkoły podstawowej można było dosłownie potykać się o śmieci. Nie oszczędzono również samotnego dębu w Harbutowicach, który stał się koszem na śmieci.

„Pomimo dbania o opróżnianie koszy na śmieci przez Grupę Gospodarczą nie jesteśmy w stanie utrzymać wszystkich miejsc w porządku. To przede wszystkim Mieszkańcy gminy muszą dbać o to jak ona wygląda i reagować na takie akty wandalizmu oraz braku poszanowania wspólnego dobra. Czy chcemy, aby tak właśnie wyglądała otaczająca nas rzeczywistość? Czy chcemy pójść na spacer nad zalew lub na plac zabaw z dzieckiem, który wygląda jak wysypisko śmieci?”

– w mediach społecznościowych pytają reprezentanci UMiG Sułkowice.

Są pieniądze na remont

Jak pisaliśmy niedawno; gminie Sułkowice udało się pozyskać 146 tys. zł na rewitalizację terenów przy zalewie rekreacyjnym. „Dzięki projektowi uda się wymienić zniszczone elementy drewniane, odnowić istniejące trakty spacerowe oraz zamontować monitoring. Na terenie zalewu powstanie także skatepark, który dla wielu mieszkańców gminy jest ważną inwestycją” - czytamy w urzędowym komunikacie.

Gmina zapowiada przeprowadzenie remontu jeszcze w tym roku, jednak pod znakiem zapytania pozostaje jego zasadność, skoro mieszkańcy mimo, że od lat narzekają na stan obiektu, to regularnie przyczyniają się do jego degradacji.

"Zalew jest w tragicznym stanie. Akty wandalizmu, lata zaniedbań , brak dbałości o stan wody sprawiły, że na chwilę obecną miejsce to nie nadaje się do użytku. Podejmujemy próby ratowania terenu zalewu, który przede wszystkim potrzebuje gruntownego remontu i stałego dbania o ten teren"w rozmowie z nami w ubiegłym roku mówił Artur Grabczyk, burmistrz Miasta i Gminy Sułkowice.

Wybrany w 2018 roku nowy gospodarz zapewniał, że gmina podejmuje próby ratowania tego miejsca i podkreślał, że zalew potrzebuje przede wszystkim gruntownego remontu i stałego dbania o ten teren. O skuteczności tych działań nie są przekonani nasi czytelnicy.

Zalew w Sułkowicach: Czy nowemu burmistrzowi uda się przywrócić świetność temu miejscu?

 • tak tak 23%
 • nie nie 54%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 24%
 • Głosów: 553

 

Milionowa inwestycja i postępująca degradacja

Pomysł utworzenia zalewu rekreacyjnego w Sułkowicach pojawił się w roku 1998. Budowa ruszyła 1 marca 2011 r. w oparciu o dofinansowanie z funduszy unijnych i z budżetu państwa, a całkowita wartość inwestycji wyniosła 4 306 528 zł. Prace ukończono w 2012 roku i nastąpiła inauguracja obiektu. Składa się na niego zbiornik wodny o powierzchni ok. 10 tys. m.kw., który powstał na zrewitalizowanym obszarze 3,56 ha nadrzecznych szuwarów.

Wokół zalewu zasadzono drzewa i krzewy, w sąsiedztwie powstały dwa parkingi, alejka spacerowa, plac zabaw dla dzieci, amfiteatr z zadaszoną sceną, grillem z paleniskiem i ławkami, a także budynkiem z małą gastronomią, wypożyczalnią sprzętu wodniackiego i toaletami.

Początkowo Sułkowice były jednym z najczęściej wybieranych kąpielisk oraz powodem do dumy. "W upalne dni życie w Sułkowicach najsilniej tętni nad zalewem, a tłumy spragnione ochłody ściągają nie tylko z naszej gminy" - w 2013 roku chwalili się włodarze.

