Myślenice a droga S7

Przetarg na zaprojektowanie drogi S7 z Krakowa do Myślenic unieważniony. Wykonawca rezygnuje. Co dalej?

Przetarg na zaprojektowanie drogi S7 z Krakowa do Myślenic unieważniony. Wykonawca rezygnuje. Co dalej?
Fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad unieważniła przetarg na opracowanie przebiegu nowej Zakopianki na odcinku od Krakowa do Myślenic. Wykonawca rezygnuje z podpisania umowy na wykonanie studium

 

Na początku października Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyłoniła firmę, która w ciągu 6 lat miała opracować przebieg drogi S7 pomiędzy Krakowem a Myślenicami. Transprojekt Gdański miał to zrobić z dokładnością od 80 do 150 metrów. Jak się jednak okazuje, projekt wpadł w ostry zakręt, a wyłoniona w przetargu firma zrezygnowała z podpisania umowy na wykonanie studium.

„W tym tygodniu Transprojekt Gdański poinformował nas, że ze względu na błędne przeliczenie kosztów w złożonej przez siebie ofercie rezygnuje z podpisania umowy na przygotowanie Studium. W związku z tym podjęliśmy decyzję o unieważnieniu przetargu” – komunikuje GDDKiA.

GDDKiA przygotowuje nowy przetarg, a wykonawca wyłoniony w pierwszym podejściu straci wadium złożone w postępowaniu i kwota 180 tysięcy zł trafi do budżetu państwa.

„Przygotowujemy się do ogłoszenia kolejnego przetargu na przygotowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego drogi ekspresowej S7 z Krakowa do Myślenic. Zadaniem wykonawcy będzie opracowanie projektu przebiegu nowej trasy i uzyskanie dla niego decyzji środowiskowej. Planujemy ogłoszenie tego postępowania jeszcze w tym roku” – czytamy w komunikacie drogowców.

 

Pierwotnie proponowali 6 korytarzy

Przypomnijmy; w styczniu 2022 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowała swoje propozycje przebiegu drogi ekspresowej S7 na odcinku Kraków-Myślenice. Trasa prowadzi od Gdańska do Rabki, a jedyny brakujący jej fragment to odcinek między stolicą Małopolski a Myślenicami.

Sześć korytarzy GDDKiA zostało oprotestowanych przez mieszkańców i samorządowców z gmin, przez które miałaby przebiegać „nowa Zakopianka”.

W odpowiedzi na te działania, w maju 2022 Generalna Dyrekcja postawiła samorządom ultimatum; nie podoba się wam nasza propozycja? Teraz wy pokażcie własne warianty drogi. Problem w tym, że o ile większość samorządowców zgodnie przyznaje, że droga jest potrzebna, to kością niezgody staje się jej przebieg. Nikt bowiem nie chce, aby przecinała jego teren.

O ile przedstawicielom gmin usytuowanych na południe od Krakowa nie udało się opracować wspólnej koncepcji przebiegu S7, to samorządowcy ze stolicy Małopolski zaproponowali dwa korytarze. Ich propozycje oprotestowali burmistrzowie Wieliczki, Dobczyc, Biskupic i Sieprawia. 

 

Wszystkie warianty prowadzą do Myślenic

O ile poszczególne korytarze różnią się przebiegiem w poszczególnych gminach, to wszystkie z proponowanych tras łączą się w Myślenicach.

W jednym z naszych sondaży pytamy was, czy samorządowcom związanym z "ziemią myślenicką" uda się doprowadzić do zmiany planowanej trasy S7 przez Myślenice. W ich skuteczność wierzy co czwarty ankietowany (23%), 60% nie ma wątpliwości, że ta sprawa przerasta lokalnych polityków, a zdanie w tej kwestii nie ma 17% z naszych czytelników.

Czy samorządowcom związanym z "ziemią myślenicką" uda się doprowadzić do zmiany planowanej trasy S7 prowadzącej przez Myślenice?

 • TAK TAK 22%
 • NIE NIE 61%
 • TRUDNO POWIEDZIEĆ TRUDNO POWIEDZIEĆ 17%
 • Głosów: 2545

 

Ruch na Zakopiance od Krakowa do Myślenic stale rośnie. W 2015 r., w zależności od odcinka pomiarowego, wahał się od 30 do 41 tys. pojazdów na dobę. W latach 2020-21 wartości osiągnęły poziom od 40 do ponad 57 tys. pojazdów na dobę. To więcej aut niż na autostradzie A4 między Niepołomicami a Brzeskiem, gdzie ruch sięga wartości 55 tys. pojazdów na dobę.

Prognozy ruchu wskazują, że w przyszłości liczba samochodów jeżdżących trasą Kraków - Myślenice będzie nadal się zwiększać. Dotyczy to zarówno ruchu tranzytowego, jak i lokalnego. „Dlatego też niezbędne jest rozpoczęcie prac nad przygotowaniem koncepcji nowej drogi, która odciąży istniejący odcinek DK7 i zapewni ciągłość całej trasy S7 na terenie Polski” – argumentują drogowcy z Generalnej Dyrekcji.

Powiązane tematy

Komentarze (18)

 • 25 paź 2023

  Przecież ta droga i tak nigdy nie powstanie.. Zbyt gęsta i chaotyczna zabudowa w tym obszarze, plus teren jest pagórkowaty. Ludzie by masowo wyszli na ulicę byleby trasa nie przebiegała pod ich oknami lub całkowicie mieliby stracić domostwa. No chyba, że poprowadzą 15-20km tunel albo całą trasę pociągną na estakadzie

  32 3 Odpowiedz
 • 25 paź 2023

  O wybory się skończyły i już nie można mydlić oczu :) A tak by się dało jeszcze fajnie kilka lat pieniądze wyprowadzać pod pretekstem "opracowywania"

  34 8 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 25 paź 2023

  hahah jak pis rzadzil to tylko oglaszano przetargi po wyborach firmy rezygnuja 😂😂😂 teraz zostaje poczekac az oglosza ze nie bedzie niczego z tych myslenickich WIELKICH OBIETNIC!

  28 5 Odpowiedz
 • 25 paź 2023

  O… kurz opadł można ogłaszać czego nie będzie a potem w kampani samorządowej bd można powiedzieć ze to przez Tuska …
  Pociągu nie bd
  Zakopianki nie bd albo bd przez środek osiedla
  Dalinu stadionu tez pewnie nie będzie
  Wisła się wyprowadzi to będziemy wszyscy dokładać do bazy
  Przebudowy skrzyżowania w krzyszkowicach tez pewnie nie będzie
  Ale tak to jest kiedy tworzy się wielowariantowe koncepcje i mówi się ze się zrobi zamiast zrobić i mniej mówić

  28 10 Odpowiedz
 • 25 paź 2023

  Obiecali nową S7, obiecali przebudowę starej Zakopianki, obiecali udrożnienie bocznych dróg, obiecali tunel w Krzyszkowicach, obiecali kolej do Krakowa, a ja się pytam gdzie lotnisko? Gdzie port?! Zróbmy przekop xD

  Tak na serio ludzie, lepiej zrobić jedną rzecz, a dobrze. Na razie dobrze, żeby w ogóle zrobić, nie tylko powiedzieć ...

  24 6 Odpowiedz

Zobacz więcej