Społeczeństwo

Kto zasługuje na miano Osobowości Roku 2019?

Kto i z jakiego powodu dał się zauważyć przez minione 12 miesięcy i która z tych postaci zasługuje na miano Osobowości 2019 Roku? Sami zdecydujcie…

Relacjonując codzienne życie mieszkańców regionu na nasze łamy trafiają przedstawiciele różnych środowisk. Kto i z jakiego powodu dał się zauważyć w minionym roku i która z tych postaci zasługuje na miano Osobowości 2019 Roku? Sami zdecydujcie...

Sylwetki kandydatów, którzy zaistnieli na naszych łamach, przedstawiamy alfabetycznie:

 

 

Ks. Zdzisław Balon

Proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach, gospodarz i współorganizator uroczystości związanych z 50-leciem wizerunku Matki Bożej Myślenickiej.

„Koronacja była potwierdzeniem wiary w obecność Maryi i nadprzyrodzone działanie obrazu przez ówczesne pokolenie. Dzisiaj, świętując Jubileusz, chcemy to uznać i zaświadczyć o tym wobec pokolenia, które dorasta. Wierzę, że w sercu wielu tych osób została głęboko zakorzeniona cześć dla Matki Bożej. Warto odkryć Ją na nowo w swojej codzienności, doświadczyć Jej, często cudownej, uzdrawiającej, bliskości” - mówił na temat Jubileuszu 50-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej.

 

Zbigniew Bizoń

Kolejny rok z rzędu Zbigniew Bizoń nie zwalnia tempa. W 2018 spełnił marzenie i reprezentował Polskę na Mistrzostwa Świata w speedball w Kuwejcie, skąd wrócił z 4 miejscem. W tym roku aktywnie działa w Stowarzyszeniu Sportownia, które promuje speedball na terenie całego kraju, a także aktywnie bierze udział w turniejach. W 2019 roku po udanych Mistrzostwach Polski zakwalifikował się do reprezentacji kraju i reprezentował go w Mistrzostwach Świata organizowanych we Francji. W konkurencjach indywidualnych zawody skończył na czwartym miejscu, a w sztafecie ustalił nowy rekord Polski.

 

Tadeusz Bochnia

Mieszkańcom powiatu myślenickiego znany jako wiceprzewodniczący rady powiatu, a na co dzień zastępca dyrektora produkcji w Wodociągach Miasta Krakowa. To właśnie ta instytucja przeprowadziła pilotażowe rejsy statkiem po Zbiorniku Dobczyckim, które okazały się prawdziwym hitem wśród turystów. Tadeusz Bochnia zabrał ważny głos w debacie na temat możliwości otwarcia zalewu dla turystów.

„Jako tzw. wodniak po przeprowadzeniu się z Krakowa do Dobczyc byłem zwolennikiem otwarcia zbiornika, ale zrewidowałem swoje poglądy po tym jak zająłem się tą tematyką naukowo. W swojej pracy doktorskiej zbadałem ocenę ryzyka skażenia wody zbiornika dobczyckiego toksynami produkowanymi przez sinice. Teraz jestem bardzo ostrożny w kwestii pełnego „otwarcia” zbiornika”mówił w rozmowie z nami.

 

Agnieszka Cahn

Pod tablicą wmurowaną w ścianę jednej z kamienic w Rynku od 15 lat regularnie zbierają się myśleniczanie, aby uczcić jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w wojennej historii Myślenic. O godne ich upamiętnienie od lat zabiega Agnieszka Cahn, która w 77. rocznicę eksterminacji ludności żydowskiej z Myślenic postanowiła opowiedzieć o swojej drodze do odkrycia tego rozdziału historii miasta.

