Wydarzenia

Dzieje się. Najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni w skrócie

Dzieje się. Najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni w skrócie

Każdego dnia na bieżąco relacjonujemy życie regionu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni w skrócie

 

Rynek po remoncie

Dobiegła końca trwająca od 3 lat rewitalizacja centrum Myślenic. „Chodziło o to, żeby wyprowadzić samochody z Rynku i przywrócić go mieszkańcom” – podczas oficjalnego zakończenia prac mówił główny projektant, Łukasz Stożek.

Remont trwał od 2018 r. i objął budowę Muzeum Niepodległości, przebudowę traktów wokół kościoła NNMP wraz z ulicami Piotra Skargi i Królowej Jadwigi oraz płytę Rynku z przylegającymi do niej ulicami wraz z Placem Kilińskiego. Na płycie zostały zainstalowane latarnie, a dodatkowe iluminacje oświetliły główny ciąg pieszy, nową fontannę, figurę św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz budynek urzędu. Znalazły się tam też drzewa, które umieszczono w donicach. Na realizację projektu, gminie Myślenice udało się pozyskać dotację w wysokości 25 mln zł.

Przebieg rewitalizacji jest nietypowy, bowiem jego realizacja rozpoczęła się w kadencji 2014-18, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski (KW MO), a jej kontynuacji podjął się wybrany w 2018 r. Jarosław Szlachetka (PiS).

 

Pozew za herb

Po roku od wizyty Rafała Trzaskowskiego w Myślenicach, działacz KOD Łukasz Płatek otrzymał pozew z Sądu Okręgowego w Krakowie I Wydział Cywilny, wniesiony przez gminę Myślenice w sprawie o ochronę dóbr osobistych. Burmistrz od pozwanego domaga się m.in. przeprosin dla gminy za bezprawne jego zdaniem, użycie herbu Myślenic oraz przekazanie 10 tys. zł na cel społeczny. Pełnomocnicy pozwanego złożyli odpowiedź na pozew. Domagają się oddalenia roszczeń. Sprawa jest rozwojowa.

 

Stoi pusta

O zamknięciu szkoły na Chełmie, radni miejscy zdecydowali w lutym 2020 r. Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego, uczniowie z dawnej SP nr 6 trafili do podstawówki nr 4 na Zarabiu, natomiast budynek po zamkniętej placówce stoi nieużywany od12 miesięcy. Miało tu powstać centrum opiekuńcze dla niepełnosprawnych, ale pierwszy wniosek na dofinansowanie składany przez gminę, został odrzucony.

„Aktualnie wniosek oczekuje na akceptację ministra właściwego ds. Zabezpieczenia Społecznego. Czekamy na odpowiedź, czy utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego zostanie dofinansowane. Natomiast z uwagi na zdiagnozowane potrzeby osób z niepełnosprawnościami, pomysł o utworzeniu COM jest nadal aktualny” – we wrześniu poinformowała nas Małgorzata Aleksandrowicz, dyrektor Centrum Usług Społecznych. Podczas ostatniej sesji rady, głos w sprawie zabrał burmistrz.

 

Pomocowy rekord

Podczas tegorocznej edycji Smyk Festu udało się zebrać 194 403,36 zł. To ponad 4 razy więcej niż w ubiegłym roku, kiedy do puszek organizatorów trafiło ponad 47 tys. zł. Jak zapewnia Krystian Stopka; środki w całości zostaną przekazane na leczenie, rehabilitacje, zakup sprzętu medycznego i operację dla: Lilianki, Kacperka oraz Madzi, czyli głównych bohaterów tego wydarzenia. Na scenie festiwalowej wystąpiła Sanah, Paula Roma i Krzysztof Zalewski.

 

Inwestują w zalew

„Zalew ma dla mnie ogromne znaczenie, ponieważ to jedyny tak duży teren rekreacyjny, który przyciąga mieszkańców i turystów. Chcemy go wykorzystywać do organizacji wydarzeń sportowych, kulturalnych i rozrywkowych” – mówi burmistrz Sułkowic Artur Grabczyk. Do wody jednak szybko nie wejdziemy, bowiem zalew „nie jest czynnym kąpieliskiem”.

