Myślenice

To ostatnie chwile skateparku w Myślenicach. Co znajdzie się między kortami tenisowymi a boiskami do siatkówki?

To ostatnie chwile skateparku w Myślenicach. Co znajdzie się między kortami tenisowymi a boiskami do siatkówki?

"UWAGA!!!! Urządzenie wyłączone z eksploatacji" - kartka z takim komunikatem urzędu w Myślenicach znajduje się na minirampie w skateparku na Zarabiu. To ostatnie miesiące tego miejsca w znanej dotąd postaci. Co powstanie między kortami tenisowymi a boiskami do siatkówki?

 

Dziury w wyłączonej z użytku mini rampie pocerowane są blachą i kawałkami sklejki, ale o pozostałych przeszkodach również nie można powiedzieć, aby były w dobrej formie. W dodatku niektóre elementy jak piramidka, czy znajdujący się w centralnym punkcie funbox, zostały usunięte w zeszłym roku.Ubytki w konstrukcji, odstające blachy służące za podjazd do przeszkód i zużyte elementy, to obraz parku po 12 sezonach użytkowania. Widać, że najlepsze lata ma już za sobą. 

Burmistrz zapowiada zmiany w tym miejscu, a na terenie pomiędzy kortami tenisowymi a boiskami do siatkówki powstanie nowa inwestycja. Jak się okazuje będzie nią… skatepark. Tym razem z betonowymi przeszkodami i dodatkowym pumptrackiem.

Po podpisaniu umowy z firmą Slow z Krakowa, przedstawiciele urzędu czekają na dokumentację projektową nowego skateparku i toru pumptruck, który ma się znaleźć na powierzchni 1036 m.kw. przeznaczonych na obecny skatepark. Termin opracowania dokumentacji wynosi 5 miesięcy od momentu podpisania umowy. Oznacza to, że plany skateparku najwcześniej zobaczymy w nowym roku.

- Oczekujemy na przygotowanie projektu, który będzie w swoim zakresie konsumował zagospodarowanie ponad 1000 m.kw. tego terenu. Nowe elementy pumptracku i skateparku będą już betonowe, więc urządzenia będą zdecydowanie trwalsze od tych, które były do tego czasu. Środki na to zadanie mamy zabezpieczone z funduszu inwestycji lokalnych

- podczas poniedziałkowej sesji rady gminy mówił burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS). Nie informował o kwocie jaka zostanie przekazana na tę inwestycję.

 

To będzie trzeci skatepark w Myślenicach

Będzie to trzeci skatepark w historii Myślenic. Pierwszy znajdował się na terenie dzisiejszego Parku Jordana przy ul. Henryka Jordana. Tworzyły go stalowo-drewniane konstrukcje, wśród których stała m.in. rampa, funbox i quaterpipe.

Ten park został zlikwidowany w marcu 2008 roku. Z placu usunięto poręcze, rampę i betonowy murek postawiony przez skaterów. W ich miejscu powstał plac zabaw dla dzieci.

Nawet w dniu w którym cięto przeszkody, na „plantach” nie brakowało amatorów deskorolki. W ostatnich jazdach w tym miejscu towarzyszyliśmy im z aparatem. Zanim na Zarabiu otwarto nowe miejsce do jazdy, lokalni skaterzy wykonywali tricki na terenie Myślenickiego Ośrodka Kultury.

 

Park na Zarabiu ma 12 lat 

Skatepark na Zarabiu powstał w ramach rewitalizacji turystycznej części miasta w 2009 roku. Przetarg na jego wyposażenie wygrała firma Techramps, a dostarczone przez nią przeszkody kosztowały blisko 150 tys. zł.

W kolejnych latach odbywał się tu szereg imprez deskorolkowych. Pierwsze zawody o zasięgu ogólnopolskim w historii myślenickiego parku, zorganizowano w 2009 roku i za sprawą agencji Zooteka.

Myślenice Skate City były wydarzeniem oficjalnie otwierającym obiekt, a udział w nich mógł wziąć każdy fan deskorolki. Pierwsze miejsce zajął Krzysztof Nycz, drugie Andrzej Podsiadło, a trzecie Tomasz Kłos.

Myślenice Skate City Cup odbywały się na Zarabiu cyklicznie w latach 2010, 2011, czy w 2013 roku

Natomiast pierwsze lokalne zawody deskorolkowe As Shop Local Skate Cup w historii miasta wygrał Łukasz Kryza, pokonując w finale Janusza Gruchacza i Jakuba Dziadkowca.

W kolejnych latach, kiedy na popularności zyskiwały rowery BMX, organizatorzy dawali możliwość konkurowania ze sobą, reprezentantom tej dyscypliny sportu w ramach zawodów BMX City Cup.

Myślenicki skatepark to miejsce, gdzie pierwsze kroki w jeździe na hulajnodze stawiał m.in.  Tadek Widomski, 21-latek który pierwsze sztuczki wykonywał na Zarabiu w 2014 roku.

Dzisiaj robi to zawodowo, zdobywa topowe miejsca w ogólnokrajowych turniejach i ma na swoim koncie wiele startów międzynarodowych oraz prowadzi akademię dla młodych fanów hulajnóg. A tak wygląda jego jazda:

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Tadek Widomski (@tadekwidomski)

 

Nie tylko sport

Skatepark na Zarabiu od lat przyciąga nie tylko fanów deskorolki, bmx i hulajnóg, ale również rodziców z dziećmi. Stał się też miejscem spotkań młodzieży.

Jest stałym elementem w teledyskach lokalnych muzyków, a swoje klipy kręcił tu m.in. punkowcy z The Bastard, reprezentanci młodego pokolenia raperów tacy jak Neksi, czy ich połączone siły z regionu.

Ostatnich inwestycji w tym miejscu, gmina dokonała w 2018 roku, remontując zniszczone przeszkody i montując lampę z oświetleniem. Kolejnym według zapowiedzi burmistrza będzie nowa, trzecia już odsłona skateparku w Myślenicach.

 

Artykuł został przedrukowany w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Powiązane tematy

Komentarze (13)

 • 3 wrz 2021

  Hmm, po 12 sezonach być może intensywnej eksplo i do tego mniej lub bardziej łaskawej aury mnie wcale nie dziwi fakt potrzebnej renowacji. Ale podstawowe pytanie - w sumie tam nie bywam - czy na ten moment mamy amatorów tego sportu, bo jak wiemy trendy się zmieniają. Może np słuszniej byłoby zmienić koncepcję miejsca? Ale tu rozumiem że urząd sprawę już rozeznał..

  19 3 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 3 wrz 2021

  A to ciekawe. Myślenice mają nowego burmistrza?!
  A co się stało z Wuefistą Aglomeratem?

  21 10 Odpowiedz
 • OKOKI 3 wrz 2021

  Uffff........ Myślałem że nowy kościół będą tam stawiać.

  18 8 Odpowiedz
 • 4 wrz 2021

  Może to co jest nie rozwalać tylko oddać za darmo innej gminie lub miejscowości w naszym powiecie która to wykorzysta po małym remoncie ?

  8 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 4 wrz 2021
  Myśleniczanin007 napisał/a:

  Mój komentarz jest tu niepotrzebny.

  Nie tylko tu.

  9 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...