To ostatnie chwile skateparku w Myślenicach. Co znajdzie się między kortami tenisowymi a boiskami do siatkówki?
- 3 września 2021
"UWAGA!!!! Urządzenie wyłączone z eksploatacji" - kartka z takim komunikatem urzędu w Myślenicach znajduje się na minirampie w skateparku na Zarabiu. To ostatnie miesiące tego miejsca w znanej dotąd postaci. Co powstanie między kortami tenisowymi a boiskami do siatkówki?
Dziury w wyłączonej z użytku mini rampie pocerowane są blachą i kawałkami sklejki, ale o pozostałych przeszkodach również nie można powiedzieć, aby były w dobrej formie. W dodatku niektóre elementy jak piramidka, czy znajdujący się w centralnym punkcie funbox, zostały usunięte w zeszłym roku.Ubytki w konstrukcji, odstające blachy służące za podjazd do przeszkód i zużyte elementy, to obraz parku po 12 sezonach użytkowania. Widać, że najlepsze lata ma już za sobą.
Burmistrz zapowiada zmiany w tym miejscu, a na terenie pomiędzy kortami tenisowymi a boiskami do siatkówki powstanie nowa inwestycja. Jak się okazuje będzie nią… skatepark. Tym razem z betonowymi przeszkodami i dodatkowym pumptrackiem.
Po podpisaniu umowy z firmą Slow z Krakowa, przedstawiciele urzędu czekają na dokumentację projektową nowego skateparku i toru pumptruck, który ma się znaleźć na powierzchni 1036 m.kw. przeznaczonych na obecny skatepark. Termin opracowania dokumentacji wynosi 5 miesięcy od momentu podpisania umowy. Oznacza to, że plany skateparku najwcześniej zobaczymy w nowym roku.
- Oczekujemy na przygotowanie projektu, który będzie w swoim zakresie konsumował zagospodarowanie ponad 1000 m.kw. tego terenu. Nowe elementy pumptracku i skateparku będą już betonowe, więc urządzenia będą zdecydowanie trwalsze od tych, które były do tego czasu. Środki na to zadanie mamy zabezpieczone z funduszu inwestycji lokalnych
- podczas poniedziałkowej sesji rady gminy mówił burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS). Nie informował o kwocie jaka zostanie przekazana na tę inwestycję.
To będzie trzeci skatepark w Myślenicach
Będzie to trzeci skatepark w historii Myślenic. Pierwszy znajdował się na terenie dzisiejszego Parku Jordana przy ul. Henryka Jordana. Tworzyły go stalowo-drewniane konstrukcje, wśród których stała m.in. rampa, funbox i quaterpipe.
Ten park został zlikwidowany w marcu 2008 roku. Z placu usunięto poręcze, rampę i betonowy murek postawiony przez skaterów. W ich miejscu powstał plac zabaw dla dzieci.
Nawet w dniu w którym cięto przeszkody, na „plantach” nie brakowało amatorów deskorolki. W ostatnich jazdach w tym miejscu towarzyszyliśmy im z aparatem. Zanim na Zarabiu otwarto nowe miejsce do jazdy, lokalni skaterzy wykonywali tricki na terenie Myślenickiego Ośrodka Kultury.
Park na Zarabiu ma 12 lat
Skatepark na Zarabiu powstał w ramach rewitalizacji turystycznej części miasta w 2009 roku. Przetarg na jego wyposażenie wygrała firma Techramps, a dostarczone przez nią przeszkody kosztowały blisko 150 tys. zł.
W kolejnych latach odbywał się tu szereg imprez deskorolkowych. Pierwsze zawody o zasięgu ogólnopolskim w historii myślenickiego parku, zorganizowano w 2009 roku i za sprawą agencji Zooteka.
Myślenice Skate City były wydarzeniem oficjalnie otwierającym obiekt, a udział w nich mógł wziąć każdy fan deskorolki. Pierwsze miejsce zajął Krzysztof Nycz, drugie Andrzej Podsiadło, a trzecie Tomasz Kłos.
Myślenice Skate City Cup odbywały się na Zarabiu cyklicznie w latach 2010, 2011, czy w 2013 roku.
Natomiast pierwsze lokalne zawody deskorolkowe As Shop Local Skate Cup w historii miasta wygrał Łukasz Kryza, pokonując w finale Janusza Gruchacza i Jakuba Dziadkowca.
W kolejnych latach, kiedy na popularności zyskiwały rowery BMX, organizatorzy dawali możliwość konkurowania ze sobą, reprezentantom tej dyscypliny sportu w ramach zawodów BMX City Cup.
Myślenicki skatepark to miejsce, gdzie pierwsze kroki w jeździe na hulajnodze stawiał m.in. Tadek Widomski, 21-latek który pierwsze sztuczki wykonywał na Zarabiu w 2014 roku.
Dzisiaj robi to zawodowo, zdobywa topowe miejsca w ogólnokrajowych turniejach i ma na swoim koncie wiele startów międzynarodowych oraz prowadzi akademię dla młodych fanów hulajnóg. A tak wygląda jego jazda:
Wyświetl ten post na Instagramie.
Nie tylko sport
Skatepark na Zarabiu od lat przyciąga nie tylko fanów deskorolki, bmx i hulajnóg, ale również rodziców z dziećmi. Stał się też miejscem spotkań młodzieży.
Jest stałym elementem w teledyskach lokalnych muzyków, a swoje klipy kręcił tu m.in. punkowcy z The Bastard, reprezentanci młodego pokolenia raperów tacy jak Neksi, czy ich połączone siły z regionu.
Ostatnich inwestycji w tym miejscu, gmina dokonała w 2018 roku, remontując zniszczone przeszkody i montując lampę z oświetleniem. Kolejnym według zapowiedzi burmistrza będzie nowa, trzecia już odsłona skateparku w Myślenicach.
Artykuł został przedrukowany w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:
Hmm, po 12 sezonach być może intensywnej eksplo i do tego mniej lub bardziej łaskawej aury mnie wcale nie dziwi fakt potrzebnej renowacji. Ale podstawowe pytanie - w sumie tam nie bywam - czy na ten moment mamy amatorów tego sportu, bo jak wiemy trendy się zmieniają. Może np słuszniej byłoby zmienić koncepcję miejsca? Ale tu rozumiem że urząd sprawę już rozeznał..
A to ciekawe. Myślenice mają nowego burmistrza?!
A co się stało z Wuefistą Aglomeratem?
Uffff........ Myślałem że nowy kościół będą tam stawiać.
Może to co jest nie rozwalać tylko oddać za darmo innej gminie lub miejscowości w naszym powiecie która to wykorzysta po małym remoncie ?
Nie tylko tu.