Myślenice

Łukasz Malinowski: Zorganizujemy rekonstrukcję wymarszu legionistów z 1914 r.

Łukasz Malinowski: Zorganizujemy rekonstrukcję wymarszu legionistów z 1914 r.
Fot. Piotr Jagniewski

Za 26 tys. zł z programu „Niepodległa” Muzeum Niepodległości zarządzane przez Łukasza Malinowskiego zorganizuje badania, konkurs poetycki, wystawę i historyczną rekonstrukcję upamiętniające myśleniczan biorących udział w ruchu niepodległościowym w 1914 roku

Muzeum Niepodległości w Myślenicach otrzymało 26 tys. zł z programu „Niepodległa” na realizacje autorskiego projektu „Myśleniccy legioniści. Małe miasto wobec Wielkiej Wojny”.

Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości: Projekt ma na celu uhonorowanie osób biorących udział w ruchu niepodległościowym. Skupiamy się przede wszystkim na roku 1914. Dnia 12 września miało miejsce takie wydarzenie jak wymarsz legionistów myślenickich z myślenickiego rynku do Krakowa.

Właśnie na ten dzień planujemy główne wydarzenia. Zorganizowana zostanie rekonstrukcja historyczna przedstawiająca symboliczny wymarsz legionistów, wystawa poświęcona tym 120 osobom, które brały udział w tworzeniu się legionów polskich, a 20 września planujemy piknik rodzinny w Drogini w szkole im. Jana Dunina Brzezińskiego.

Za przyznane 26 tys. zł dyrektor ma zamiar zorganizować ogólnopolski konkurs poetycki imienia Rajmunda Bergela, wystawę o myślenickich legionistach, poświęconą im publikację naukową, historyczną rekonstrukcję tego wydarzenia i piknik rodzinny w Drogini. Do tego czasu w placówce ma odbyć się seria wykładów poświęconych tematyce legionowej.

Burmistrz Jarosław Szlachetka: To dowód na to, że po różnych perypetiach, Muzeum Niepodległości i dyrektor Malinowski skutecznie działa. Mam nadzieję, że ten program nie będzie ostatnim. Mamy jeszcze dwa lata funkcjonowania programu „Niepodległa”, kiedy możemy pozyskiwać na tego typu inicjatywy środki

– dzisiaj przed kamerami mówił burmistrz nawiązując do zmian jakie wprowadził w tej placówce.

 

Kwiecień 2019: Dyrektor na 12 miesięcy?

W kwietniu ubiegłego roku burmistrz na okres 12 miesięcy powierzył obowiązki dyrektora Muzeum Niepodległości Łukaszowi Malinowskiemu „Jako miasto i gmina chcielibyśmy dokończyć realizację tej inwestycji łącznie z wyposażeniem obecnego budynku. To podstawowe zadanie jakie stawia się przed nowym dyrektorem. Mam nadzieję, że kadra, pracownicy muzeum wspomogą go w tych działaniach i codziennym funkcjonowaniu jednostki” – mówił wówczas Jarosław Szlachetka.

„Chciałbym oprzeć działanie instytucji na dwóch filarach: edukacji i popularyzacji historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem kultury regionu. Przede wszystkim musimy dokończyć prace związane z wyposażeniem muzeum - mam tu na myśli nie tylko zawartość techniczną, ale intelektualną” – podczas prezentacji zapowiadał obejmujący stanowisko Łukasz Malinowski.

 

Marzec 2018: Odwołanie dyrektora

Kilka dni wcześniej, bo 27 marca ze stanowiska dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach odwołany został Paweł Lemaniak. Człowiek, który od początku do końca nadzorował budowę tej placówki. Powodem podawanym przez gminę miało być "naruszenie prawa oraz brak należytego wykonywania obowiązków".

Wcześniej, bo we wrześniu 2017 kierowanie jednostką Paweł Lemaniak przejął po odwołaniu Jarosława Pietrzaka. Ten dał się zapamiętać m.in. dzięki organizacji "Turnieju Rycerski o Miecz Myślimira".

Od tego czasu nadzorował budowę placówki oraz odpowiadał za przygotowanie ekspozycji. Swój wkład w jej powstanie mieli także myśleniczanie, którzy w ramach organizowanego przez dyrektora projektu „Nasze Muzeum - Nasza Niepodległość” na ręce muzealników przekazali ponad 3600 eksponatów. Całe wnętrze natomiast zaprojektowali i zaaranżowali muzealnicy. 

 

Listopad 2019: Inauguracja Muzuem

Muzeum Niepodległości w Myślenicach zostało otwarte 10 listopada 2018 roku, w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jego budowa jest częścią większego programu rewitalizacyjnego myślenickiej starówki, na który samorząd otrzymał 24,9 mln zł unijnej dotacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację małych i średnich miast z regionu.

Od zmiany dyrektora, do tej pory Muzeum Niepodległości nie zostało w pełni wyposażone.

Powiązane tematy

Komentarze (8)

 • 22 lut 2020

  Wymarsz ! Super ! Jak by się dało ,nie musicie wracać .

  24 4 Odpowiedz
 • mirek@ 22 lut 2020

  jak to organizujecie wspolnie z burmistrzem to nie zapomnijcie o tabliczce z jego imieniem i rozkładach ;) swoja droga to czemu muzuem nie jest doposażane tylko wydaje sie kase na rekonstrukcje i piknik?

  24 3 Odpowiedz
 • 23 lut 2020

  Mam pytanie: czy te 26 tys. zł z programu „Niepodległa” to całkowity koszt realizacji projektu czy też Gmina wyłożyła jakiś wkład własny?

  17 Odpowiedz
 • 23 lut 2020

  Posłużę się cytatem z artykułu, który dużo wyjaśnia
  "(...) od zmiany dyrektora, do tej pory Muzeum Niepodległości nie zostało w pełni wyposażone (...)
  Priorytety Panie Dyrektorze, priorytety.

  16 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 lut 2020

  Skromne środki, dobrze że są żeby pojazać że jesteśmy, działamy. Rozumiem że czystki kadrowe na to wpłynęły i że powinno być już tylko lepiej, no bo panowie wegetować nie można. Te środki z programu "Niepodległa" były przydzielone tak od ręki czy jak? Rozejrzeć się bo są możliwości uzyskania konkretnego wsparcia żeby fazę tworzenia tego muzeum doprowadzić do końca.

  26 tyś powiadacie? 😃

  12 1 Odpowiedz

Zobacz więcej