W tym sezonie wokół niego powstała ścieżka spacerowa prowadząca do mini skateparku, odnowione zostały wszystkie drewniane elementy takie jak molo, pomosty i ławeczki oraz zainstalowano monitoring. Do końca 2021 r. gospodarz planuje kontynuację asfaltowania alejki spacerowej oraz utworzenia siłowni plenerowej.

 

Wariant niebieski

Tzw. „wariant niebieski” to projekt, który ma największe szanse na realizację, w ramach budowy węzła planowanego na skrzyżowaniu Zakopianki z drogą wojewódzką 955 w Jaworniku. Główny inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w lipcu zaprezentował trzy koncepcje, a następnie mieszkańcy podczas konsultacji społecznych mieli okazję wyrazić swoje opinie.

O wynik rozmów dotyczących budowy węzła, podczas sesji rady miejskiej dopytywał radny Mirosław Fita (PiS). Od burmistrza usłyszał m.in., że najwięcej pozytywnych opinii i za najbardziej optymalną wersję uznano tzw. „wariant niebieski”. Przygotowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień i decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), przewidywane jest na lata 2020-2023, natomiast roboty budowlane na lata 2024-2025.

 

Wrócił folklor

W lipcu po dwuletniej przerwie do Myślenic wrócił festiwal folkloru. Tegoroczna edycja różniła się od poprzednich m.in. ze względu na obostrzenia związane z pandemią. Do Myślenic nie mogli przyjechać tancerze z różnych stron świata, dlatego organizatorzy postanowili nadać imprezie charakter muzyczny – stąd nazwa „Muzyka z 7 stron świata”. Na myślenickim Rynku koncerty dały m.in. takie zespoły jak Kapele Maliszów, Balkansambel, PotOCK, Rube Świnie, Krzikope, Prasłowianki, Najlepsze Polskie Techno/Fanfara Awantura oraz Karolina Cicha i Elżbieta Rojek. O taneczne akcenty zadbał m.in. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, Regionalny Zespół Cieślica z Zawoi, a także Cygański Teatr Muzyczny Terano. 

 

Nie będzie elektrowni?

„Rozmowy z gminą Dobczyce prowadzone były z inicjatywy jej władz i w oparciu o list intencyjny podpisany w roku 2020, a decyzja w zakresie rozpoczęcia inwestycji nie została podjęta. (…) Projekt farmy został po stronie PKN Orlen zawieszony do czasu uzgodnienia przez władze gminy stanowiska z lokalną społecznością” – tak w odpowiedzi na pismo w sprawie ewentualnej budowy elektrowni fotowoltaicznej w Dobczycach, radnej Ewy Kołacz (PiS) odpisał PKN Orlen.

Historię dotyczącą planów zagospodarowania Charstka, zaangażowania i protesty mieszkańców oraz działania samorządowców, opisaliśmy w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo w artykule „Elektrownia fotowoltaiczna zamiast parku? Mieszkańcy patrzą samorządowcom na ręce”

 

Najlepsza na świecie

Edyta Lewandowska nie tylko wygrała Supermaraton dell’Etna we Włoszech, ale o 8 minut poprawiła rekord trasy. Dystans 42,195 km przebiegła w 4 godz. 14 min. i 10 sek. To najtrudniejszy maraton na świecie z przewyższeniem 3000 m., w dodatku w dwóch „strefach klimatycznych”. Najpierw zawodnicy biegną w pełni lata, natomiast w górach warunki momentalnie ulegają zmianie. Tam czeka ich chłodny wiatr i mroźne powietrze. „Ani chwili płaskiego, cały czas wspinaczka. Ten bieg nie wybacza błędów, tu nie można się pomylić, jeśli myśli się o dobiegnięciu do mety, o dobrym miejscu nie wspominając” – swój wynik komentowała biegaczka.

 

Wotum zaufania 

Podobnie jak w latach ubiegłych nie była to decyzja jednomyślna, jednak większością głosów (13 za, 6 wstrzymujących, 1 przeciw) radni przyznali burmistrzowi Myślenic wotum zaufania za rok 2020. Poparli go przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, radni niezrzeszeni oraz Bogusław Malinowski (Bez Układów), Przeciw była Grażyna Ambroży (BU), a od głosu wstrzymali się przedstawiciele Wspólnie Dla Gminy. Następnie radni zatwierdzili sprawozdanie finansowe gminy Myślenice za rok 2020, udzielając burmistrzowi absolutorium za realizację budżetu miejskiego.

