Wydarzenia

Dzieje się. Najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni w skrócie

Dzieje się. Najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni w skrócie

Każdego dnia na bieżąco relacjonujemy życie regionu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni w skrócie

Pieszy przodem

Z dniem 1 czerwca w życie wejdą nowe przepisy dotyczące kierowców i pieszych. Nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym określa dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym do 50 km/h zarówno w dzień jak i w nocy. Pieszy na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, podobnie wchodząc na zebrę, wyjątkiem będzie tramwaj. Kierowca zbliżając się do przejścia, będzie miał obowiązek zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość. Ustawa wprowadza obowiązek zachowania bezpiecznej odległości od samochodu jadącego przed nami, zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp liczony w metrach powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa prędkość.

Komendant odchodzi

Po 15 latach pracy ze stanowiskiem komendanta straży miejskiej pożegnał się Tomasz Burkat. Dlaczego? Przedstawiciele gminy, ani sam zainteresowany, nie komentują tej decyzji. Od momentu „rozwiązania umowy”, jego obowiązki pełni Krzysztof Spytek. W chwili oddania tego wydania magazynu do druku, nie wiadomo było, kto zostanie nowym komendantem. „Życzę wam przede wszystkim wytrwałości w tym, co żeście ślubowali i przysięgali społeczeństwu. Pamiętajcie, jesteście dla ludzi, nie działajcie przeciwko ludziom, tylko bądźcie zawsze dla nich” – podczas pożegnania z załogą na Rynku 19 maja, mówił Tomasz Burkat.

Leszek potrzebuje wsparcia

Często powtarzał, że „człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Dzisiaj Leszek Pniaczek potrzebuje wsparcia, bowiem zmaga się z zaawansowaną cukrzycą i grozi mu amputacja stopy. Przyjaciele nie pozostają obojętni; w sieci szukają dla niego pomocy, organizując zbiórkę. Każdy może wesprzeć byłego dyrektora Dobczyckiego Domu Kultury, pracownika Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, aktora Teatru Bagatela, Sceny Papieskiej w Łagiewnikach, Teatru Ludowego, widowiska telewizyjnego „O wojaku Szwejku”, reżysera i myślenickiego kabareciarza. Wystarczy dołączyć do grupy na facebooku („Przyjaciele dla Leszka Pniaczka – Licytacje Charytatywne”) lub zasilić subkonto za pośrednictwem Fundacji „Licytuje Pomagam” pod adresem www.licytuje-pomagam.pl/zbiorki/pomagam/Pomagam-Leszkowi.

Koniec z apteką 24h

Po kilku latach przerwy wracają dyżury aptek. Od maja każdy, kto chce zrealizować receptę od godz. 21 do 8 rano, musi szukać czynnego punktu. Uchwałę dotyczącą harmonogramu przegłosowali radni powiatowi. Pełny rozkład dyżurów w roku 2021 publikujemy na miasto-info.pl.

„Slalomem” przez Kniaziewicza

Przejścia i wysepki dla pieszych, kilkanaście miejsc parkingowych, znaki pionowe i poziome, a nawet prędkościomierze. Tak po remoncie wygląda ulica Kniaziewicza w Myślenicach. Kiedy w tym miejscu został przywrócony ruch, efekt prac na miasto-info.pl ocenialiście jako „wymuszający jazdę slalomem”. Zwracacie uwagę, że o ile przed remontem drogą można było poruszać się prosto, to wprowadzone przeróbki sprawiły, że kierowcy muszą zmieniać tor jazdy. Jak dotąd obyło się bez kolizji.

Budżet reaktywacja

Zawieszony w ubiegłym roku Myślenicki Budżet Obywatelski, doczekał się reaktywacji. Na realizację pomysłów, zgłoszonych przez mieszkańców w 2021 roku, gmina planuje wydać ponad 1 mln zł. Projekty można było składać od połowy, do końca maja. Do 3 września UMiG ogłosi listę inicjatyw dopuszczonych do głosowania. Te, które cieszyć się będą największym poparciem mieszkańców zostaną zrealizowane w 2022 r.

Wolniej na Zarabiu

W Myślenicach, na parkingu na Górnym Jazie, potocznie nazywanym przez mieszkańców „małpim gajem”, gmina wyznaczyła ok. 40 miejsc parkingowych, natomiast na 700 metrowej drodze dojazdowej powstały kolejne progi zwalniające. Łącznie jest ich 5. Takie działania mają uporządkować oraz uspokoić ruch samochodowy w rekreacyjnej dzielnicy miasta. „Wkrótce dodatkowy monitoring wizyjny i zero tolerancji dla aktów wandalizmu oraz piractwa drogowego. Zarabie to miejsce wypoczynku, sportu i relaksu. Wszyscy muszą to uszanować” – w mediach społecznościowych zapowiada zastępca burmistrza Mateusz Suder (PiS).

Park Władysława Kowalskiego

W przeddzień 28. rocznicy śmierci Władysława Kowalskiego, w Dobczycach przy ul. Podgórskiej odsłonięto tablicę z jego nazwiskiem i oficjalnie nazwano jego imieniem park znajdujący się w tym miejscu. Nowy patron to zasłużony dla „ziemi dobczyckiej” pedagog i społecznik, budowniczy dobczyckiego zamku i jego wieloletni kustosz.

Sąd o „starą szkołę”

Do Sądu Rejonowego w Myślenicach trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu burmistrzowi Myślenic. Sprawa dotyczy częściowej rozbiórki tzw. "starej szkoły" w Krzyszkowicach. Śledztwo prowadzili policjanci z Oświęcimia i Myślenic pod nadzorem prokuratora rejonowego z Oświęcimia. Badali m.in. przekroczenia uprawnień – niedopełnienie obowiązków przez byłego burmistrza w zakresie częściowej rozbiórki budynku. Maciej O. w mediach społecznościowych wydał oświadczenie, pisząc m.in., że „rozbiórka starej szkoły była zgodna z obowiązującym prawem”, a „obiekt stał się zabytkiem po 18 miesiącach od jej wstrzymania”. 

W kolejce po piec

W maju ruszył nabór wniosków do Myślenickiego Programu Wymiany Pieców. Od rana przed budynkiem myślenickiego magistratu tworzyły się kolejki. Radni przeznaczyli na projekt z miejskiego budżetu 1 mln zł, a burmistrz zapowiadał dodatkowe pół miliona. Do końca 2022 r. konieczna jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Według szacunków Myślenickiego Alarmu Smogowego, do tego czasu w gminie Myślenice należy wymienić 6034 takie piece.

Wytną lasy?

„Czy teren lasów na Chełmie i Uklejnie czeka wielkie rżnięcie?” – pytaliście w wiadomościach wysyłanych na naszą skrzynkę kontaktową, alarmując o planowanej wycince na terenie całego powiatu. W sieci na popularności zyskiwała „mapa drzew przeznaczonych do wycinki”, opublikowana przez portal lasyiobywatele.pl. "Usunięcie starych drzew ma na celu nie tylko pozyskanie cennego i w pełni ekologicznego surowca, jakim jest drewno, ale przede wszystkim stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju nowego pokolenia przez jego odsłonięcie i zapewnienie mu dostępu do światła, wody oraz substancji pokarmowych" – zapewnia Tomasz Bartko, reprezentujący Nadleśnictwo Myślenice.

Pierwsza w powiecie

Kosztowała 111 tys. zł i stanęła na placu zabaw przy boisku KS Pcimianka. W połowie maja została uruchomiona tężnia solankowa, a mieszkańcy Pcimia mogli skorzystać z inhalacji jako pierwsi w powiecie. Podobna tężnia powstaje w sąsiedniej gminie Lubień. Prace nad jej budową mają potrwać do wakacji.

