Ludzie i wydarzenia

Ludzie i wydarzenia w skrócie; styczeń, luty, marzec 2022

Ludzie i wydarzenia w skrócie; styczeń, luty, marzec 2022

Każdego dnia na bieżąco relacjonujemy życie regionu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni w skrócie

 

Orkiestra gra non stop!

Podczas 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w Myślenicach zebrano ponad 157 tys. zł. „To więcej niż w ubiegłym roku. Jesteście fantastyczni. Dziękujemy” – podając wynik zbiórki pisali przedstawiciele myślenickiego sztabu.

W jubileuszowym finale Polacy zbierali pieniądze pod hasłem „Przejrzyj na oczy. Gramy dla okulistyki dziecięcej”. Po raz 23. z rzędu do orkiestry dołączył myślenicki sztab. Zasiliło go 170 wolontariuszy, którzy kwestowali również w Dobczycach, Raciechowicach, Bysinie, Tokarni, Pcimiu, Lubniu, Sułkowicach, Czechówce, Zakliczynie, Łuczance, Lipniku, Porębie, Trzemeśni, Glichowie i Wiśniowej.

Niezmiennie od początku działań WOŚP, za jego organizację odpowiada Anna Nodzyńska-Papierz wraz z córką Aleksandrą Papierz-Rykałą. - Zaczęło się skromnie w siedzibie naszej firmy. Przez trzy lata gościliśmy orkiestrę w biurze. Z biegiem czasu rozrosła się tak, że musieliśmy prosić miasto o inny lokal. Najpierw był to urząd miasta, a następnie galeria w kamienicy Obońskich. Od zeszłego roku nasze dzieło kontynuujemy w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu – mówiła Anna Nodzyńska-Papierz.

W MOKiS na bieżąco liczone były pieniądze, tu swoje miejsce znaleźli wolontariusze, studio telewizyjne, a w sali widowiskowej gościły zespoły muzyczne. Na scenie dzięki staraniom Kacpra Jaśkowca wystąpili The Bright Brothers, Sznajder Beatbox, Panaceum, Miełso, Synthetic Blast, The Bastard, LiskY i Psychodela. Z kolei od rana na płycie Rynku za sprawą Motosport Myślenice, można było oglądać zabytkowe pojazdy.

 

Poradnia zamknięta

Poradnia Zdrowia Psychicznego w myślenickim szpitalu zakończyła swoją działalność z dniem 28 lutego. Jak informuje dyrektor SP ZOZ Adam Styczeń, „wynika to z wypowiedzenia przez NFZ kontraktu w tym zakresie”. Świadczenia psychiatryczne ambulatoryjne oraz leczenie środowiskowe (domowe) od marca zabezpieczać będzie Centrum Zdrowia Psychicznego Szpital Kliniczny im. Babińskiego w Krakowie. Punkt zgłoszeniowo – koordynacyjny znajduje się w Myślenicach, przy ul. Drogowców 6. Jest czynny codziennie od pon. do pt. w godz. 8-18.

 

Solidarni z Ukrainą

Nad ranem, w czwartek 24 lutego, Rosja zaatakowała Ukrainę. Ofensywę poprzedziło telewizyjne wystąpienie Władimira Putina, który o godz. 3:45 ogłosił rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie" - poinformowały światowe agencje informacyjne. Ofensywa została poprowadzona z terytoriów Rosji, Białorusi, „republik” separatystów w Donbasie, do których armia rosyjska wkroczyła trzy dni wcześniej i anektowanego przez Rosję w 2014 r. Krymu.

„Dziś Rosja wybrała wojnę, jedno państwo europejskie zaatakowało drugie bez najmniejszych powodów, to barbarzyństwo musi spotkać się ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata. Polska jest krajem w pełni bezpiecznym. Wojsko i służby w podwyższonym stanie gotowości” – tego dnia w Sejmie mówił premier Mateusz Morawiecki. Sejm potępił rosyjską agresję i wezwał do wycofania jej sił z Ukrainy. Wzywał też Unię Europejską i NATO do jak najszerszych sankcji i wsparcia dla Ukrainy.

