Krzyszkowice

GDDKiA pokazuje plany tunelu w Krzyszkowicach. Ma powstać w 2024 roku

GDDKiA pokazuje plany tunelu w Krzyszkowicach. Ma powstać w 2024 roku
Fot. GDDKiA Kraków

Projekt obejmuje m.in. likwidację przejścia dla pieszych na Zakopiance, skrętu w lewo z DK7 w drogi powiatową i gminną oraz wyburzenie jednego budynku mieszkalnego i gospodarczego. Nowy odcinek powstanie pod ziemią i będą mogły poruszać się nim zarówno samochody jak i piesi.

„W trakcie przygotowania są materiały do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Zgodnie z planem ma być wydana w 2021 roku” – czytamy w komunikacie GDDKiA. Tunel ma zostać oddany trzy lata później

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Krakowie; postępują prace projektowe dotyczące przebudowy skrzyżowania Zakopianki (DK7) z drogą powiatową i gminną w Krzyszkowicach. „W trakcie przygotowania są materiały do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Zgodnie z planem ma być wydana w 2021 roku” – czytamy w komunikacie.

Jak podaje GDDKiA od podpisania umowy (8 lipca 2020 r.) na opracowanie dokumentacji projektowej odbyły się 4 rady techniczne, podczas których projektanci prezentowali kolejne warianty bezkolizyjnego skrzyżowania w tym miejscu. W spotkaniach brali udział przedstawiciele gminy Myślenice i starostwa powiatowego.

Likwidacja przejścia i wyburzenia budynków

Projekt zaprezentowany przez GDDKiA przewiduje likwidację przejścia dla pieszych na poziomie Zakopianki oraz skrętu w lewo z drogi krajowej nr 7 w drogi: powiatową i gminną. W pasie dzielącym jezdnie przewidziany jest zieleniec. Aby zapewnić relacje skrętu w miejsce tego zlikwidowanego, wybudowany zostanie nowy odcinek drogi z możliwością poruszania się pojazdów i pieszych. Będzie przebiegał pod Zakopianką. Istniejąca droga powiatowa oraz nowoprojektowany odcinek drogi będą włączone do DK7 i przeznaczone wyłącznie do skrętów w prawo, z zapewnieniem dodatkowych pasów wyłączania i włączania.

W tej koncepcji założone zostało wyburzenie jednego budynku mieszkalnego i gospodarczego po północno-wschodniej stronie DK7 oraz przeniesienie do skansenu zabytkowego budynku mieszkalnego wraz z towarzyszącym mu obiektem gospodarczym, które znajdują się po południowo-zachodniej stronie Zakopianki. Trwa poszukiwanie skansenu, który przejął by pieczę nad zabytkiem.

Projekt przebudowy skrzyżowania będzie jeszcze podlegał licznym uzgodnieniom, dlatego jego ostateczny kształt może się różnić od przedstawionej w załączniku koncepcji.

Budowa tunelu ma kosztować 34 mln zł, a na mocy porozumienia podpisanego w 2020 roku samorządowcy z powiatu dokładają 2 mln, a gmina Myślenice brakujące 0.5 mln.

Rok 2021 ma zostać spożytkowany na przygotowanie materiałów niezbędnych do uzyskania decyzji środowiskowej. Po jej otrzymaniu; rok 2022 będzie poświęcony na uzyskanie zgody dotyczącej realizacji inwestycji (tzw. ZRID), natomiast sama budowa tunelu przewidziana jest na lata 2023-2024.

Mieszkańcy wychodzili ten tunel

Mieszkańcom Krzyszkowic od lat obiecywano rozwiązanie problemu dotyczącego zagrożenia, jakie generuje skrzyżowanie drogi powiatowej z Zakopianką. Na początku 2020 roku, ponad dwieście osób powiedziało „dosyć!” i przez trzy godziny blokowało przejście dla pieszych, domagając się budowy tunelu.

„Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia. Chcemy wreszcie bezpiecznie żyć” – przekonywała Bożena Góra, inicjatorka protestu.

Zaangażowanie w poprawę bezpieczeństwa na Zakopiance w Krzyszkowicach opisaliśmy m.in. w reportażu „Coś w nich pękło” w papierowym magazynie MiastoInfo.

Upór i determinacja mieszkańców doprowadziły ich do celu, a przynajmniej zapewnienia, że w drodze do jego realizacji wykonali kolejny krok. We wrześniu starosta wraz z wicestarostą jako pierwsi złożyli podpisy pod trójstronnym porozumieniem, dotyczącym budowy bezpiecznej przeprawy przez Zakopiankę w Krzyszkowicach.

Przedmiotem trójstronnego porozumienia jest określenie zasad współpracy i finansowania budowy bezkolizyjnej przeprawy przez Zakopiankę w Krzyszkowicach. Inwestorem będzie GDDKiA, która zleci opracowanie dokumentacji dla jego realizacji, natomiast powiat i gmina będą mieć zapewniony udział w procesie projektowania i wyborze najkorzystniejszego wariantu poprzez udział w naradach technicznych. O pierwszej z nich podczas konferencji prasowej mówił dyrektor zarządu dróg powiatowych.

Powiązane tematy

Komentarze (36)

 • 19 sty 2021

  I po co ta słabych lotów ironia? Można nie lubić burmistrza, ba! Można nie lubić nawet pisu, ale zachowujcie się jak dorośli ludzie.
  Nie wszystko w gminie mi się podoba ale prawda jest taka że Szlachetka zrobił przez dwa lata więcej dla bezpieczeństwa na Zakopiance niż poprzednik za dwie pełne kadencje. I za to należy mu się szacunek.
  Ciesze się że udało się ten problem rozwiązać i skrzyżowanie będzie zmodernizowane.

  52 27 Odpowiedz
 • 19 sty 2021

  Podziękowania należą się przede wszystkim Burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce oraz Radnemu Robertowi Pitali. Gdyby nie wasza skuteczności i zdecydowane działania to do dzisiaj politykę na pasach by uprawiali...

  63 53 Odpowiedz
 • 19 sty 2021

  Ale co mieszkańcy zrobili? Ty na prawdę myślisz że to wyjście na pasy coś dało? ? fakty są takie, że sprawa była już dogadana wcześniej, dzięki właśnie burmistrzowi Szlchetce i Radnemu Pitali. A to całe wyjście prawie rozwaliło całe porozumienie zbudowane na lini gmina-UWM-MI (na co liczyły pewne środowiska, bo można by było dalej zwalać winę na burmistrza). Z reszta co ja będę pisał z kimś kto nie chce przyjąć faktów do wiadomości :) dalej żyjcie w przekonaniu że nie byliście zmanipulowani przez pewne środowiska ? Maciuś przez lata nic tam nie zrobił. Przyszedł Szlachetka i cyk, nagle się da! Brawo gmina!

  55 47 Odpowiedz
 • 19 sty 2021

  Zgadzam się! Z obrzydzeniem oglądałam zdjęcia jak pseudo organizatorka, która na każdym kroku podkreślała iż nie jest to protest polityczny, biegała po rynku z kartonem i 8 gwiazdkami na nim....ciekawe kiedy do koalicji obywatelskiej się zapisze???????. Dziękuje w imieniu swoim i rodziny Panie burmistrzu j. Szlachetka i Panie radny Robert Pitala.

  54 47 Odpowiedz
 • 19 sty 2021

  To chyba nie do mnie pytania? To nie ja mydliłam oczy „to nie jest protest polityczny” a następnie nie ja biegałam po rynku z tablicą na której było osiem gwiazdek. Jeżeli nie wiem pan co owe gwiazdki symbolizowały to odsyłam do internetu. I patrząc na tą tablice jestem pewna że do pisu się nie zapisze, chyba, że jest wybitną hipokrytką. Słabo coś panu idzie łączenie faktów.

  38 25 Odpowiedz

Zobacz więcej

Obserwatorium na Lubomirze ma 100 lat
Wiśniowa 0

Obserwatorium na Lubomirze ma 100 lat

Od ponad 100 lat odwiedzający Beskid Wyspowy mogą oglądać obiekty na niebie w obserwatorium astronomicznym na górze Lubomir   Od ponad 100 lat odwiedzający...