Koronawirus

Stan zagrożenia epidemicznego - dzień 7. W kraju 367 osób zakażonych, 6 zmarło. Do Myślenic trafiają kolejni pacjenci

Stan zagrożenia epidemicznego - dzień 7. W kraju 367 osób zakażonych, 6 zmarło. Do Myślenic trafiają kolejni pacjenci

Mija tydzień od wprowadzenia w Polsce zagrożenia epidemicznego. W skali kraju zarażonych koronawirusem jest 411 osób, 5 zmarło. Do Myślenic trafiają kolejni pacjenci, ale jak dotąd u żadnego nie potwierdzono choroby

W piątek 13 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. „Zawieszamy działalność restauracji, klubów, pubów. Przywracamy pełne kontrole na granicach” – mówił podczas konferencji prasowej.

Do tej pory w kierunku koronawirusa w skali kraju przebadano 13072 próbki; w przypadku 12694 badań wynik był negatywny, a 378 pozytywny – podało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia. Liczba potwierdzonych badaniami zakażeń w Polsce to 411. pięć z tych osób zmarło.

W Małopolsce stwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem, 30 osób jest hospitalizowanych, 5309 objętych kwarantanną, a 1579 nadzorem epidemiologicznym.

Do oddziału zakaźnego w myślenickim szpitalu do tej pory trafiło 25 pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. U 17 z nich badania dały wynik ujemny, wykluczając zakażenie. Od wczoraj na oddział trafiło kolejnych 8 pacjentów. Żaden z nich nie pochodzi z terenu powiatu myślenickiego. - Pobrane od nich próbki zostały przesłane do badań. Obecnie czekamy na wyniki – mówi Adam Styczeń, dyrektor SP ZOZ w Myślenicach.

Myślenicki szpital od 28 lutego decyzją wojewody małopolskiego znalazł się w dziesiątce placówek z oddziałami zakaźnymi, które postawiono w stan podwyższonej gotowości. Od poniedziałku 16 marca na najbliższe dwa tygodnie dyrektor zawiesił planowane przyjęcia pacjentów do oddziałów szpitalnych oraz wstrzymał planowane zabiegi. Zawieszone zostały przyjęcia w poradniach specjalistycznych, w tym w poradni zdrowia psychicznego i leczenia uzależnień, w pracowniach diagnostycznych oraz w gabinetach fizjoterapeutycznych. Jak tłumaczy dyrektor Adam Styczeń; to działania profilaktyczne mające na uwadze dobro pacjentów już hospitalizowanych oraz szpitalnego personelu. Nie oznacza to, że nie będzie w ogóle przyjęć. Szpital będzie przyjmował wszystkie nagłe przypadki.

Życie zwalnia

Równolegle do wprowadzenia „stanu zagrożenia epidemicznego” w kraju nastąpiło zamknięcie granic, zawieszona została praca szkół, przedszkoli, żłobków, a w dużych miastach uczelni. To nie koniec, bowiem lista szybko wydłużyła się o hotele, restauracje, kina, teatry, ośrodki kultury, muzea, galerie handlowe, wiele sklepów i zakładów usługowych.

Od poniedziałku swoje obroty zmniejsza nie tylko biznes, ale również administracja, a priorytetem stała się praca zdalna. Od kilku dni alarmujecie, że maleje liczba busów kursujących na liniach wasza miejscowość – Myślenice – Kraków, a od soboty 21 marca zawieszona zostaje linia miejska w Myślenicach oraz kilka obsługujących sąsiednie miejscowości.

Na terenie miasta zamknięte są nie tylko urzędy, ale również place zabaw, a straż miejska patrolując ulice miasta przypomina o komunikatach mówiących o tym, aby pozostać w domach.

W pierwszych 7 dniach stanu wyjątkowego w którym znalazł się cały kraj, mimo zakazu organizacji zgromadzeń przekraczających 50 osób - wierni musieli zmierzyć się z dylematem czy brać udział w uroczystościach kościelnych, a duchowni apelowali, aby stosować się do komunikatów i zachować rozsądek.

Gotowi do pomocy, ale też zagubeni

W ostatnich dniach rozwijają się sąsiedzkie i obywatelskie akcje pomocowe w ramach których zwłaszcza osoby starsze mogą liczyć na wsparcie w zakupach, a służby mundurowe na maseczki szyte przez jedną z lokalnych firm odzieżowych. Pełną gotowość do pomocy zgłosili również członkowie Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, a Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach utworzyły infolinie dla osób wymagających wsparcia.

Na co dzień swoje spostrzeżenia dotyczące „życia w czasach zarazy” opisujecie na forum. Wśród najczęściej wymienianych obaw wysoko znajduje się lęk przed utratą pracy lub niemożliwością powrotu do niej. Apel o wprowadzenie ulg dla biznesu do burmistrza Myślenic w okresie przestoju wystosowali przedsiębiorcy, a rząd ogłosił pakiet antykryzysowy.

„To dla nas wszystkich sytuacja trudna i zaskakująca. Dlatego może wywoływać niezgodę i niezrozumienie” w rozmowie z nami mówi Magdalena Szpunar, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak długo jeszcze?

Coraz więcej osób zastanawia się jak długo jeszcze może potrwać stan zagrożenia epidemicznego w kraju. Na to pytania nikt nie jest w stanie udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Podczas jednej z konferencji prasowych minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta „pod koniec tego lub na początku przyszłego tygodnia. Nie wykluczamy przedłużenia okresu społecznej kwarantanny”– mówi.

Tymczasem komunikaty nadal przypominają o stosowaniu się do rządowych wytycznych, przestrzegania higieny, częstej dezynfekcji rąk i unikania zgromadzeń oraz miejsc publicznych. W jednym z naszych sondaży 9 na 10 z was deklaruje, że stosuje się do tych zasad.

Czy przestrzegasz zaleceń rządu ws. koronawirusa stosując się do kwarantanny domowej, unikania spotkań, dezynfekcji itp??

 • TAK TAK 91%
 • NIE NIE 9%
 • Głosów: 1729

Przed nami kolejny weekend. Wszystko wskazuje na to, że zdecydowana większość z nas spędzi go w domach, śledząc dalszy rozwój sytuacji. 

Powiązane tematy

Zakaz wstępu do lasów osobom nieupoważnionym. Do 11 kwietnia
Myślenice 15

Zakaz wstępu do lasów osobom nieupoważnionym. Do 11 kwietnia

Do 11 kwietnia osoby nieupoważnione mają zakaz wchodzenia na teren Lasów Państwowych Jak czytamy na stronie Nadleśnictwa Myślenice: „Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzy...

Gmina Siepraw wypuszcza bezpłatny autobus do Krakowa
Siepraw 31

Gmina Siepraw wypuszcza bezpłatny autobus do Krakowa

Wójt Tadeusz Pitala organizuje komunikację zastępczą na trasie Zakliczyn - Kraków. Zamiast prywatnych busów, mieszkańców do celu zawiezie bezpłatny autobus Linia została uruchomiona w porozumieniu z przewoźnikiem DOBTRANS, który na co dzień realizuje dowóz dzieci do szkół na terenie Gminy Siepraw. Ta firma będzie wozić mieszkańców na linii Zaklicz...

UWAGA! Autobusem firmy FLIXBUS jechał pasażer z koronawirusem
Koronawirus 1

UWAGA! Autobusem firmy FLIXBUS jechał pasażer z koronawirusem

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie prosi pasażerów, którzy 19 marca podróżowali autobusem należącym do Firmy FLIXBUS o niezwłoczny kontakt z najbliższym sanepidem W autobusie relacji Warszawa - Zakopane przez Radom, Kielce, Kraków jechał pasażer u którego stwierdzono koronawirusa. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie...

Komentarze

 • 20 mar

  Tymczasem komunikaty nadal przypominają o stosowaniu się do rządowych wytycznych, przestrzegania higieny, częstej dezynfekcji rąk i unikania zgromadzeń oraz miejsc publicznych. W jednym z naszych sondaży 9 na 10 z was deklaruje, że stosuje się do tych zasad.
  I tak trzymać.

  22 2 Odpowiedz
 • 20 mar

  W sklepie J.... ludzie stojący w kolejce po wędliny i mięso wchodzą jeden na drugiego. Jeden facet kaszle na czyjeś plecy, ekspedientka wyciera nos dłonią w lateksowej rękawiczce następnie plasterek po plasterku kładzie szyneczkę na wadze.
  Cała obsługa nosi maseczki zamiast na twarzy, tak aby zakryć usta i nos, zakłada je na podbródek :D

  30 3 Odpowiedz
  • 20 mar

   Bo kazdy głupi myśli że takie środki nas ochronią

   4 6 Odpowiedz
  • 21 mar

   Byłam 20 marca ok.12. Kolejka przy wędlinach, mięsie stała karnie w odstępach 1-1,5m. Panie miały maseczki nałożone na usta i nos. Nie widziałam, żeby któraś wycierała nos. Ciekawa jestem, czy powyższe obserwacje są Twoimi, czy też wg schematu :"Jedna pani drugiej pani.." i żeby była aferka.

   7 2 Odpowiedz
 • 20 mar

  To jest Twoje państwo PIS.

  19 20 Odpowiedz
 • 20 mar

  Arystokracja PO kupuje ośmiorniczki online z dowozem.

  16 26 Odpowiedz
 • 20 mar

  Przypadków jest więcej, testy na koronawirusa to prawdziwe wyzwanie. W Chinach to 15 minut, we Włoszech 20 sekund, w Polsce kilka dni. W tym tempie będziemy diagnozować się przez boży rok cały. Brawo PiS, usprawniacie i uzdrawiacie a my wstajemy z kolan a inni powinni się od nas uczyć...

  32 13 Odpowiedz
  • 20 mar

   Testy są reglamentowane.Pierwszeństwo u producentów mają Chiny,USA I "lepsza"Europa.

   9 6 Odpowiedz
   • 20 mar

    No nie pleć, Chińczycy za friko przesyłają nam 10 tyś testów. Nje brak, tylko czas. Każda doba opóźnienia w wykryciu to nowe zakażone osoby...

    Dlaczego nie ma sprawnych procedur postępowania i szybkich badań? Za to wszystko odpowiada Ministerstwo Zdrowia i podległe mu urzędy.

    14 6 Odpowiedz
    • 20 mar

     Zapytaj Wlochów ,Hiszpańców i Francuzików.Mimo testów ,sprawniejszej służby i mądrzejszych ministrów jakoś słabo przędą.

     17 2 Odpowiedz
     • 21 mar

      No i dzięki Bogu że tak nie jest, lecz to nie zasługa rządu, ale tego że u nas fala dopiero wzbiera. W tamte kraje wirus uderzył dużo wcześniej. Możemy mieć równie dobrze 10 tyś. zakażonych lub więcej mimo że choroba eksploduje w krajach na południe od nas. Szybka diagnoza i izolowanie chorych to teraz podstawa. Musi być sprawna koordynacja albo ucierpimy wszyscy.

      12 1 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 24 mar

  Witam,
  gdybyśmy wszyscy przestrzegali kwarantanny, to skończyłoby się na jednym zgonie.
  Szkoda, że młodzi to lekceważą. Szanujmy się nawzajem.

  Odpowiedz
 • 25 mar

  młodzi maja swoj plan na(no)life, no i trza jakos przeciez te 500 zarobic^^ stad klopoty lokalowe w parkach w kurnikach oraz zaułkach

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Na jaką pomoc mogą liczyć lokalni przedsiębiorcy? Jarosław Szlachetka: "Każdy przypadek będę rozstrzygał indywidualnie"
Koronawirus 36

Na jaką pomoc mogą liczyć lokalni przedsiębiorcy? Jarosław Szlachetka: "Każdy przypadek będę rozstrzygał indywidualnie"

„Przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie z podatków, na wydłużenie okresu płatności, czy rozłożenie ewentualnych zaległości na raty. To jako organ podatkowy mogę zadeklarować i takie mam instrumenty, jakie mogą pomagać przedsiębiorcom”.  - w programie „Kurier Myślenicki” mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Burmistrz na t...

Rośnie liczba zarażonych; w powiecie to 12 osób. Kolejne 495 przebywa na kwarantannie
Koronawirus 1

Rośnie liczba zarażonych; w powiecie to 12 osób. Kolejne 495 przebywa na kwarantannie

W Małopolsce koronawirusa potwierdzono u 363 osób (8 zmarło). W powiecie myślenickim zakażonych jest 12 osób, 495 znajduje się na kwarantannie Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób na terenie województwa. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 363 osób, spośród których z...

W Krakowie powstało izolatorium. Przyjmie 200 osób. Kto do niego trafi?
Koronawirus 0

W Krakowie powstało izolatorium. Przyjmie 200 osób. Kto do niego trafi?

Pierwsze małopolskie izolatorium powstało w Hotelu Wyspiański w Krakowie, przy ulicy Westerplatte. Jest przygotowane na przyjęcie 200 osób Wiele osób chorobę COVID-19 – wywołaną zakażeniem koronawirusem SARS-Cov-2 – przechodzi łagodnie. Mogą oni jednak stać się źródłem zakażenia dla innych osób. To głównie z myślą o takich przypadkach wojewodowie...

Obowiązek pomiaru temperatury personelu, selekcja pacjentów – tak teraz działa szpital
Myślenice 11

Obowiązek pomiaru temperatury personelu, selekcja pacjentów – tak teraz działa szpital

Obowiązkowy pomiar temperatury u pracowników szpitala w chwili wejścia na jego teren, selekcja pacjentów przez specjalne namioty – to najnowsze polecenia wojewody małopolskiego Piotra Ćwika Wydane Wojewody Małopolskiego zobowiązuje 38 małopolskich szpitali samorządowych i państwowych. Wśród nich znajduje się szpital w Myślenicach. Wojewoda Ma...

Kolejne wsparcie dla szpitala. Do pomocy przyłączają się coraz większe firmy
Myślenice 45

Kolejne wsparcie dla szpitala. Do pomocy przyłączają się coraz większe firmy

Po cyklu społecznych akcji, w pomoc medykom włączają się coraz większe firmy. Kolejni przedsiębiorcy namawiają do przekazywania darowizn dla myślenickiego szpitala. „Nie bądźmy obojętni. Pomóżmy tym, którzy stoją na pierwszej linii walki z epidemią. Razem możemy wygrać bitwę o nasze zdrowie, życie i przyszłość” – mówią Odkąd w Polsce ogłoszono st...