Kiedy zamykaliśmy ten numer, trwały walki o Kijów, a ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odmawiał amerykanom ewakuacji. „Potrzebuję amunicji, a nie podwózki” – mówił. Sytuacja była dynamiczna, a zanim to wydanie magazynu trafi do Waszych rąk, zrealizować może się wiele scenariuszy. W tym te najczarniejsze. „Najbliższe dni będą kluczowe – okaże się, czy rosyjskie wojska zdołają przełamać obronę” - pisały ogólnoświatowe media. Nasi sąsiedzi walczyli, z kolei na wschodniej granicy Polski rosła liczba ukraińskich obywateli. W geście solidarność cały kraj przygotowywał się na ich przyjęcie.

„Jestem przekonany, że okażemy im solidarność i udzielimy wszelkiej możliwej pomocy" – w orędziu mówił prezydent Andrzej Duda. Podkreślał, że Polacy wielokrotnie w momentach trudnych pokazywali, że potrafią stanąć na wysokości zadania "Bo tacy, jako naród, jesteśmy".

W niemal całym powiecie myślenickim ruszyła akcja pomocy Ukrainie. Mieszkańcy zbierali przede wszystkim produkty spożywcze, koce, leki, bandaże, odzież i artykuły higieniczne. Do akcji włączył się powiat myślenicki i gminy z jego terenu, wspierane przez organizacje pozarządowe, prywatne inicjatywy, szkoły i Ochotnicze Straże Pożarne. Chętni zgłaszali możliwość przyjęcia pod swój dach uchodźców. Pierwsze kobiety z dziećmi trafiały m.in. do gminy Dobczyce, gdzie znalazły schronienie. Ludzie organizowali się w mediach społecznościowych, oferując pomoc w transporcie uchodźców z granicy. O tym, jak Polska i nasz region włączają się w pomoc obywatelom Ukrainy oraz w jaki sposób wydarzenia za wschodnią granicą wpływają na naszą codzienność, na bieżąco piszemy na miasto-info.pl.

 

Budżet z deficytem

17 głosami „za”, 1 „przeciw”, przy 3 „wstrzymujących się” radni przegłosowali budżet gminy Myślenice na 2022 r. Dochody szacowane są na 214,8 mln zł, a wydatki na 236,2 mln zł, co daje deficyt w wysokości 21,4 mln zł.

Przed głosowaniem radnych, projekt uchwały przedstawił burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS). Przekonywał, że na ostateczny jego kształt miały wpływ m.in. „trwająca wciąż pandemia Covid-19, niepewność związana z dochodami własnymi z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT, podwyższenie płacy minimalnej do 3010 zł brutto, wzrost inflacji, znaczące podwyżki cen energii oraz wysoki wskaźnik zadłużenia”.

Podkreślał, że zaplanowane inwestycje możliwe były „tylko i wyłącznie dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym, pochodzącym głównie z rządowych funduszy przeznaczonych dla samorządów”.

Wymienił też największe inwestycje planowane przez gminę na rok 2022 r. Wśród nich znalazły się m.in. rozbudowa oraz modernizacja sieci wodociągowej i kanalizacji na terenie gminy i jej budowa w Głogoczowie, przebudowa przejść dla pieszych w mieście, przebudowa drogi w Jaworniku, rozbudowa i modernizacja oświetlenia, budowa sali gimnastycznej przy SP w Drogini, przedszkola w Jaworniku, drogi łączącej ul. Traugutta i Sobieskiego w Myślenicach, drogi w Trzemeśni (Macioski), przebudowa mostu na potoku Głogoczówka w Krzyszkowicach.

 

Pierwsza godzina za darmo

Radni powiatowi ustalili regulamin korzystania z parkingu, znajdującego się przed nową siedzibą starostwa powiatowego przy ul. Drogowców 2A w Myślenicach. Pierwsza godzina będzie darmowa, a za każdą kolejną trzeba będzie zapłacić 3 zł. Z kolei za zgubienie lub zniszczenie biletu, doliczana będzie dodatkowa opłata w wysokości 70 zł.

Parking czynny będzie w godzinach pracy urzędu. W poniedziałki od 7:30 do 17, wtorki - czwartki od 7:30 do 15:30 i w piątki od 7:30 do 14. Jest w stanie pomieścić 82 samochody.

Wprowadzenie opłat sekretarz Mieczysław Kęsek, starosta Józef Tomal (FZM) i jego zastępca Rafał Kudas (FZM) argumentowali koniecznością wprowadzenia rotacji. Według nich płatne miejsca parkingowe mają wykluczyć zjawisko pozostawiana tam samochodów przez osoby, które nie są klientami starostwa, a np. pracownikami lub klientami okolicznych firm. Prace nad inwestycją przy ul. Drogowców ruszyły latem 2019 r. Budowa nowej siedziby kosztowała ponad 13 mln zł. W budynku swoje miejsce znalazły wydziały; architektury, geodezji, komunikacji, mienia i ochrony środowiska, organizacyjny i spraw obywatelskich, geodeta powiatowy, geolog powiatowy, dziennik podawczy oraz terenowy punkt paszportowy (ten ma zostać uruchomiony wkrótce).

 

Ciasno przy kościele

Problem braku miejsc parkingowych przy kościele w Brzączowicach znany jest mieszkańcom od kilku lat. Wierni parkują na poboczach po obu stronach drogi wojewódzkiej nr 967, co utrudnia przejazd.

Jak informuje radna Ewa Kołacz (PiS); w marcu zaplanowane jest spotkanie mieszkańców z burmistrzem w sprawie lokalizacji parkingu. Starania o jego budowę podjęła w 2018 r., a jej wniosek poparło 339 mieszkańców. Burmistrz Paweł Machnicki przesłał go do Zarządu Dróg Wojewódzkich, ale ten „wskazał zasadność wykonania parkingu przez gminę”.

Obecny burmistrz Tomasz Suś, pytany przez nas o efekt działań w tej sprawie, nie był skory do rozmowy. „Decyzję i głos w tym temacie zabiorę w marcu. To wszystko, co mam do powiedzenia” - skomentował.

 

Rowerem przez Chełm?

Samorządowcy z gminy Myślenice drugi rok z rzędu zapowiadają budowę tras rowerowych na zboczach góry Chełm i Uklejna. W planach jest trasa rodzinna pod nazwą „Familiada” o długości 4373 m., biegnąca z góry Chełm, trasa podjazdowa przez Uklejnę (wraz z platformą widokową) o roboczej nazwie „Podjazd-Uklejna” o długości 7498 m. oraz trasa zjazdowa enduro „Myślenicki Przykuc” o długości 1844 m. Z kolei na szczycie góry Chełm ma się pojawić stacja ładowania rowerów elektrycznych.

Na początku 2022 r. Jarosław Szlachetka (PiS) oraz nadleśniczy myślenickiego oddziału Lasów Państwowych Tomasz Bartko, podpisali trzy umowy na okres do 31 grudnia 2038 r. na dzierżawę terenów leśnych o łącznej powierzchni 2,743 ha za kwotę 4723,44 zł rocznie. „Czwarta umowa zostanie podpisana niebawem na teren o pow. 0,3586 ha na kwotę 617,51 zł rocznie” - zapowiada zastępca burmistrza Mateusz Suder (PiS).

Jak zapewnia, „szacunkowy koszt budowy I etapu tras wraz ze stacją ładowania e-bike, to około 500 tys. zł. Inwestycja finansowana będzie ze środków, które gmina pozyskała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich (RFIL)”. Pierwszy etap prac ma się zakończyć do czerwca 2022 r. Za utrzymanie tras po ich oddaniu będzie odpowiadać „stowarzyszenie założone przez lokalnych rowerzystów, działające w porozumieniu z gminą”.

Po raz pierwszy burmistrz wraz ze swoim zastępcą budowę tras rowerowych na zboczach góry Chełm i Uklejna w Myślenicach zapowiadali w grudniu w 2020 r. Jak informowano rok temu; całkowity koszt kompleksu ma wynosić 1,5 mln zł. Według zapewnień urzędników; budowa ścieżek będzie konsultowana z nadleśnictwem, z Filipem Janiszewskim z Bike Universe oraz Tomaszem Kubikiem, którzy pilotowali opracowanie projektu Myślenice Singletracks.

 

Najlepsze szkoły

W zestawieniu przygotowanym przez wydawnictwo „Perspektywy” ujęte zostały najlepsze licea i technika w kraju. Kapituła brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. W przypadku liceów uwzględniono też osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych, a w technikum wyniki egzaminów zawodowych.

W 24. Rankingu Liceów „Perspektywy 2022” znalazły się dwie szkoły z Myślenic. I LO im. Tadeusza Kościuszki awansowało o 110 pozycji i zostało sklasyfikowane na 354. miejscu (2021 r. - 464 m., 2020 r. - 650 m., 2019 r. - 580 m.). Natomiast II LO im. Tytusa Chałubińskiego zajęło 574 m., poprawiając swój wynik z ubiegłego roku o 174 pozycje (2021 r. - 748 m., 2020 r. - 613 m., 2019 r. - 580 m.).

Z kolei w kategorii techników na 63. miejscu sklasyfikowano Technikum Turystyczno-Gastronomiczne (w 2021 r. - 71 m., 2020 r. - 21 m., 2019 r. - 38 m.). Technikum nr 1 (ZST-E im. M. Reja) znalazło się na 334. pozycji (w 2021 r. - 298 m., 2020 r. - 316 m., 2019 r. - 324 m.), a po dwóch latach do zestawienia wróciło Technikum nr 2 (ZS im. A. Średniawskiego) na pozycji 481 (w 2021 r. – poza zestawieniem, 2020 r. – poza zestawieniem, 2019 r. – 409 m.). W rankingu wzięto pod uwagę dane z 1256 liceów i 1165 techników.

 

Przebudują Zakopiankę

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrat rozstrzygnęła przetarg na wykonanie dokumentacji rozbudowy Zakopianki w Głogoczowie. Wygrała firma Mosty Katowice, która opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R), wyceniła na 3,34 mln zł.

Głównym celem przebudowy 4 kilometrów DK7 w Głogoczowie, jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Generalna Dyrekcja chce to osiągnąć poprzez likwidację trzech kolizyjnych skrzyżowań. Planuje też usunięcie zjazdów i budowę dodatkowych jezdni, w celu zapewnienia obsługi terenów przyległych. „Dzięki temu ruch tranzytowy zostanie odseparowany od lokalnego, co ma poprawić przepustowość i bezpieczeństwo na Zakopiance”. Przeprowadzona będzie też korekta łuku i tym samym poprawiona zostanie geometria drogi. Powstaną dodatkowe pasy ruchu dla skręcających na skrzyżowaniach w prawo.

W ciągu ostatnich pięciu lat, ruch na DK7 pomiędzy Krakowem a Głogoczowem wzrósł o 29 proc. Na odcinku Kraków - Mogilany wynosi już średnio 57 473 pojazdów na dobę, a dalej do Głogoczowa liczba to 52 059. Od 2017 r. w tej miejscowości funkcjonują dwie kładki dla pieszych, jednak w opinii GDDKiA konieczna jest przebudowa skrzyżowań, uwzględniająca wzrost natężenia ruchu.

 

Szopka z darami

Lokalni politycy nowy rok rozpoczęli od awantury. „Diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni…” – tak o udziale wicestarosty powiatu myślenickiego w obchodach Święta Trzech Króli, w mediach społecznościowych napisali przedstawiciele PiS Myślenice.

Na reakcję pozostałych polityków nie trzeba było długo czekać. W sieci rozgorzała awantura ze świętem, wiarą i kościołem w tle. „Rządzący w Myślenicach mają z tym świętem niewiele wspólnego, a w szczególności z Mędrcami” – odgryzał się Rafał Kudas (FZM). Zwracał uwagę, że to burmistrz Szlachetka miał zabraniać mu wejścia na scenę, a przyniesione dary, które chciał złożyć przed szopką, polecono mu zostawić pod sceną.

Z kolei Jarosław Szlachetka (PiS) podkreślał, że wicestarosta wielokrotnie dopuszczał się wobec niego „manipulacji, pomówień oraz formułowania fałszywych stwierdzeń” i że nie będzie odnosił się do kolejnych. Wcześniej ze sceny politycy składali wszystkim m.in. życzenia „pokoju w naszych sercach”.

 

Zmiana w radzie

W grudniu informowaliśmy o śmierci Bolesława Pajki, radnego powiatowego i członka zarządu powiatu myślenickiego. W radzie zasiadał od 12 lat. W 2018 r. otrzymał mandat radnego, startując do wyborów z KWW Wspólnie Dla Powiatu z okręgu nr 4 (Pcim, Tokarnia).

Na jego miejsce do rady został powołany Andrzej Słonina z Bogdanówki (gmina Tokarnia), którego podczas wyborów poparło 441 osób. „Powinniśmy szanować drugiego człowieka, życzę wszystkim dużo zdrowia, miłości i wzajemnego zrozumienia” - mówił podczas składanej przysięgi.

W 2018 r. do powiatu wybieraliśmy 25 radnych w 5 okręgach. Swoich reprezentantów do rady wprowadziły 3 komitety: PiS (12), Forum Ziemi Myślenickiej Józefa Tomala (7) i Wspólnie dla Powiatu Macieja Ostrowskiego (6). Dwa ostatnie utworzyły koalicję, która zapewnia im większość w radzie.

 

Jadą po swoje

Rywalizację w Zubercu rozgrywano łącznie w 13 kategoriach w zależności od ilości psów oraz ich klasy. Zawodnicy z Myślenic wystąpili w kat. 4 psów syberian husky i zdominowali podium.

Zawody były jednocześnie zaliczane do Mistrzostw Polski. Na starcie stanęła trójka reprezentantów Orła Myślenice i wszyscy wrócili z medalami. Dwa złota zdobył Mikołaj Włodarczyk, srebro Alicja Surówka, a brąz Mateusz Surówka. Musherzy z Myślenic z powodzeniem rywalizują z europejską i światową czołówka, którą tworzą multimedaliści krajowych i międzynarodowych zawodów.

Mikołaj Włodarczyk skończył zawody na drugim miejscu, co dało mu ostatecznie drugie Mistrzostwo Polski – tym razem w klasyfikacji wyścigów sześciu psów. W tej kategorri przegrał z Czechem Štěpánem Krkošką, ale zostawił za sobą dwóch najlepszych zawodników niemieckich oraz najbardziej utytułowanego Holendra. Wszyscy zmierzą się na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Szwecji.

 

10-latka w kadrze

Dziesięcioletnia Anna Korus, reprezentująca klub KJ Stajnia Przylesie Borzęta, otrzymała od Małopolskiego Związku Jeździeckiego nominacje do kadry Małopolski na 2022 rok. Ma też zapewniony udział w kwalifikacjach do kwietniowych Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży w skokach w Sopocie. Będzie tam reprezentować Małopolskę oraz gminę Myślenice.

Aby otrzymać nominacje do kadry Małopolski, trzeba znaleźć się w pierwszej trójce najlepiej punktujących zawodników w sezonie. Ania w zeszłym roku uczestniczyła w wielu zawodach, w tym o randze ogólnopolskiej, wygrywając i zajmując czołowe miejsca. W finale Mistrzostw Polski zdobyła 4. lokatę. Jest też mistrzynią Małopolski w kat. młodzików, a jako liderka rankingu sezonu otrzymała puchar Małopolski w tej kategorii oraz dwa puchary „najlepszy zawodnik Małopolski” w kat. kuce A1 oraz A2.

 

Memoriał Stacha

Podczas 11. Memoriału im. Stacha Cichonia 2022, zbierano pieniądze na leczenie Jakuba Starzaka. Harcerz z Bęczarki uległ wypadkowi samochodowemu i przebywa w ośrodku wybudzeniowo-rehabilitacyjnym w Limanowej. Jego stan wymaga kosztownego leczenia. W trakcie turnieju piłkarskiego, siatkarskiego, licytacji i wielu innych aktywności, udało się zebrać blisko 45 tys. zł.

 

 

Artykuł swoją premierę miał w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej