Koronawirus

Stan zagrożenia epidemicznego - dzień 7. W kraju 367 osób zakażonych, 6 zmarło. Do Myślenic trafiają kolejni pacjenci

Stan zagrożenia epidemicznego - dzień 7. W kraju 367 osób zakażonych, 6 zmarło. Do Myślenic trafiają kolejni pacjenci

Mija tydzień od wprowadzenia w Polsce zagrożenia epidemicznego. W skali kraju zarażonych koronawirusem jest 411 osób, 5 zmarło. Do Myślenic trafiają kolejni pacjenci, ale jak dotąd u żadnego nie potwierdzono choroby

W piątek 13 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. „Zawieszamy działalność restauracji, klubów, pubów. Przywracamy pełne kontrole na granicach” – mówił podczas konferencji prasowej.

Do tej pory w kierunku koronawirusa w skali kraju przebadano 13072 próbki; w przypadku 12694 badań wynik był negatywny, a 378 pozytywny – podało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia. Liczba potwierdzonych badaniami zakażeń w Polsce to 411. pięć z tych osób zmarło.

W Małopolsce stwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem, 30 osób jest hospitalizowanych, 5309 objętych kwarantanną, a 1579 nadzorem epidemiologicznym.

Do oddziału zakaźnego w myślenickim szpitalu do tej pory trafiło 25 pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. U 17 z nich badania dały wynik ujemny, wykluczając zakażenie. Od wczoraj na oddział trafiło kolejnych 8 pacjentów. Żaden z nich nie pochodzi z terenu powiatu myślenickiego. - Pobrane od nich próbki zostały przesłane do badań. Obecnie czekamy na wyniki – mówi Adam Styczeń, dyrektor SP ZOZ w Myślenicach.

Myślenicki szpital od 28 lutego decyzją wojewody małopolskiego znalazł się w dziesiątce placówek z oddziałami zakaźnymi, które postawiono w stan podwyższonej gotowości. Od poniedziałku 16 marca na najbliższe dwa tygodnie dyrektor zawiesił planowane przyjęcia pacjentów do oddziałów szpitalnych oraz wstrzymał planowane zabiegi. Zawieszone zostały przyjęcia w poradniach specjalistycznych, w tym w poradni zdrowia psychicznego i leczenia uzależnień, w pracowniach diagnostycznych oraz w gabinetach fizjoterapeutycznych. Jak tłumaczy dyrektor Adam Styczeń; to działania profilaktyczne mające na uwadze dobro pacjentów już hospitalizowanych oraz szpitalnego personelu. Nie oznacza to, że nie będzie w ogóle przyjęć. Szpital będzie przyjmował wszystkie nagłe przypadki.

Życie zwalnia

Równolegle do wprowadzenia „stanu zagrożenia epidemicznego” w kraju nastąpiło zamknięcie granic, zawieszona została praca szkół, przedszkoli, żłobków, a w dużych miastach uczelni. To nie koniec, bowiem lista szybko wydłużyła się o hotele, restauracje, kina, teatry, ośrodki kultury, muzea, galerie handlowe, wiele sklepów i zakładów usługowych.

Od poniedziałku swoje obroty zmniejsza nie tylko biznes, ale również administracja, a priorytetem stała się praca zdalna. Od kilku dni alarmujecie, że maleje liczba busów kursujących na liniach wasza miejscowość – Myślenice – Kraków, a od soboty 21 marca zawieszona zostaje linia miejska w Myślenicach oraz kilka obsługujących sąsiednie miejscowości.

Na terenie miasta zamknięte są nie tylko urzędy, ale również place zabaw, a straż miejska patrolując ulice miasta przypomina o komunikatach mówiących o tym, aby pozostać w domach.

W pierwszych 7 dniach stanu wyjątkowego w którym znalazł się cały kraj, mimo zakazu organizacji zgromadzeń przekraczających 50 osób - wierni musieli zmierzyć się z dylematem czy brać udział w uroczystościach kościelnych, a duchowni apelowali, aby stosować się do komunikatów i zachować rozsądek.

Gotowi do pomocy, ale też zagubeni

W ostatnich dniach rozwijają się sąsiedzkie i obywatelskie akcje pomocowe w ramach których zwłaszcza osoby starsze mogą liczyć na wsparcie w zakupach, a służby mundurowe na maseczki szyte przez jedną z lokalnych firm odzieżowych. Pełną gotowość do pomocy zgłosili również członkowie Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, a Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach utworzyły infolinie dla osób wymagających wsparcia.

Na co dzień swoje spostrzeżenia dotyczące „życia w czasach zarazy” opisujecie na forum. Wśród najczęściej wymienianych obaw wysoko znajduje się lęk przed utratą pracy lub niemożliwością powrotu do niej. Apel o wprowadzenie ulg dla biznesu do burmistrza Myślenic w okresie przestoju wystosowali przedsiębiorcy, a rząd ogłosił pakiet antykryzysowy.

„To dla nas wszystkich sytuacja trudna i zaskakująca. Dlatego może wywoływać niezgodę i niezrozumienie” w rozmowie z nami mówi Magdalena Szpunar, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak długo jeszcze?

Coraz więcej osób zastanawia się jak długo jeszcze może potrwać stan zagrożenia epidemicznego w kraju. Na to pytania nikt nie jest w stanie udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Podczas jednej z konferencji prasowych minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta „pod koniec tego lub na początku przyszłego tygodnia. Nie wykluczamy przedłużenia okresu społecznej kwarantanny”– mówi.

Tymczasem komunikaty nadal przypominają o stosowaniu się do rządowych wytycznych, przestrzegania higieny, częstej dezynfekcji rąk i unikania zgromadzeń oraz miejsc publicznych. W jednym z naszych sondaży 9 na 10 z was deklaruje, że stosuje się do tych zasad.

Czy przestrzegasz zaleceń rządu ws. koronawirusa stosując się do kwarantanny domowej, unikania spotkań, dezynfekcji itp??

 • TAK TAK 90%
 • NIE NIE 10%
 • Głosów: 1851

Przed nami kolejny weekend. Wszystko wskazuje na to, że zdecydowana większość z nas spędzi go w domach, śledząc dalszy rozwój sytuacji. 

Powiązane tematy

Lampy będą oświetlać ulice krócej. Wójt szuka oszczędności
Siepraw 3

Lampy będą oświetlać ulice krócej. Wójt szuka oszczędności

Zaoszczędzone w ten sposób środki mają częściowo zrekompensować straty związane ze zmniejszeniem dochodów z udziału gminy w podatkach Wójt Tadeusz Pitala podjął decyzję o zmianie czasu świecenia lamp ulicznych ulicznego na terenie gminy Siepraw. Jak czytamy na oficjalnej stronie urzędu; "Do odwołania lampy uliczne świecić będą od zachodu Słońca, z...

Wójt uruchamia kolejną linię. Bezpłatny bus jedzie z Sieprawia do Myślenic
Siepraw 2

Wójt uruchamia kolejną linię. Bezpłatny bus jedzie z Sieprawia do Myślenic

Niespełna tydzień temu Tadeusz Pitala postanowił utworzyć bezpłatną linię z Sieprawia do Krakowa. Teraz uruchamia połączenie do Myślenic W związku z epidemią koronawirusa i wprowadzanych obostrzeń, które dotykają również transport publiczny, większość prywatnych przewoźników zawiesiła swoje kursy. Tydzień temu pisaliśmy o bezpłatnym połączeniu na...

Komentarze

 • 20 mar

  Tymczasem komunikaty nadal przypominają o stosowaniu się do rządowych wytycznych, przestrzegania higieny, częstej dezynfekcji rąk i unikania zgromadzeń oraz miejsc publicznych. W jednym z naszych sondaży 9 na 10 z was deklaruje, że stosuje się do tych zasad.
  I tak trzymać.

  22 2 Odpowiedz
 • 20 mar

  W sklepie J.... ludzie stojący w kolejce po wędliny i mięso wchodzą jeden na drugiego. Jeden facet kaszle na czyjeś plecy, ekspedientka wyciera nos dłonią w lateksowej rękawiczce następnie plasterek po plasterku kładzie szyneczkę na wadze.
  Cała obsługa nosi maseczki zamiast na twarzy, tak aby zakryć usta i nos, zakłada je na podbródek :D

  30 3 Odpowiedz
  • 20 mar

   Bo kazdy głupi myśli że takie środki nas ochronią

   4 6 Odpowiedz
  • 21 mar

   Byłam 20 marca ok.12. Kolejka przy wędlinach, mięsie stała karnie w odstępach 1-1,5m. Panie miały maseczki nałożone na usta i nos. Nie widziałam, żeby któraś wycierała nos. Ciekawa jestem, czy powyższe obserwacje są Twoimi, czy też wg schematu :"Jedna pani drugiej pani.." i żeby była aferka.

   7 2 Odpowiedz
 • 20 mar

  To jest Twoje państwo PIS.

  19 20 Odpowiedz
 • 20 mar

  Arystokracja PO kupuje ośmiorniczki online z dowozem.

  16 26 Odpowiedz
 • 20 mar

  Przypadków jest więcej, testy na koronawirusa to prawdziwe wyzwanie. W Chinach to 15 minut, we Włoszech 20 sekund, w Polsce kilka dni. W tym tempie będziemy diagnozować się przez boży rok cały. Brawo PiS, usprawniacie i uzdrawiacie a my wstajemy z kolan a inni powinni się od nas uczyć...

  32 13 Odpowiedz
  • 20 mar

   Testy są reglamentowane.Pierwszeństwo u producentów mają Chiny,USA I "lepsza"Europa.

   9 6 Odpowiedz
   • 20 mar

    No nie pleć, Chińczycy za friko przesyłają nam 10 tyś testów. Nje brak, tylko czas. Każda doba opóźnienia w wykryciu to nowe zakażone osoby...

    Dlaczego nie ma sprawnych procedur postępowania i szybkich badań? Za to wszystko odpowiada Ministerstwo Zdrowia i podległe mu urzędy.

    14 6 Odpowiedz
    • 20 mar

     Zapytaj Wlochów ,Hiszpańców i Francuzików.Mimo testów ,sprawniejszej służby i mądrzejszych ministrów jakoś słabo przędą.

     17 2 Odpowiedz
     • 21 mar

      No i dzięki Bogu że tak nie jest, lecz to nie zasługa rządu, ale tego że u nas fala dopiero wzbiera. W tamte kraje wirus uderzył dużo wcześniej. Możemy mieć równie dobrze 10 tyś. zakażonych lub więcej mimo że choroba eksploduje w krajach na południe od nas. Szybka diagnoza i izolowanie chorych to teraz podstawa. Musi być sprawna koordynacja albo ucierpimy wszyscy.

      12 1 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 24 mar

  Witam,
  gdybyśmy wszyscy przestrzegali kwarantanny, to skończyłoby się na jednym zgonie.
  Szkoda, że młodzi to lekceważą. Szanujmy się nawzajem.

  Odpowiedz
 • 25 mar

  młodzi maja swoj plan na(no)life, no i trza jakos przeciez te 500 zarobic^^ stad klopoty lokalowe w parkach w kurnikach oraz zaułkach

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Nie wszędzie będziemy musieli chodzić w maseczkach. Zobacz co się zmienia od 30 maja
Koronawirus 18

Nie wszędzie będziemy musieli chodzić w maseczkach. Zobacz co się zmienia od 30 maja

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 30 maja 2020 r., czyli od soboty, zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni otwartej, o ile zostanie zachowany dystans społeczny (2 m) Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie to kolejny, czwarty już etap odmrażania kraju. Premier Mateusz Morawiecki w towarzystwie wice...

W powiecie od tygodnia nie potwierdzono przypadku koronawirusa. Kiedy ściągniemy maseczki?
Koronawirus 6

W powiecie od tygodnia nie potwierdzono przypadku koronawirusa. Kiedy ściągniemy maseczki?

Od tygodnia wśród mieszkańców powiatu myślenickiego nie odnotowano nowego przypadku zakażenia koronawirusem. W Małopolsce w tym czasie przybyło 55 przypadków W ostatnim tygodniu nie zmienia się liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród mieszkańców powiatu myślenickiego. Od 16 maja utrzymuje się na poziomie 148, co wciąż utrzymuje powiat...

Kiedy przestaniemy nosić maseczki? Minister zapowiada zniesienie obowiązku, ale nie wszędzie
Koronawirus 3

Kiedy przestaniemy nosić maseczki? Minister zapowiada zniesienie obowiązku, ale nie wszędzie

„Maseczki nie będą już obowiązkowe, ale nie wszędzie” – w programie "Graffiti" na antenie Polsat News zapowiedział minister zdrowia „Dzisiaj lub jutro będziemy komunikowali od kiedy nie będzie obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej” – w programie „Graffiti” Łukasz Szumowski zaznaczył też, że ostateczna decyzja będzie zal...

MOKiS otwiera kino, basen i główną siedzibę. Będą ograniczenia, ale nie wpłyną na ceny
Myślenice 5

MOKiS otwiera kino, basen i główną siedzibę. Będą ograniczenia, ale nie wpłyną na ceny

Po trzech miesiącach pracy w trybie online, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu wraca do pracy stacjonarnej. W pierwszej kolejności otwarte zostanie kino, następnie zajęcia w głównym budynku oraz basen Wprowadzenie w kraju stanu epidemii w kulturze doprowadziło do hibernacji kin, teatrów, klubów, czy galerii sztuki. Myślenicki Ośrodek Kultury i Sp...

Co zrobić ze zużytymi maseczkami i rękawiczkami?
Koronawirus 1

Co zrobić ze zużytymi maseczkami i rękawiczkami?

Leżą na ulicy, w lesie, na chodnikach a czasem lądują w koszach na śmieci. Gdzie powinniśmy wyrzucać maseczki i rękawiczki? Jak wynika z badania przeprowadzonego na zalecenie firmy Fortum w najlepszym wypadku niespełna połowa z nas wyrzuca zużyte maseczki i rękawiczki do ulicznych koszy, z których te mogą łatwo wyfrunąć porwane przez wiatr Co trz...

Kto pomoże przedsiębiorcom? Samorządowcy składają interpelacje, deklaracje i obietnice
Polityka 14

Kto pomoże przedsiębiorcom? Samorządowcy składają interpelacje, deklaracje i obietnice

Radny powiatowy i zarazem sekretarz gminy Myślenice Robert Pitala (PiS) oczekuje od starosty i zarządu powiatu konkretnych i wymiernych działań ratujących lokalnych przedsiębiorców.  Starosta odpowiada m.in. o wnioskach złożonych do PUP-u i podsumowuje, że powiat nie ma kompetencji do pomocy przedsiębiorcom w zakresie umorzenia lub obniżenia podat...