Krzyszkowice

Będą konsultacje w sprawie budowy tunelu pod Zakopianką. Odbędą się w budynku OSP

Będą konsultacje w sprawie budowy tunelu pod Zakopianką. Odbędą się w budynku OSP
Fot. Piotr Jagniewski

W piątek 5 listopada zainteresowani budową tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach, mogą przedyskutować inwestycję podczas spotkania z projektantami. To odbędzie się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej

 

Do udziału w spotkaniu zaprasza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz burmistrz Myślenice. To odbędzie się w piątek 5 listopada w godzinach od 10 do 14 w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyszkowicach.

W tym czasie na miejscu dostępni będą projektanci inwestycji, którzy poprowadzą „spotkanie informacyjne w sprawie postepowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy tunelu na Zakopiance w miejscowości Krzyszkowice”.

Mieszkańcom Krzyszkowic od lat obiecywano rozwiązanie problemu dotyczącego zagrożenia, jakie generuje skrzyżowanie drogi powiatowej z Zakopianką. Na początku 2020 roku, ponad dwieście osób powiedziało „dosyć!” i przez trzy godziny blokowało przejście dla pieszych, domagając się budowy tunelu.

Upór i determinacja doprowadziły ich do celu, a przynajmniej zapewnienia, że w drodze do jego realizacji wykonali kolejny krok. We wrześniu 2020 r. starosta wraz z wicestarostą jako pierwsi złożyli podpisy pod trójstronnym porozumieniem, dotyczącym budowy bezpiecznej przeprawy przez Zakopiankę w Krzyszkowicach.

 

Generalna pokazała koncept

Wstępny koncept budowy tunelu w Krzyszkowicach zaprezentowany na początku roku przez GDDKiA przewiduje likwidację przejścia dla pieszych na poziomie Zakopianki oraz skrętu w lewo z drogi krajowej nr 7 w drogi: powiatową i gminną.

W pasie dzielącym jezdnie przewidziany jest zieleniec. Aby zapewnić relacje skrętu w miejsce tego zlikwidowanego, wybudowany zostanie nowy odcinek drogi z możliwością poruszania się pojazdów i pieszych. Będzie przebiegał pod Zakopianką. Istniejąca droga powiatowa oraz nowoprojektowany odcinek drogi będą włączone do Zakopianki i przeznaczone wyłącznie do skrętów w prawo, z zapewnieniem dodatkowych pasów wyłączania i włączania.

W tej koncepcji założone zostało wyburzenie jednego domu i budynku gospodarczego po północno-wschodniej stronie Zakopianki oraz przeniesienie do skansenu zabytkowego domu wraz z towarzyszącym mu obiektem gospodarczym, które znajdują się po południowo-zachodniej stronie drogi. Jak podkreśla GDDKiA; Projekt przebudowy skrzyżowania będzie jeszcze podlegał licznym uzgodnieniom, dlatego jego ostateczny kształt może się różnić od przedstawionej w załączniku koncepcji.

Budowa tunelu ma kosztować 34 mln zł, na mocy porozumienia podpisanego w 2020 roku  samorządowcy z powiatu dokładają 2 mln, a gmina Myślenice brakujące 0,5 mln. Rok 2021 ma zostać spożytkowany na przygotowanie materiałów niezbędnych do uzyskania decyzji środowiskowej. Po jej otrzymaniu; rok 2022 będzie poświęcony na uzyskanie zgody dotyczącej realizacji inwestycji (tzw. ZRID), natomiast sama budowa tunelu przewidziana jest na lata 2023-2024.

 

Upominali się o konsultacje

Zanim jednak wieś stanie się placem budowy, mieszkańcy upominali się o zorganizowanie spotkania dotyczącego planowanych prac. Dlaczego to takie ważne? W marcu w rozmowie z nami wyjaśniała to Bożena Góra.

"Konsultacje społeczne na etapie projektowania są ważne z kilku względów; m.in. dają szansę na zabranie głosu reprezentantom wszystkich stron. Podczas takich rozmów każdy może wyrazić swoje obawy i sugestie. Osoby, które zajmują się przygotowaniem projektu, mogą odpowiedzieć na pytania oraz rozwiać wszelkie wątpliwości. To skrzyżowanie ma służyć mieszkańcom Krzyszkowic, więc to oni powinni mieć możliwość zabrania głosu w tej sprawie" - przekonywała założycielka ruchu społecznego „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”.

„Projekt nie jest zagrożony, tylko kwestia czy to połączenie będzie przebiegało przez stojący tam dom, czy trzeba będzie tę koncepcję zaprezentowaną przez GDDKiA zmienić. Dzisiaj konsultacje nie mają sensu z tego względu, że nie znamy ostatecznego przebiegu tego tunelu. Jak będziemy mieć wstępny projekt i będziemy znać jego przebieg, to wtedy możemy się zastanawiać, czy to dobre rozwiązanie - czy może jest inne, lepsze” – z kolei w maju sprawę komentował Robert Pitala, radny powiatowy (PiS) z tego okręgu i sekretarz gminy Myślenice.

Czy lokalnym politykom uda się doprowadzić do budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach?

 • TAK TAK 32%
 • NIE NIE 68%
 • Głosów: 1026

Konsultacje podczas wrześniowej sesji rady miejskiej zapowiadał burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS), kiedy mówił o konsultacjach dotyczących budowy węzła w Jaworniku. „Podobne uzgodnienia jesienią tego roku gmina planuje przeprowadzić także w przypadku budowy tunelu w Krzyszkowicach, tak aby każdy z mieszkańców mógł się zapoznać z materiałami informacyjnymi oraz miał możliwość wyrażenia swojej opinii, wniosku lub uwagi. Jednak będzie to możliwe dopiero po tym, jak do gminy wpłynie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej wraz z całą dokumentacją”mówił.

Powiązane tematy

Komentarze (10)

 • 29 paź 2021

  Komuś bardzo zależy na tym, aby jak najmniej mieszkańców wzięło udział w tych konsultacjach. W wyznaczonych godzinach większość zainteresowanych jest w pracy. Wyczuwam tu celowe działanie na złość krzyszkowiczanom. A nie można byłoby zrobić tego w sobotę ?Kilku projektantów pewnie klęłoby pod nosem na takie fanaberie, ale kilkuset mieszkańców miałoby przynajmniej poczucie, że władze traktują ich poważnie. Nie odkryłam Ameryki, Problem takiego ustawiania godzin konsultacji, był już nieraz wałkowany na tym forum. Po prostu ; władza nie słucha suwerena...

  27 7 Odpowiedz
 • mirek@ 29 paź 2021

  Najwyzszy czas rozluczac z tych wszystkich obietnic tuneli, skrzyzowan, kolei, wezlow, pociagow... Cos ich ciagle nie widac a o same konsultacje sie ludzie upominaja latami

  18 5 Odpowiedz
 • 29 paź 2021

  Konsultacje, projekty, pierdoły.
  Czemu nie działają tylko gadają.

  14 5 Odpowiedz
 • 30 paź 2021

  Nie wiesz, że kpię mówiąc o suwerenie ? Jeszcze bardziej miłego weekendu życzę.
  Nie napisałam Przyjacielu, że " Suweren jest sobie winny". Napisałam, że "Władza nie słucha suwerena" .Suweren jest szczęśliwy, dostanie czternastą emeryturę, będzie zwolniony z dużej części podatku .
  A, że zapłaci za to, płacąc za żywność, media itd. Nie odliczy sobie wydatków na leki... Nie każdy emeryt wie, co się dzieje. Zwłaszcza starsi. Bardzo żal mi emerytów, którzy w dobrej wierze, z zapewnieniem dobrej, wysokiej emerytury tyrali ponad 60, 65 lat życia Teraz PIS wystawił ich do wiatru. Stracą.
  Dla potomnych; nie ma sensu pracować dłużej, państwo postara się o to, aby nie było ci lepiej.

  12 2 Odpowiedz
 • 30 paź 2021

  Po co te konsultacje, no zróbcie to i już, ponadto "Misia 2" nakręcić i wyodrębnić to ministerstwo dziwnych kroków wreszcie.
  Po co wam te pierdoły i szopka, każdy wie że o tej porze to nie konsultacje społeczne będą, ale parodia. W tym miejscu to ja już zaczynam mieć wątpliwości czy wy nawet do 2030 z tym tunelem skończycie.
  Ceny zmieniają się teraz co tydzień, na takie inwestycje Kaczyński, Morawiecki i spółka będą pewnie musieć dodrukować banknotów, teraz drukują żeby łatać dziury; i czy na jazdę samochodem będzie nas za parę lat stać, być może tylko na kromkę chleba. PiS chce żebyśmy wydawali więcej...

  9 1 Odpowiedz

Zobacz więcej