 

Zamiast ludzi śmieci i glony

Pięć lat później mieszkańcy regionu zaczęli skarżyć się na zaniedbaną infrastrukturę, śmieci i brak zainteresowania tym miejscem ze strony miasta.

"Nad zalewem życie zamiera. Jest brudno, przy brzegu pływa mnóstwo glonów, czasem śmieci i strach wejść do wody. Dzisiaj bardziej przypomina bajoro dla kaczek niż kąpielisko. To było piękne miejsce, do którego ściągały tłumy. Teraz przebywanie tam odbywa się na własną odpowiedzialność. Nie ma ratowników jak na początku, bufetu i lokal stoi pusty. Jestem mieszkanką Sułkowic i nie mogę przeżałować tego miejsca. To przecież perełka naszego miasta, która przyciągała turystów, cale rodziny, a teraz się marnuje"pisaliście w 2017 roku.

Zarządcą terenu jest Gmina Sułkowice. Jej poprzedni burmistrz Piotr Pułka przekonywał, że mówienie o tym, że "nad zalewem jest brudno", nie jest obiektywne, teren porządkowany jest raz dziennie, a woda wymieniana dwa - do trzech razy w roku.

Nie przekonywało to mieszkańców, którzy w jednym z naszych sondaży stan infrastruktury nad zalewem w Sułkowicach w 75% oceniali negatywnie.

Jak oceniasz stan infrastruktury na kąpielisku w Sułkowicach?

 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • przeciętnie
 • źle
 • bardzo źle
 • Zobacz wyniki
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 5%
 • dobrze dobrze 5%
 • przeciętnie przeciętnie 14%
 • źle źle 26%
 • bardzo źle bardzo źle 49%
 • Głosów: 922

 

Niszczą nawet w trakcie remontu

W ubiegłym roku gmina pozyskała dofinansowanie na utworzenie w okolicach zalewu (przy placu zabaw) Otwartej Strefy Aktywności w ramach której miała tu stanąć siłownia plenerowa, gry kółko i krzyżyk, stolik do gry w szachy oraz ławki.

Zastępca burmistrza Dariusz Melerowicz już rok temu zwracał uwagę, że „wszelkie starania i inwestowanie publicznych pieniędzy stają pod znakiem zapytania w sytuacji, gdy drewniane ławki są nieustannie niszczone przez samych mieszkańców. W ostatnim czasie wymieniane były te w amfiteatrze. Zanim prace dobiegły końca, jedna z nich została podpalona, bo ktoś robił na niej grilla”

Powiązane tematy

Komentarze

 • adzygmunt 16 lip 2020

  Cyt; "chamska hołota" mieszka wszędzie!@!!

  29 1 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 16 lip 2020

  smutna prawda o polskich malych miasteczkach. nie ma w nich co robic teraz wszystko pozamykane to sie pije i bedzie sie pic

  25 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 lip 2020

  Żubrówka, a może to ci którzy dzwonili do Dudy? 😅

  Nic z tego nie będzie.
  Może rozsądniej byłoby w tym miejscu założyć park leśny? Przynajmniej śmieci by się we względnej konspiracji utylizowały?

  15 5 Odpowiedz
 • 16 lip 2020

  Może prościej by było kosze jakieś tam założyć?

  11 4 Odpowiedz
  • 16 lip 2020

   nawet jakby były kosze to gówniarze i tak by rozrzucaly dookoła - jedynie patrol woeczorem - podjazd policji i kamery -a przedewszystkim niech rodzice pilnuja swoich dzieci bo to DZIECI robią!piją i niszczą - nieprawdopodobne.. a jednak...

   19 1 Odpowiedz
  • 17 lip 2020

   Są kosze ... ale niektórzy nie potrafią do niego podejsc

   1 Odpowiedz
 • mirek@ 16 lip 2020

  pisalem to juz kilka razy i powtorze - sulkowice to najsmutniejsza miejscowosc w okolicy a to tylko dowod na to jak bardzo w litrach to mozna liczyc

  23 2 Odpowiedz
 • 16 lip 2020

  Masakra co się dzieje :/

  14 1 Odpowiedz
 • 16 lip 2020

  Buhahahhaah a SONCE NARODA zapewniola ze niedzielo to glory day i bedzie kultura kirsche zero shopinga tylko kino kawiarnie ech potem cos mowil o patologi alkusah przed netem i takie tam no coz WITOJCIE W NOSZYM MIAZDKU^^ YES WEEEkend

  5 9 Odpowiedz
 • 16 lip 2020

  zalew niszczą 15- 18 letnie gówniarze z rudnika i biertowic m.in oraz podrostki z Sułkowic - rodzice tych " dzieci" nie widzą że przychodzą późno i pijani? każdy może zrobić szybki research na instagramach fb itp by zobaczyć kto sie odznacza w danym miejscu i gdzie pprzebywa o której i ile ma lat -

  17 2 Odpowiedz
  • 17 lip 2020

   Nie każdy taki jest... nie moze pani wsadzić wszystkich do tego samego worka :)
   Ale to prawda głównie przesiaduje tam zdemoralizowana młodzież...

   3 1 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 16 lip 2020
  16 2 Odpowiedz
  • 16 lip 2020

   czynny ponoć do 18...

   12 4 Odpowiedz
  • 16 lip 2020

   co na to policja? już wyjaśniam,np wczoraj siedzieli na posterunku i wietrzyli pokoje(radiowóz zaparkowany)a 200 metrów dalej auta wjechały pod sam zalew(6szt) mimo zakazu.Czyli generalnie służby porządkowe też mają całą sytuację w d...e.chodz mogli sobie nawet statystyki z mandatami poprawić(premie)

   12 5 Odpowiedz
  • 16 lip 2020

   A druga sprawa:na "Gdzie stoją? Sułkowice i okolice, Powiat Myślenicki" jest post czy ktoś nie znalazł telefonu za 4tyś(+/-) bo zgubił z soboty na niedzielę.na trzeźwo to raczej tego by nie wypuścił z rąk.Powiązać fakty,dobre przesłuchanie(z kim był) i cała ekipa do sprzątania gotowa.screenshot'a zrobiłem w/w posta,jakby policja potrzebowała.

   6 9 Odpowiedz
   • 17 lip 2020

    Komentarz 400iq widzę że ktoś powiązał zgubiony telefon do śmieci na zalewie. Ale skoro cię to tak interesuje to się znalazł i nie był w tej okolicy. Dzięki za zainteresowanie! Mam nadzieje że Tobie nigdy nic nie zginie i nie będziesz musiał ratować się lokalnymi grupkami gdzie któryś z komentujących powiąże Cię z wykroczeniem lub przestępstwem które miało miejsce w danym czasie i danej okolicy. Pozdrawiam serdecznie

    6 4 Odpowiedz
  • 17 lip 2020

   Są co jakis czas patrole ale tylko rozganiaja grupy i na tym się kończy.

   1 1 Odpowiedz
 • 16 lip 2020

  Wyborcy trzaskowskiego świętowali 2gie miejsce w wyborach prezydenckich 😂

  15 32 Odpowiedz
 • Andrzej Tomaszewski 16 lip 2020

  Cóż można chcieć od wieśniaków? Czy to sułkowickich, czy to "myslenickich"? Ktoś, kto nie dba o swoje otoczenie, jest i pozostanie zwykłym chamem i wieśniakiem!

  26 3 Odpowiedz
 • 16 lip 2020

  Z rewią mody, zawsze pokazuje się stado "baranów", skoro facet nie wie gdzie jest kosz w publicznym miejscu oznacza, że jest może nieco nie wychowany?.

  12 3 Odpowiedz
 • 16 lip 2020

  Jakie bydło

  8 2 Odpowiedz
 • 16 lip 2020

  Takie widoki tylko u nas i w krajach zza wschodniej granicy. O i jeszcze w niektórych ogrodach brytyjskich domów wynajmowanych przez rodaków. Wstyd.

  11 2 Odpowiedz
 • 16 lip 2020

  Sułkowice to stan umysłu. Nie warto tam w nic inwestować. Zasypać, zaorać i posadzić las. Tylko żal samorządowców, którym jeszcze na czymś zależy.

  21 3 Odpowiedz
 • OKOKI 16 lip 2020

  Ale bajzel jak u cioci po imieninach

  4 2 Odpowiedz
 • DajMI MINUSY! 16 lip 2020

  Na miejscu burmistrza bym to rozebrał, zalew opróżnił z wody, teren sprzedał, a mieszkańcom rozesłał list ze jak są bydłem które nie potrafi się zachować to niech siedzą w swoich stajniach.

  Coś strasznego ze takie bydło chodzi po ulicy i jeszcze straszniejsze ze ani policja ani sami mieszkańcy nie potrafią sobie z tym poradzić.

  10 2 Odpowiedz
 • 16 lip 2020

  Przecież jest Policja w Mieście Sułkowice,powinny być kamery i wyciągnąć konsekwencje jeśli młodzież niepełnoletnia to do rodziców brać do odpowiedzialności takie rzeczy wynosi się domu z tego co czytałam ostatnio to podobne zachowania w RUDNIKU POD KOŚCIOŁEM ZJAZDY MŁODZIEŻY I NIKT Z TYM PORZĄDKU NIE ZROBI GDZIE WYCHOWANIE.

  2 2 Odpowiedz
 • 17 lip 2020

  Co zrobisz nic nie zrobisz, to pewnie jakieś dzieci 500 plus dostali od mamy pieniądze kupili wódkę, papierosy, i zrobili imprezę. Szkoda, że jak im zwrócisz uwagę to jeszcze Cię mogą opluć.

  1 3 Odpowiedz
 • Paweł Latoń 17 lip 2020

  Aleburza zabłysnąłeś jak mało kto i zaorałeś, ale sam siebie tanim wpisem. A mieszkańców ci nie żal? Myślisz że nam się to podoba ? Że chcemy mieszkać w stanie umysłu a nie w mieście? Co ty sobie wyobrażasz że 6 tysięcy mieszkańców chodzi tam nad zalew się załatwiać, a umęczeni samorządowcy w pocie czoła ładują łopatami nasze odchody na furmankę? A my dalej przychodzimy i się załatwiamy?
  Ale tak jednoznacznie jest właśnie napisany nagłówek. I tu poważnie apeluję do REDAKCJI Miasto Info oraz do urzędników z Sułkowic o stanowczą reakcję. Proszę zmienić treść nagłówka i dokładnie sprecyzować - Kto to robi?, również w tekście jest wzmianka . Obecna treść „Mieszkańcy regularnie zasypują go śmieciami” jest dla nas krzywdząca i obraźliwa. Potem czyta to ćwierćinteligent , jeden z drugim i myślą że my tam zwyczajnie chodzimy się wypróżniać .

  Tak na marginesie w latach dziewięćdziesiątych gdy piliśmy alkohol na Sułkowickim rynku, policja trzymała nas za gęby. Jak mieli zły humor to trzeba był szybko się pakować, a jak mieli dobry to kazali po sobie posprzątać. Gdyby przykładowo w Myślenicach nie było przez 20 lat policji tak jak u nas, a krakowski patrole dojeżdżały by tylko na interwencję, też była by sodoma i gomora i nie zostałby kamień na kamieniu.

  5 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  17 lip 2020

  Eee, Sułkowice mają teraz włodarza prawego i sprawiedliwego, ma kontakty i ściągnie do Sułkowic policjantów, a wtedy w Wiadomościach głównych 19.30 pokażą jak brzydkie były Sułkowice zastane a jakie są teraz. Burmistrz już ma zaplanowaną akcję i konferencję po oczyszczeniu śmiecia.

  5 1 Odpowiedz
 • 19 lip 2020

  A od czego jest policja która jest w szkole obok zalewu .

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej