logo-web9
Myślenice

Myślenice. Skatepark na Zarabiu oficjalnie otwarty. To trzeci park w historii miasta

Sobota 13 kwietnia to dzień, w którym w nowej odsłonie oficjalnie otwarto skatepark na Zarabiu. To trzeci i jak dotąd największy tego typu obiekt w historii Myślenic.

Do użytku oddano go 4 miesiące po zapowiadanym terminie i tydzień przed drugą turą wyborów samorządowych 

Nowy park kosztował 3,32 mln zł, a wykonała go firma firma BMD Sp. z o.o. z Nowego Sącza. W ramach inwestycji zlikwidowano stare przeszkody, a w ich miejsce powstał betonowy park wraz z pumptrackiem oraz zagospodarowaniem terenu w małą architekturę i zieleńcem. Dodatkowo wokół przeszkód stanęły latarnie, ławki i stojaki na rowery.

Otwarto go na tydzień przed drugą turą wyborów samorządowych, które odbędą się 21 kwietnia.

„Cieszę się, że wysłużone już urządzenia skateparku zostały zastąpione przez najbardziej nowoczesne, a po pierwszych opiniach fanów deskorolek, rowerów, hulajnóg, czy rolek, nasz obiekt robi naprawdę duże wrażenie i przyciąga skate’ów oraz riderów z całego regionu” – podczas oficjalnego otwarcia mówił Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

W sobotę 13 kwietnia od rana na skateparku odbywały się warsztaty rolkowe, BMX, skate, scoot, a po oficjalnym otwarciu miała miejsce sesja open dla wszystkich wraz z konkursami.

To trzeci skatepark w historii Myślenic

Otwarty na Zarabiu obiekt to trzeci skatepark w historii miasta. Pierwszy znajdował się na terenie parku przy ul. Henryka Jordana. Tworzyły go stalowo-drewniane konstrukcje, wśród których stała m.in. rampa, funbox i quaterpipe.

Ten park został zlikwidowany w marcu 2008 roku. Z placu usunięto poręcze, rampę i betonowy murek postawiony przez skaterów. W ich miejscu powstał plac zabaw dla dzieci.

Nawet w dniu w którym cięto przeszkody, na „plantach” nie brakowało amatorów deskorolki. W ostatnich jazdach w tym miejscu towarzyszyliśmy im z aparatem. Zanim na Zarabiu otwarto nowe miejsce do jazdy, lokalni skaterzy wykonywali tricki na terenie Myślenickiego Ośrodka Kultury.

Rok później, bo w czerwcu 2019 r. na Zarabiu między kortami tenisowymi a basenem letnim powstał nowy skatepark. Obiekt powstał w ramach rewitalizacji turystycznej części miasta. Przetarg na jego wyposażenie wygrała firma Techramps, a dostarczone przez nią przeszkody kosztowały blisko 150 tys. zł.

 W kolejnych latach odbywał się tu szereg imprez deskorolkowych. Pierwsze zawody o zasięgu ogólnopolskim w historii myślenickiego parku, zorganizowano w 2009 roku za sprawą agencji Zooteka.

Myślenice Skate City były wydarzeniem oficjalnie otwierającym obiekt, a udział w nich mógł wziąć każdy fan deskorolki. Pierwsze miejsce zajął Krzysztof Nycz, drugie Andrzej Podsiadło, a trzecie Tomasz Kłos.

 Myślenice Skate City Cup odbywały się na Zarabiu cyklicznie w latach 2010, 2011, czy w 2013 roku. Natomiast pierwsze lokalne zawody deskorolkowe As Shop Local Skate Cup w historii miasta wygrał Łukasz Kryza, pokonując w finale Janusza Gruchacza i Jakuba Dziadkowca.

W kolejnych latach, kiedy na popularności zyskiwały rowery BMX, organizatorzy dawali możliwość konkurowania ze sobą, reprezentantom tej dyscypliny sportu w ramach zawodów BMX City Cup.

Myślenicki skatepark to miejsce, gdzie pierwsze kroki w jeździe na hulajnodze stawiał m.in. Tadek Widomski, 21-latek który pierwsze sztuczki wykonywał na Zarabiu w 2014 roku.

Dzisiaj robi to zawodowo, zdobywa topowe miejsca w ogólnokrajowych turniejach i ma na swoim koncie wiele startów międzynarodowych oraz prowadzi akademię dla młodych fanów hulajnóg. 

Nie tylko sport

Skatepark na Zarabiu od lat przyciągał nie tylko fanów deskorolki, bmx i hulajnóg, ale również rodziców z dziećmi. Stał się też miejscem spotkań młodzieży.

Jest stałym elementem w teledyskach lokalnych muzyków, a swoje klipy kręcił tu m.in. punkowcy z The Bastard, reprezentanci młodego pokolenia raperów tacy jak Neksi, czy ich połączone siły z regionu.

Postępujący rozkład 

Dwanaście lat od otwarcia skateparku zbudowanym przez firmę techramps zaczęły pojawiać się w nim pierwsze poważne ubytki. Po zmianie władzy w 2018 r. gmina dokonała prac remontowych i zamontowała lampę. To nie wystarczyło, a młodzi ludzie w tym Tadek Widomski apelowali do władz o działania. 

„Dziury w wyłączonej z użytku mini rampie pocerowane są blachą i kawałkami sklejki, ale o pozostałych przeszkodach również nie można powiedzieć, aby były w dobrej formie. W dodatku niektóre elementy jak piramidka, czy znajdujący się w centralnym punkcie funbox, zostały usunięte w zeszłym roku.Ubytki w konstrukcji, odstające blachy służące za podjazd do przeszkód i zużyte elementy, to obraz parku po 12 sezonach użytkowania. Widać, że najlepsze lata ma już za sobą”pisaliśmy w 2021 roku .

Od tego czasu burmistrz Jarosław Szlachetka (Pis) zapowiadał zmiany w tym miejscu. Na terenie pomiędzy kortami tenisowymi a boiskami do siatkówki miał powstać skatepark w nowej odsłonie. 

Według pierwotnych obietnic włodarzy jego oddanie miało nastąpić  w 2022 roku, jednak pomimo zabezpieczonych na ten cel pieniędzy z Funduszu Gmin Górskich, inwestycja została przesunięta. Powodem miała być niekorzystna sytuacja na rynku budowlanym.

Prace budowlane w tym miejscu rozpoczęły się 5 grudnia 2022 r. Tego dnia skatepark na Zarabiu został oficjalnie zamknięty.

Budowa miała zakończyć się w grudniu 2023 r., ale ostatecznie udało się to cztery miesiące później. Pierwsi fani sportów ekstremalnych korzystali z parku jeszcze przed jego otwarciem, ale oficjalne przekazanie go w ręce młodzieży miało miejsce 13 kwietnia 2024 r.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!