Miasto

Połowa przestępstw w powiecie ma miejsce w Myślenicach. Rośnie popularność narkotyków i dopalaczy

Połowa przestępstw w powiecie ma miejsce w Myślenicach. Rośnie popularność narkotyków i dopalaczy

W 2018 roku na terenie powiatu myślenickiego stwierdzono 1285 przestępstw, z których niemal połowa dotyczy miasta i gminy Myślenice.

Rosnącym problemem są narkotyki i dopalacze. - W ubiegłym roku zabezpieczyliśmy łącznie 8,66 kg narkotyków. Problem związany z nielegalnymi substancjami w Myślenicach stoi na wysokim poziomie – zwraca uwagę komendant Maciej Kubiak

Podczas VIII sesji Rady Miejskiej Komendant Powiatowy Policji Maciej Kubiak przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Miasta i Gminy Myślenice za rok 2018.

Z prezentacji komendanta wynika, że w 2018 roku na terenie powiatu stwierdzono 1285 przestępstw (przy 1136 w 2017) z których zgłoszenia dotyczące miasta i gminy Myślenice stanowiły 523 (496 w 2017 r.).

- To stanowi prawie połowę wszystkich przestępstw i pozwala na wysuniecie wniosku, że to właśnie ten rejon jest obszarem najbardziej zagrożonym spośród obsługiwanych przez jednostkę – zwracał uwagę komendant.

Wzrasta liczba zgłoszeń dotyczących bójek i pobić, kradzieży z włamaniem, przestępstw gospodarczych, rozbójniczych i narkotykowych, natomiast maleje uszkadzanie rzeczy, uszczerbek na zdrowiu, kradzieże samochodów i kradzież ogółem.

Wykrywalność przestępstw utrzymuje się na poziomie 78,5%.
W 2018 roku policjanci Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach interweniowali 8035 razy (przy 10577 w 2017 r.) z tego 1744 dotyczyło działań na terenie miasta i gminy Myślenice.

Komendant zwracał uwagę, że rośnie znaczenie Krajowej Mapy Zagrożeń, z której mieszkańcy korzystają coraz chętniej. Najczęściej nanoszą na niej przypadki przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie i spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Które zdarzenie występujące w Myślenciach uznajesz za najbardziej uciążliwe?

 • akty wandalizmu
 • bezdomność
 • dzikie wysypiska śmieci
 • spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych
 • przekraczanie prędkości przez kierowców
 • nieprawidłowe parkowanie
 • niszczenie zieleni
 • jazda po lasach quadami
 • bezpańskie psy
 • żebractwo/wyłudzanie pieniędzy
 • inne
 • Zobacz wyniki
 • akty wandalizmu akty wandalizmu 14%
 • bezdomność bezdomność 3%
 • dzikie wysypiska śmieci dzikie wysypiska śmieci 10%
 • spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych 7%
 • przekraczanie prędkości przez kierowców przekraczanie prędkości przez kierowców 12%
 • nieprawidłowe parkowanie nieprawidłowe parkowanie 29%
 • niszczenie zieleni niszczenie zieleni 2%
 • jazda po lasach quadami jazda po lasach quadami 10%
 • bezpańskie psy bezpańskie psy 4%
 • żebractwo/wyłudzanie pieniędzy żebractwo/wyłudzanie pieniędzy 6%
 • inne inne 3%
 • Głosów: 2795

 

Po przedstawieniu statystyk, radni zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa w ich miejscowościach oraz aktualnej sytuacji w jakiej znajduje się jednostka

Eleonora Lejda-Kuklewicz (KWW Macieja Ostrowskiego): Jaki jest stan taboru i jaką liczbą radiowozów Pan dysponuje?

Komendant Maciej Kubiak: Nie chcę podawać liczb, natomiast powiem, że nasza sytuacja jest jedną z najtrudniejszych w garnizonie małopolskim. Potrzeb mamy dużo więcej, ale cieszę się, że Pani zapytała o te kwestie. Zbieram środki na wsparcie w tym temacie. Mam nadzieję, że uda nam się to, ale takie działania pozwolą załatać dziurę na moment.

Podczas patroli w radiowozach kilometry nieubłaganie uciekają. W tym roku otrzymaliśmy 2 pojazdy z taboru używanego z przebiegiem przekraczającym 200 tys. km. To pojazdy, które nie stoją, a ciągle są w ruchu. Potrzeby mamy duże i każda pomoc jest mile widziana. Dziękuję za zeszłoroczne wsparcie, jeśli jest taka możliwość proszę o wsparcie również w obecnym.

Tomasz Wójtowicz (KWW MO): Dziękuje za to, że w Osieczanach pojawiły się patrole ranne i w godzinach popołudniowych. Czy policja przedsięwzięła jakieś działania dotyczące powstania pasów dla pieszych w Osieczanach?

Maciej Kubiak: W tej kwestii czekamy na ruch starostwa. Każda inwestycja poprawiająca bezpieczeństwo jest przez nas mile widziana i na pewno zostanie przez nas pozytywnie zaopiniowana.

Czesław Wierzba (PiS): Czy udało się dotrzeć do autora gróźb karalnych wystosowanych w kierunku burmistrza Szlachetki?

Maciej Kubiak: Odmawiam odpowiedzi na to pytanie. W tej sprawie toczy się postępowanie, czynności zostały podjęte i musimy czekać na ich wynik. Pokrzywdzony na pewno dowie się pierwszy, jednak publicznie nie chciałbym zabierać głosu w tej sprawie.

Mirosław Fita (PiS): Czy można w okresie letnim wprowadzić na miasto patrole piesze?

Maciej Kubiak: Jestem ich zwolennikiem. Od 20 lat, kiedy tylko mogę asygnować policjantów do takiej służby, to właśnie tak robię. Zawsze uważałem, że tego typu patrole są najbardziej skuteczne. Jedynym problemem z jakim się zmagamy w tej kwestii jest… brak policjantów.

Nie zawsze pozwala na to stan etatowy, obecnie mamy 2-3 wakaty, jednak wielu policjantów przebywa na zwolnieniach, mamy też młodą kadrę, która się doszkala. Jeśli to tylko będzie możliwe, postaram się, aby latem w centrum pojawił się patrol pieszy.

Eleonora Lejda-Kuklewicz (KWW MO): Od paru lat obserwuję jak rośnie popularność narkotyków i dopalaczy. Ten problem na terenach wiejskich jest wielki. Występuje na Dolnym Przedmieściu przy „Domu Ludowym”, w Bysinie przy cmentarzu, w Jasienicy przy amfiteatrze, parkingu, pod szkołą, a nawet przy kościele. W tych miejscach przydałyby się częstsze patrole, bo po te substancje coraz częściej sięgają dzieciaki.

Maciej Kubiak: W 2018 zabezpieczyliśmy łącznie 8,66 kg narkotyków. Problem związany z nielegalnymi substancjami w Myślenicach stoi na wysokim poziomie. Spraw jest tak dużo, że zastanawiamy się od której zacząć. Tu ocieramy się o tajne operacje, o których nie mogę mówić.

Zawsze byłem zwolennikiem mocnej profilaktyki i odwiedzin policjantów w szkołach. Odpowiadamy na każde zaproszenie, traktując je jak okazję do zapoznania młodzieży z tą problematyką.

Jarosław Szlachetka, burmistrz (PiS): Dziękuję za współprace ze strażą miejską i ocenę monitoringu miejskiego. Jeśli będą możliwości finansowe, to po połowie roku rozpoczniemy modernizację stanowiska monitoringu w KPP w Myślenicach.

Maciej Kubiak: Dziękuję za wszelką pomoc. Każda jej forma jest przez policję mile widziana. Cenimy sobie współpracę z burmistrzem i radnymi, liczymy na jak największą liczbę uwag z Państwa strony. Jeśli Państwo znajdą czas, mogę przychodzić na sesję nawet co miesiąc. Chętnie opowiem o tym co robimy.

Powiązane tematy

Komentarze (14)

 • 28 mar 2019

  Wmawianie od lat "wszystko Ci wolno, wszystko możesz" od najmłodszych lat. Już w szkole podstawowej gówniarz może narobić nauczycielowi na głowę a ten z uśmiechem może notatkę sporządzić, pogrozić palcem i porozmawiać z rodzicami.....o ile Ci znajdą czas aby synkowi/córeczce powiedzieć, że "cukiereczku tak jest nie ładnie". A z wiekiem już się tylko pogłębia proces. Dorastają, w necie 18 godzin na dobę, przerwynikami są reklamy najnowszych smartfonów które moga mieć na bardzo niski kredyt.....matka z emerytury komornikowi spłaci, bo nie zareagowała jeszcze w podstawówce. Po siedzeniu w necie cóż on umie i potrafi? Do roboty zatem nie bardzo a pieniądz kusi, dzisiaj i szybko. "Wszystko możesz, świat jest Twój tylko w to uwierz" oto przesłania dzisiejszych wartości - "tyle jesteś wart ile masz dzisiaj w kieszeni". W wieku 20lat mamy "produkt" na ulicy po 2-3 wyrokach w zawiasach - to w wersji lżejszej. Nie wie po co tu jest, nie ma celu, bez nadzoru, bez strachu, bez przyszłości. A wszystko przez jeden błąd : w odpowiednim momencie ojciec nie mógł mu w dupę przy****lić bo mu powiedzieli gdzie się synek może poskarżyć aby za patologię wychowawczą wskazano .....ojca czy matkę.

  38 8 Odpowiedz
 • 28 mar 2019

  Niestety mamy obecie trend, gdzie młodzi ludzie chcąc sie szybciej wzbogacic zaczynają handlem narkotykami itp. Nie liczą sie z konsekwencjami tylko liczy sie hajs. Krzak szybko dojrzewa, nabywca też sie znajdzie, a i pare polskich zł wpadnie. Trzeba mieć kase żeby sie pokazac w sobote wieczór na Zarabiu i w niedziele od południa w jakiejś wypaśnej furze. Z powietrza sie nie wezmie????

  33 2 Odpowiedz
 • 29 mar 2019

  zgadza sie-od lat bezstrsowe wychowanie
  zero szacunku dla rodzicow,nauczycieli,starszych
  swiat wirtualny i reklamowy
  to fakt-dzieci maja wszystko od najmldszych lat bez wlasnego wysilku
  bez kasy jest''nikim''wiec trzeba krecic ,zeby miec
  wyroolowac wszystkich i zyc..........
  krrecimy sami bicz na siebie

  22 1 Odpowiedz
 • 29 mar 2019

  Polowa w Myślenicach, a druga we Wiśniowej.Dali patrzcie bezkrytycznie z rozwartymi japami na te hamerykańsko-jeuropejskie metody wychowawcze , to bedzie jeszcze lepi.

  20 1 Odpowiedz
 • 29 mar 2019

  100% poparcia dla tego Pana!! Dzieciaki są teraz tak rozpieszczone, z sieczką w głowach od tv, internetu i pseudo idoli, których mają nie skądinąd jak z netu. Wina głównie rodziców ... tak tak nie okłamujcie się na wzajem!, że dziecko to nabyło gdzieś poza domem. Rozumiem jest postęp, technologia ... wszystko dla ludzi ale z umiarem, a w szczególności la dzieciaka który ma kilka lat. Córka ostatnio mnie pyta na placu zabaw, dlaczego te dzieci się nie bawią tylko siedzą i w telefony patrzą .. to świetnie pokazuje "chorobę " społeczeństwa ... my gramy w piłkę, co kol wiek innego spędzamy czas z dala od telefonu. Dziecko również musi szanować rodziców, zdawać sobie sprawę, że wszystko kosztuje i trzeba na to zapracować, wtedy idziesz z nim normalnie do sklepu i wie, że ma to swoją cenę , a nie drze się że chce to czy tamto bo tak i koniec rzucając się w każdą stronę by dostać to na co ma ochotę!!

  18 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...