Rynek będzie jak nowy

A właściwie to jego część. Jeszcze w tym roku mieszkańcy Sułkowic doczekają się nowej odsłony rekreacyjnej części centrum. Prace mają objąć przebudowę placu przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji; wymianę nawierzchni, modernizację oświetlenia, rewitalizację zieleni oraz konserwację monumentu. Przebudowa zostanie w całości sfinansowana z pieniędzy przyznanych gminie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Lokalnego.

Pierwsi w mieście

Paweł Matuszyński i Maciej Masełko to pierwsi myśleniczanie, którzy wyszli a następnie zjechali z Rysów na splitboardach. To sprzęt, który w trakcie wspinaczki używany jest jako narty, natomiast po połączeniu, przy zjeździe służy jako snowboard. Pokonanie całej trasy zajęło im 13 godzin.

Będzie to rondo?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę ronda w Pcimiu. Odpowiedziało na niego 11 firm. Przebudowa skrzyżowania zapowiadana jest od 2018 r. Rondo zostanie wybudowane w miejscu, gdzie z drogą gminną łączy się stara Zakopianka. Każdego dnia pokonują ją setki samochodów, jadących w kierunku Tokarni i Sidziny oraz Lubnia. To przez te gminy przebiega jedna z głównych arterii łączących powiat myślenicki z suskim. „Przebudowa skrzyżowania na rondo ma poprawić bezpieczeństwo i zmniejszyć liczbę kolizji” – zapowiada GDDKiA.

Otwarta całe lato

Spacer koroną zapory w Dobczycach zapewnia widok na zalew dobczycki, Beskidy, czy panoramę miasta. W okresie letnim wstęp na zaporę możliwy jest codziennie w godz. 11-21. W weekendy to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w regionie. Zapora ze stojącym na sąsiednim wzgórzu zamkiem, zostanie niedługo połączona kładką.

Odszedł Emil Biela

Pokolenia myśleniczan pamiętają go nie tylko jako nauczyciela, pisarza i poetę, ale również jako niezwykle ciepłą i pogodną osobę. W poniedziałek 19 kwietnia, w wieku 82 lat odszedł jeden z najbardziej zasłużonych mieszkańców miasta. Emil Biela „to znamienita postać życia intelektualnego, duchowego i artystycznego naszej urokliwej nad Rabą krainy. Artysta słowa i koloru, krajobrazu duszy. W jednej osobie Poeta – pisarz, Poeta – malarz, a przy tym wytrawny scenarzysta i reżyser wielorakich zdarzeń, dotykających jakże wielu odmiennych w charakterze sfer życia i pracy człowieka mądrego i poczciwego, czasem zagubionego. To wreszcie TWÓRCA mający w sobie moc kreowania rzeczy ważnych i istotnych, pięknych, szlachetnych, a zarazem prawdziwie ludzkich i… boskich. (…) To bez wątpienia wypróbowany Przyjaciel – Orędownik Sztuki Piękna… piękna mowy i polszczyzny, piękna „mądrych słów” i mądrych myśli” – pisał o nim Jan Koczwara, emerytowany dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Walczą o koronę

W finale konkursu Miss Małopolski 2021 nasz region reprezentować będzie 22-letnia Joanna Pachura z Pcimia oraz 17-letnia Elena Di Lazzaro z Kobielnika, ubiegająca się o koroną Miss Nastolatek 2021. Finał konkursu wojewódzkiego odbędzie się 20 czerwca w Krakowie, natomiast finał Miss Polski 2021 zaplanowano na 22. sierpnia w ramach Festiwalu Piękna, który powrócił do Małopolski, a miastem gospodarzem będzie Nowy Sącz.

Noc w muzeum

Rozmrażaniu życia kulturalnego po pandemii, w Myślenicach towarzyszyła Noc Galerii Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. W sobotę 22 maja odbyła się premiera albumu „Jaki jest pies, każdy widzi”, QL Dixi Band zagrał koncert pt. „Posłuchaj kina”, widzowie mogli oglądać interdyscyplinarną wystawę „IZOMER”, a wieczór zakończyła projekcja pełnometrażowej animacji o życiu i twórczości Vincetna Van Gogha.

Artykuł premierę miał w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Komentarze

Zobacz więcej