 

Otwarcie jesienią

Budowa nowej siedziby starostwa przy ul. Drogowców w Myślenicach ruszyła latem 2019 r. i miała być gotowa w lipcu. jednak ze względu na pandemię i wynikające z niej komplikacje, wykonawca wystąpił o przesunięcie terminu. W budynku o powierzchni 1814 m.kw. znajdą się wydziały: geodezji, kartografii i katastru, architektury, budownictwa, remontów i zamówień publicznych, komunikacji, a także gospodarki mieniem powiatu, skarbu państwa i ochrony środowiska oraz archiwum urzędu. Jak podaje starostwo; łączny budżet inwestycji to 12 991 352 zł. Otwarcie zaplanowano na jesień tego roku.

 

Remont w MOKiS

Trwa remont w kolejnej części podziemi w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Na przebudowę dyrektor pozyskał blisko 400 tys. zł z Ministerstwa Kultury oraz gminy, a prace obejmą nie tylko remont piwnic, ale również jednego z mieszkań znajdujących się w budynkach MOKiS. To zostanie zamienione w studio fotograficzne wraz z ciemnią na potrzeby stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto. Ostateczny termin ich wykonania to koniec roku. „Uwalniamy kolejną przestrzeń. Mamy coraz więcej inicjatyw, grup twórczych, osób które chcą się spotykać i mieć tu swoje dedykowane miejsce. O to chodzi, żeby to był dom kultury, który żyje” – mówi Piotr Szewczyk. Do listy zadań na przyszłość, dyrektor dopisuje wykonanie odwodnienia piwnic i remont sali kinowej.

 

Myślenice w Metropolii?

„Rozmawiam o tym od prawie roku z władzami metropolii i zarządu województwa małopolskiego. Ufam, że uda nam się to i będziemy nowym członkiem metropolii krakowskiej od jesieni lub od początku przyszłego roku”podczas sierpniowej sesji rady gminy mówił burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS). Stowarzyszenie Metropolia Krakowska zostało powołane do życia w 2014 r. Tworzy go 14 gmin; Biskupice, Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Kocmyrzów – Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki. Zajmuje się m.in. kierunkami rozwoju transportu zbiorowego, w tym komunikacji podmiejskiej. 

 

Trudna rocznica

„Znowu spotykam myśleniczan nienawidzących myśleniczan. Słyszę wiele słów pełnych lekceważenia, nienawiści, pogardy. Znowu, tak jak kiedyś ‘swój do swego, po swoje’. Tym razem nie po chleb, nie po religię, ale po światopogląd, opcję polityczną, społeczne zaangażowanie lub jego brak. Pomiędzy nami wyrastają coraz wyższe i grubsze mury, spoza których przestajemy się widzieć, słyszeć i rozumieć. Niech żaden naród nie szkoli się do wojny, niech nie szkoli się do wojny żadna partia i żaden człowiek”w 79. rocznicę „wywózki” żydowskich mieszkańców Myślenic, pod tablicą pamięci w Rynku, mówiła Agnieszka Cahn, jedna z założycielek Stowarzyszenia Wspólnota Myślenice. Pełne przemówienie na miasto-info.pl.

 

Myślenicki hejnał

Myślenice będą mieć swój hejnał. Taką decyzję podjęli radni miejscy. Kompozycja Bogusława Klimsy „to muzyczny symbol miasta, który obok herbu i flagi stanowi promocyjną wizytówkę i integruje lokalną społeczność. Hejnał będzie prezentowany podczas uroczystości i wydarzeń” – czytamy w uzasadnieniu. Będzie go można usłyszeć codziennie z nagrania dobiegającego z budynku ratusza miejskiego o godz. 12.

 

„Tłuste koty”

Lista „tłustych kotów” przygotowana przez polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego, to odpowiedź na uchwałę dotyczącą „walki z nepotyzmem”, jaką przyjęto podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości na początku lipca. „Syndrom ‘tłustych kotów’ to jest nepotyzm, który nie jest szeroki, ale my musimy to zmienić” – do członków partii mówił jej prezes Jarosław Kaczyński. Trzy tygodnie później wicemarszałek Sejmu Piotr Zagorzelski z PSL wraz z rzecznikiem tej partii Miłoszem Motyką, przedstawili listę 357 nazwisk osób „powiązanych” z PiS i pracujących w spółkach Skarbu Państwa. Wśród nich pod numerem 229. znalazł się burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, jako zatrudniony w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów.

 

Remontują Chełm

Po niespełna trzech latach sporu na linii starostwo-gmina, dotyczącego remontu drogi na Chełm mieszkańcy doczekają się nowej nawierzchni. Pierwsze prace ruszyły w lipcu, a ciężki sprzęt wjechał na odcinek drogi, za który odpowiada starostwo. Z kolei od sierpnia trwa remont odcinka „gminnego”. Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta i gminy; termin wykonania zadania to początek października 2021 r.

 

Konsultacyjny przełom?

Konsultacje społeczne w sprawie budowy tunelu w Krzyszkowicach? Możliwe, że długo oczekiwane przez mieszkańców spotkanie odbędzie się jesienią. „Jednak będzie to możliwe dopiero po tym, jak do gminy wpłynie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej wraz z całą dokumentacją” – zastrzega burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS). Mieszkańcom Krzyszkowic od lat obiecywano rozwiązanie problemu dotyczącego zagrożenia, jakie generuje skrzyżowanie drogi powiatowej z Zakopianką. Po blokadzie dk7 w styczniu 2020 r., ci upominają się o zorganizowanie spotkania, dotyczącego zakresu planowanych prac. Jak dotąd bezskutecznie.

 

Będzie przedszkole

Nowe przedszkole samorządowe powstanie w Jaworniku naprzeciwko szkoły podstawowej. Będzie kosztować ponad 5,5 mln zł i jak zapowiada burmistrz, „zostanie ukończone za ponad rok”. Jego budowa zostanie sfinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. We wtorek, 7 września, Jarosław Szlachetka (PiS) podpisał umowę z wykonawcą – firmą Eko-Rem-Bud z Łabowej.

 

Remontują Rynek

Wymiana nawierzchni, nasadzenie zieleni, nowe oświetlenie i plac zabaw. Takie zmiany czekają plac przy Pomniku Ofiar Pacyfikacji w Sułkowicach. Rynek w nowej odsłonie zostanie przekazany do użytku mieszkańców w grudniu 2021 roku.

 

Pod Lwem

Debiutancki wernisaż „Obrazy pandemii” autorstwa Magdaleny Śliwy był również inauguracją „Piwnicy pod lwem”. To nowa galeria sztuki znajdująca się w podziemiach jednej z kamienic w myślenickim Rynku. - Liczę na to, że będą tutaj zaglądać młodzi ludzie, którzy chcieliby zaprezentować siebie i swoją twórczość. Galeria będzie miejscem „kultu kultury”, gdzie młodzi artyści zaprezentują swój dorobek – mówi Katarzyna Wysocka, dyrektor Neo School, która otworzyła to miejsce.

 

Wymiana kopciuchów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Polskim Alarmem Smogowym (PAS) opublikowały ranking aktywności gmin w programie „Czyste Powietrze”. Wśród 100 najaktywniejszych gmin w I kwartale 2021 roku, jako jedyny z terenu powiatu myślenickiego (na 70. miejscu) znalazł się Pcim. Pozostałe gminy zajęły następujące miejsca: 70. Pcim (41 złożonych wniosków), 163. Sułkowice (40 wniosków), 169. Raciechowic (20 wn.), 364. Myślenice (87 wn.), 462. Dobczyce (30 wn.), 511. Lubień (20 wn.), 544. Siepraw (18 wn.), 645. Tokarnia (15 wn.), 958. Wiśniowa (11 wn.). pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.

 

Nowy komendant

Nowym komendantem straży miejskiej w Myślenicach został Artur Krasicki, który przez ostatnie 10 lat pracował w krakowskiej straży miejskiej, a wcześniej w policji. Komendant Krasicki przejął stanowisko po Krzysztofie Spytku, który od maja tymczasowo pełnił te obowiązki, po tym jak po 15 latach pracy Tomasz Burkat rozwiązał umowę z UMiG.

 

Rozbudują basen

Dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu podpisał umowę na opracowanie koncepcji rozbudowy basenu. Obiekt powiększy się o 2 zjeżdżalnie, basen rehabilitacyjny, 2 wanny z hydromasażem i mini park wodny dla dzieci. Budowa ma ruszyć w 2022 roku.

Artykuł premierę miał w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej