Miasto

Zasady gospodarki odpadami: Najczęściej zadawane pytania

Zasady gospodarki odpadami: Najczęściej zadawane pytania

Od początku listopada urzędnicy myślenickiego magistratu odwiedzają mieszkańców i wyjaśniając nowe zasady związane z gospodarką odpadami. Dowiedz się o co pytani są najczęściej

W lipcu 2013 roku w Polsce zmieni się system gospodarowania odpadami. Zgodnie ze zmianami wdrażanymi przez rząd, gminy przejmą całkowitą odpowiedzialność za produkowane przez mieszkańców śmieci. Zmiany w ustawie to efekt unijnych wymagań, do których musi dostosować się cała Polska.

W gminie Myślenice wybudowano Zakład Zagospodarowania Odpadów, a radni opracowali regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy, natomiast urzędnicy wyruszyli w teren, aby informować mieszkańców o zmianach jakie ich czekają.

Najczęściej zadawane pytania:

Po co ten regulamin? Co by było, gdyby gmina go nie uchwaliła?

Urzędnicy odpowiadają: Wchodząc do Unii Europejskiej przyjęliśmy warunki, które jednoznacznie traktują o wymogach związanych z ochroną środowiska i gospodarką odpadami. Jeśli gmina Myślenice nie przyjmie uchwały o zmianach w gospodarce odpadami, wówczas wojewoda małopolski wyda uchwałę zastępczą, narzucającą system gospodarki odpadami łącznie z ceną za odbiór śmieci, która wynosi 15 zł od mieszkańca. Tak wysokiej kwoty mieszkańcy na pewno nie zapłacą.

Co będziemy segregować od lipca 2013?

Segregować będziemy: odpady biodegradowalne, papier + metal + plastik+ tekstylia, szkło, balast – czyli wszystko to, czego nie można zakwalifikować do pozostałych odpadów, pieluchy jednorazowe - w zależności od zapotrzebowania.

W domach mieszkańcy otrzymają odpowiednie pojemniki (na odpady biodegradowalne 80 l i balast 120 l) oraz worek na szkło – 80 l, dwa worki 80 l na papier, plastik metal i tekstylia.
W blokach - mieszkańcy odpady będą segregować śmieci do specjalnych pojemników umieszczonych pod blokami. Ponadto każdy otrzyma od gminy 5 litrowy pojemnik na bioodpady, który można trzymać w kuchni.

W zależności od potrzeb gmina dostarczy również worki na odpady zielone. Gdy np. kosimy ogródek, trawę można wyrzucać do pojemnika na bioodpady. Dowolna ilość takich worków mieści się w podstawowej opłacie.

Ważne jest też, że każdy nadmiar śmieci różnego rodzaju możemy wywieźć do punktu selektywnego zbierania odpadów, który w naszym przypadku mieści się przy Zakładzie Zagospodarowania Odpadów przy ul, K. Ujejskiego 341

Czy odpady wywożone do punktu selektywnego zbierania odpadów muszą być posortowane w workach, które dostaniemy od gminy?

Muszą być posortowane, ale możemy je tam zawieść luzem, lub w zwykłych workach czy reklamówkach. Do specjalnych worków i kubłów, które dostaniemy od gminy wyrzucamy tylko te śmieci, które odbiera od nas przewoźnik.

Co jeszcze mieści się w podstawowej opłacie?

W zamian za tzw. „podatek śmieciowy”, gmina ma obowiązek umożliwić mieszkańcom pozbycie się wszelkich odpadów. Będą to jeszcze: * odpady wielkogabarytowe (meble, duże AGD–RTV, itp.) – odbierane podczas zbiórek, * odpady problematyczne (niebezpieczne – baterie, akumulatory itp.) – odbierane podczas zbiórek, * odpady z remontów – możliwość samodzielnego wywozu do punktu selektywnego zbierania odpadów, * przeterminowane leki – odbierane podczas wywozów odpadów problematycznych, można też wyrzucać do specjalnych pojemników w aptekach.

Ile będzie wynosić opłata jaką będą ponosić mieszkańcy?

Opłata to wynik trzech składowych.
1. Koszty przyjęcia śmieci przez Zakład Zagospodarowania Odpadów – ten koszt już orientacyjnie znamy.
2. Koszty przewoźnika, który będzie od nas odbierał odpady – tą kwotę poznamy dopiero po przeprowadzeniu przetargu, a przewoźnik obliczy ją na podstawie złożonych przez mieszkańców deklaracji (ile osób zamieszkuje dane gospodarstwo domowe) – ten koszt to ok. 50% całej stawki
3. Koszty obsługi systemu czyli np. zakup worków, które otrzymają mieszkańcy do gromadzenia odpadów, niezbędne druki, opłata za przelewy bankowe itp.

Kiedy zostanie ogłoszony przetarg na firmę odbierającą nasze śmieci?

Ogłoszenie przetargu planujemy w pierwszym kwartale 2013r.

Co będzie zawierała deklaracja?

Każdy właściciel nieruchomości będzie musiał zadeklarować ilość osób zamieszkujących w domu. W nowym systemie wszyscy płacimy jednakową stawkę od każdego mieszkańca. Na podstawie ilości zadeklarowanych osób, przewoźnik bazując na statystykach dotyczących ilości wytwarzanych śmieci przez jednego mieszkańca, oblicza opłatę per capita. Ważne jest, by mieszkańcy uczciwie podali ilości osób w gospodarstwie. Gmina płaci przewoźnikowi za odbiór wszystkich śmieci z całego terenu. Im więcej mieszkańców się zdeklaruje tym opłata na jednego mieszkańca będzie niższa.

Jak często będziemy uiszczać opłaty?

Opłatę będzie można uiszczać co miesiąc, kwartalnie bądź rocznie. Jeśli np. w domu są osoby które przebywają w nim tylko 3 miesiące w roku lub gdy ktoś wyjedzie do szkoły, wówczas będziemy płacić tylko za te miesiące w których domownik jest obecny. Deklarację zawsze można zmienić. Ważne by na bieżąco informować gminę o ilości osób zamieszkałych. W deklaracji właściciel nieruchomości będzie musiał podać miejsce zamieszkania osób, które są zameldowane, ale nie zamieszkują danej nieruchomości.

Ustawodawca ustalił opłatę miesięczną. Oznacza to, że jeśli kogoś nie ma np. 2 tygodnie bo wyjeżdża na wakacje - musi zapłacić za cały miesiąc.

Co z osobami czy rodzinami będącymi w trudnej sytuacji materialnej?

Podobnie jak w przypadku podatku nieruchomości należy złożyć wniosek do burmistrza. Wówczas opłata może zostać zmniejszona lub umorzona.

Czy jeśli mam małe dziecko, opłata będzie mniejsza?

Za małe dziecko płacimy tak samo jak za każdego mieszkańca. Niemowlak w domu to pampersy, opakowania szklane i plastikowe. Na życzenie Gmina dostarczy specjalny worek na pampersy, by wyrzucać je osobno, gdyż bardzo zanieczyszczają pozostałe odpady. Do tego worka wrzucamy również pampersy dla osób dorosłych.

Podobno na wsi opłata wzrośnie . . .

Opłata nie wzrośnie – zwiększy się częstotliwość wywozów śmieci. Do tej pory płaciliśmy firmie, która odbierała od nas śmieci od kubła wywozowego. Ponieważ na terenach wiejskich w wielu przypadkach kubeł był opróżniany raz na miesiąc, mieszkańcy ponosili jedną „stawkę” miesięcznie.

W mieście natomiast kubeł był opróżniany cztery razy w miesiącu, wiec mieszkańcy miasta automatycznie płacili więcej bo cztery „stawki” miesięcznie. Teraz stawka jest liczona od mieszkańca gminy tzw. „od głowy”(nie dzielimy mieszkańców na wieś i miasto), a śmieci będą wywożone z taką samą częstotliwością wszędzie, niezależnie od miejsca zamieszkania (wieś/miasto).

Obecnie zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Myślenicach główna stawka na terenach wiejskich wynosi 12 zł za kubeł wywozowy a w mieście 10 zł. Od lipca 2013 roku stawka będzie jednakowa.

Co jeśli ktoś nie będzie chciał segregować?

Wówczas poniesie podwyższoną opłatę. Sprawdzenie czy śmieci są posortowane leży w gestii przewoźnika, gdyż to on oddając zmieszane odpady bez zgłoszenia tego wcześniej ponosi karę 10 000 zł. Jeśli zauważy nieprawidłowości zostawi dla mieszkańca „żółtą kartkę” i taką samą dostarczy do gminy. Wówczas przy kolejnej opłacie na danego właściciela nieruchomości nałożona zostanie wyższa opłata za śmieci.

Jeśli gmina nie wykaże się odpowiednim poziomem recyklingu, poniesie ogromne kary nałożone przez UE. To wszystko przełoży się na nasze portfele. W urzędzie sprawdziliśmy różne opcje. System jest tak skonstruowany, by mieszkańcom opłacało się segregować i przyjąć nowe zasady.

Czy pojemniki dostanie każdy?

Tak. Pakiet o którym cały czas mówimy (w przypadku gospodarstw domowych) czyli dwa pojemniki i dwa worki – plus ew. worek na odpady zielone i pampersy - jest przewidziany na gospodarstwa, w których zamieszkuje od 1 do 6 osób. Jeśli mieszkańców jest więcej automatycznie pakiet się powiększy o kolejne worki pojemniki.

Skąd wiadomo, że akurat taki pakiet nam wystarczy?

Wyliczenia opieraliśmy głównie na Wojewódzkim Planie Gospodarki odpadami, gdzie przedstawione są średnie ilości wytwarzania poszczególnych odpadów na jednego mieszkańca. Tworząc nasz system wzorowaliśmy się również na tym co funkcjonuje w podwiedeńskim mieście Stockerau. Jest to gmina miejsko wiejska, o podobnym zaludnieniu oraz klimacie. System, który my dopiero wprowadzamy, tam istnieje już od trzydziestu lat.

Powiązane tematy

Waszym zdaniem: Reklamy w centrum szpecą miasto
Miasto 33

Waszym zdaniem: Reklamy w centrum szpecą miasto

Niewiele ponad miesiąc czasu zostało przedsiębiorcom z centrum na dostosowanie swoich reklam do zapisów prawnych. Zdecydowana większość z was twierdzi, że reklamy w Myślenicach szpecą miasto

Komentarze (11)

 • 30 lis 2012

  Cyt. z powyższego tekstu.
  Ile będzie wynosić opłata jaką będą ponosić mieszkańcy?
  ...ten koszt już orientacyjnie znamy.......tą kwotę poznamy dopiero......ten koszt to ok. 50% całej stawki (której nie znamy)

  Czyli co ? Wiemy że nic nie wiemy , a mianowicie tego najważniejszego : Ile będziemy płacić za składowanie śmieci w przydomowym wysypisku?

  27 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  30 lis 2012

  Dokładnie, skoro już orientacyjnie wiedzą to nie powiedzą w innych miastach już są podane ceny za wywóz, a tu tajemnica jakaś czy co????może kwota tak wysoka, że nie chcą nas drażnić. A co z mieszkańcami bloków??? jakie kontenery, jak będzie się sprawdzało kto segreguje kto nie . Przecież nie wyposażą każde mieszkanie w pojemnik na śmieci?????

  23 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  30 lis 2012

  A kto będzie płacił za nowe pojemniki i ile będą kosztować?

  20 Odpowiedz
 • 30 lis 2012

  To ile bedziemy srednio placic za te smieci od osoby????

  18 Odpowiedz
 • 30 lis 2012

  A co z domami, które już teraz segregują śmieci i wynoszą do oznakowanych kontenerów? Kontenery znikną na rzecz przydomowych płatnych kubłów i worków?

  16 Odpowiedz

Zobacz więcej