Połowa przestępstw w powiecie ma miejsce w Myślenicach. Rośnie popularność narkotyków i dopalaczy
- 29 marca 2019
W 2018 roku na terenie powiatu myślenickiego stwierdzono 1285 przestępstw, z których niemal połowa dotyczy miasta i gminy Myślenice.
Rosnącym problemem są narkotyki i dopalacze. - W ubiegłym roku zabezpieczyliśmy łącznie 8,66 kg narkotyków. Problem związany z nielegalnymi substancjami w Myślenicach stoi na wysokim poziomie – zwraca uwagę komendant Maciej Kubiak
Podczas VIII sesji Rady Miejskiej Komendant Powiatowy Policji Maciej Kubiak przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Miasta i Gminy Myślenice za rok 2018.
Z prezentacji komendanta wynika, że w 2018 roku na terenie powiatu stwierdzono 1285 przestępstw (przy 1136 w 2017) z których zgłoszenia dotyczące miasta i gminy Myślenice stanowiły 523 (496 w 2017 r.).
- To stanowi prawie połowę wszystkich przestępstw i pozwala na wysuniecie wniosku, że to właśnie ten rejon jest obszarem najbardziej zagrożonym spośród obsługiwanych przez jednostkę – zwracał uwagę komendant.
Wzrasta liczba zgłoszeń dotyczących bójek i pobić, kradzieży z włamaniem, przestępstw gospodarczych, rozbójniczych i narkotykowych, natomiast maleje uszkadzanie rzeczy, uszczerbek na zdrowiu, kradzieże samochodów i kradzież ogółem.
Wykrywalność przestępstw utrzymuje się na poziomie 78,5%.
W 2018 roku policjanci Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach interweniowali 8035 razy (przy 10577 w 2017 r.) z tego 1744 dotyczyło działań na terenie miasta i gminy Myślenice.
Komendant zwracał uwagę, że rośnie znaczenie Krajowej Mapy Zagrożeń, z której mieszkańcy korzystają coraz chętniej. Najczęściej nanoszą na niej przypadki przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie i spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Które zdarzenie występujące w Myślenciach uznajesz za najbardziej uciążliwe?
- akty wandalizmu akty wandalizmu 14%
- bezdomność bezdomność 3%
- dzikie wysypiska śmieci dzikie wysypiska śmieci 10%
- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych 7%
- przekraczanie prędkości przez kierowców przekraczanie prędkości przez kierowców 12%
- nieprawidłowe parkowanie nieprawidłowe parkowanie 29%
- niszczenie zieleni niszczenie zieleni 2%
- jazda po lasach quadami jazda po lasach quadami 10%
- bezpańskie psy bezpańskie psy 4%
- żebractwo/wyłudzanie pieniędzy żebractwo/wyłudzanie pieniędzy 6%
- inne inne 3%
- Głosów: 2795
Po przedstawieniu statystyk, radni zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa w ich miejscowościach oraz aktualnej sytuacji w jakiej znajduje się jednostka
Eleonora Lejda-Kuklewicz (KWW Macieja Ostrowskiego): Jaki jest stan taboru i jaką liczbą radiowozów Pan dysponuje?
Komendant Maciej Kubiak: Nie chcę podawać liczb, natomiast powiem, że nasza sytuacja jest jedną z najtrudniejszych w garnizonie małopolskim. Potrzeb mamy dużo więcej, ale cieszę się, że Pani zapytała o te kwestie. Zbieram środki na wsparcie w tym temacie. Mam nadzieję, że uda nam się to, ale takie działania pozwolą załatać dziurę na moment.
Podczas patroli w radiowozach kilometry nieubłaganie uciekają. W tym roku otrzymaliśmy 2 pojazdy z taboru używanego z przebiegiem przekraczającym 200 tys. km. To pojazdy, które nie stoją, a ciągle są w ruchu. Potrzeby mamy duże i każda pomoc jest mile widziana. Dziękuję za zeszłoroczne wsparcie, jeśli jest taka możliwość proszę o wsparcie również w obecnym.
Tomasz Wójtowicz (KWW MO): Dziękuje za to, że w Osieczanach pojawiły się patrole ranne i w godzinach popołudniowych. Czy policja przedsięwzięła jakieś działania dotyczące powstania pasów dla pieszych w Osieczanach?
Maciej Kubiak: W tej kwestii czekamy na ruch starostwa. Każda inwestycja poprawiająca bezpieczeństwo jest przez nas mile widziana i na pewno zostanie przez nas pozytywnie zaopiniowana.
Czesław Wierzba (PiS): Czy udało się dotrzeć do autora gróźb karalnych wystosowanych w kierunku burmistrza Szlachetki?
Maciej Kubiak: Odmawiam odpowiedzi na to pytanie. W tej sprawie toczy się postępowanie, czynności zostały podjęte i musimy czekać na ich wynik. Pokrzywdzony na pewno dowie się pierwszy, jednak publicznie nie chciałbym zabierać głosu w tej sprawie.
Mirosław Fita (PiS): Czy można w okresie letnim wprowadzić na miasto patrole piesze?
Maciej Kubiak: Jestem ich zwolennikiem. Od 20 lat, kiedy tylko mogę asygnować policjantów do takiej służby, to właśnie tak robię. Zawsze uważałem, że tego typu patrole są najbardziej skuteczne. Jedynym problemem z jakim się zmagamy w tej kwestii jest… brak policjantów.
Nie zawsze pozwala na to stan etatowy, obecnie mamy 2-3 wakaty, jednak wielu policjantów przebywa na zwolnieniach, mamy też młodą kadrę, która się doszkala. Jeśli to tylko będzie możliwe, postaram się, aby latem w centrum pojawił się patrol pieszy.
Eleonora Lejda-Kuklewicz (KWW MO): Od paru lat obserwuję jak rośnie popularność narkotyków i dopalaczy. Ten problem na terenach wiejskich jest wielki. Występuje na Dolnym Przedmieściu przy „Domu Ludowym”, w Bysinie przy cmentarzu, w Jasienicy przy amfiteatrze, parkingu, pod szkołą, a nawet przy kościele. W tych miejscach przydałyby się częstsze patrole, bo po te substancje coraz częściej sięgają dzieciaki.
Maciej Kubiak: W 2018 zabezpieczyliśmy łącznie 8,66 kg narkotyków. Problem związany z nielegalnymi substancjami w Myślenicach stoi na wysokim poziomie. Spraw jest tak dużo, że zastanawiamy się od której zacząć. Tu ocieramy się o tajne operacje, o których nie mogę mówić.
Zawsze byłem zwolennikiem mocnej profilaktyki i odwiedzin policjantów w szkołach. Odpowiadamy na każde zaproszenie, traktując je jak okazję do zapoznania młodzieży z tą problematyką.
Jarosław Szlachetka, burmistrz (PiS): Dziękuję za współprace ze strażą miejską i ocenę monitoringu miejskiego. Jeśli będą możliwości finansowe, to po połowie roku rozpoczniemy modernizację stanowiska monitoringu w KPP w Myślenicach.
Maciej Kubiak: Dziękuję za wszelką pomoc. Każda jej forma jest przez policję mile widziana. Cenimy sobie współpracę z burmistrzem i radnymi, liczymy na jak największą liczbę uwag z Państwa strony. Jeśli Państwo znajdą czas, mogę przychodzić na sesję nawet co miesiąc. Chętnie opowiem o tym co robimy.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Wmawianie od lat "wszystko Ci wolno, wszystko możesz" od najmłodszych lat. Już w szkole podstawowej gówniarz może narobić nauczycielowi na głowę a ten z uśmiechem może notatkę sporządzić, pogrozić palcem i porozmawiać z rodzicami.....o ile Ci znajdą czas aby synkowi/córeczce powiedzieć, że "cukiereczku tak jest nie ładnie". A z wiekiem już się tylko pogłębia proces. Dorastają, w necie 18 godzin na dobę, przerwynikami są reklamy najnowszych smartfonów które moga mieć na bardzo niski kredyt.....matka z emerytury komornikowi spłaci, bo nie zareagowała jeszcze w podstawówce. Po siedzeniu w necie cóż on umie i potrafi? Do roboty zatem nie bardzo a pieniądz kusi, dzisiaj i szybko. "Wszystko możesz, świat jest Twój tylko w to uwierz" oto przesłania dzisiejszych wartości - "tyle jesteś wart ile masz dzisiaj w kieszeni". W wieku 20lat mamy "produkt" na ulicy po 2-3 wyrokach w zawiasach - to w wersji lżejszej. Nie wie po co tu jest, nie ma celu, bez nadzoru, bez strachu, bez przyszłości. A wszystko przez jeden błąd : w odpowiednim momencie ojciec nie mógł mu w dupę przy****lić bo mu powiedzieli gdzie się synek może poskarżyć aby za patologię wychowawczą wskazano .....ojca czy matkę.
Niestety mamy obecie trend, gdzie młodzi ludzie chcąc sie szybciej wzbogacic zaczynają handlem narkotykami itp. Nie liczą sie z konsekwencjami tylko liczy sie hajs. Krzak szybko dojrzewa, nabywca też sie znajdzie, a i pare polskich zł wpadnie. Trzeba mieć kase żeby sie pokazac w sobote wieczór na Zarabiu i w niedziele od południa w jakiejś wypaśnej furze. Z powietrza sie nie wezmie????
zgadza sie-od lat bezstrsowe wychowanie
zero szacunku dla rodzicow,nauczycieli,starszych
swiat wirtualny i reklamowy
to fakt-dzieci maja wszystko od najmldszych lat bez wlasnego wysilku
bez kasy jest''nikim''wiec trzeba krecic ,zeby miec
wyroolowac wszystkich i zyc..........
krrecimy sami bicz na siebie
Polowa w Myślenicach, a druga we Wiśniowej.Dali patrzcie bezkrytycznie z rozwartymi japami na te hamerykańsko-jeuropejskie metody wychowawcze , to bedzie jeszcze lepi.
100% poparcia dla tego Pana!! Dzieciaki są teraz tak rozpieszczone, z sieczką w głowach od tv, internetu i pseudo idoli, których mają nie skądinąd jak z netu. Wina głównie rodziców ... tak tak nie okłamujcie się na wzajem!, że dziecko to nabyło gdzieś poza domem. Rozumiem jest postęp, technologia ... wszystko dla ludzi ale z umiarem, a w szczególności la dzieciaka który ma kilka lat. Córka ostatnio mnie pyta na placu zabaw, dlaczego te dzieci się nie bawią tylko siedzą i w telefony patrzą .. to świetnie pokazuje "chorobę " społeczeństwa ... my gramy w piłkę, co kol wiek innego spędzamy czas z dala od telefonu. Dziecko również musi szanować rodziców, zdawać sobie sprawę, że wszystko kosztuje i trzeba na to zapracować, wtedy idziesz z nim normalnie do sklepu i wie, że ma to swoją cenę , a nie drze się że chce to czy tamto bo tak i koniec rzucając się w każdą stronę by dostać to na co ma ochotę!!