O tym, że Żydzi mieszkali w Myślenicach dowiedziałam się bardzo późno i ta informacja stała się dla mnie prawdziwym szokiem. Poczułam się oszukana. Oszukana przez nauczycieli, rodziców i dziadków moich kolegów pochodzących od pokoleń z Myślenic, a nawet przez więźniów obozów koncentracyjnych, którzy podczas lekcji opowiadali o tym, jak wyglądała wojenna rzeczywistość miasta. A przecież Żydzi stanowili co najmniej trzecią część ludności Myślenic, należało do nich trzy czwarte wszystkich sklepów przy Rynku i w końcu zostali wywiezieni w 1942 roku, znikając bez śladu…”w rozmowie z nami mówiła badaczka, autorka artykułów i publikacji na temat myślenickiej społeczności żydowskiej, jedna z założycielek Stowarzyszenia Wspólnota Myślenice i jego wiceprezes.

 

Justyna Czarniak

Przedstawicielka stowarzyszenia „Droginia dla pokoleń”, dzięki której podczas Festiwalu Aktywności, który miał miejsce w OSP, mieszkańcy mogli obejrzeć makietę dawnej Drogini.

„Makieta cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno mieszkańców jak i osób, które mają tu swoje korzenie. Wciąż zbieramy informacje na temat wsi, aby prowadzić prace nad jej rekonstrukcją”mówi w rozmowie z nami. Z każdym miesiącem przybywa na niej nowych obiektów.

 

Marcelina Czepiel

Przez 5 lat uczęszczała do Szkoły Muzycznej w Czasławiu. Tam uczyła się gry na saksofonie. Wydawać by się mogło, że pasja do muzyki będzie na pierwszym miejscu, ale wszystko zmienił prezent urodzinowy… Marcelina Czepiel, bo o niej mowa, rozpoczęła niedawno przygodę na torze wyścigowym. Szesnastolatka z powodzeniem radzi sobie w Rajdach Polski.

„Zawsze powtarzałam, że nie wsiądę ani do samochodu by kierować, ani do niczego podobnego, a teraz startuję w różnych zawodach kartingowych i samochodowych”mówi w rozmowie z nami.

 

Ksiądz Andrzej Caputa

Pierwszy duchowny w powiecie, który postanowił publicznie poruszyć temat smogu. „Mieszkańcy Poręby i Zasani mają szczęście. Polega na tym, że w ich miejscowości nie ma czujników, dlatego wielu z nich żyje w błogiej nieświadomości. My jako mieszkańcy Trzemeśni i Łęk tego szczęścia mamy mniej, bo posiadamy dwa czujniki. To one uświadamiają nam, że mamy też gorsze powietrze niż to w Krakowie, a normy jego zanieczyszczenia przekroczone są nawet o 800 procent” - mówił podczas kazania pt. „Powietrze jako dobro wspólne”, jakie wygłosił w parafii św. Klemensa w Trzemeśni.

 

Marcin Figlewicz

Urodził się w Myślenicach 30 lat temu. Od dziecka nie potrafił pogodzić się z tym, że coś lub ktoś może go ograniczać. Potrzeba wyróżnienia zamieniła się w pasję, ta z kolei w zawód. W ostatnich latach stał się topowym i rozpoznawalnym w całym kraju tatuatorem, którego profil w sieci śledzi kilkadziesiąt tysięcy osób.

„Pewnie rodzice woleliby, żebym był prawnikiem, lekarzem albo nauczycielem. Rozumiem ich, bo każdemu zależy, żeby jego dziecko było poważane, ale ja jestem szanowany - tylko w środowisku, które dla nich jest zupełnie nieznane”w rozmowie z nami mówi pochodzący z Myślenic Marcin Figlewicz, w świecie tatuażu znany jako UFO TATOO, którego prace zdobią ciała mieszkańców nie tylko Polski, ale też krajów europejskich.

 

Stanisław Gubała

W 84 rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego na kopcu w Osieczanach odbyła się uroczystość, podczas której opiekę nad tym obiektem oficjalnie przejęła gmina Myślenice. Stanisław Gubała od 24 lat społecznie sprawował funkcję kustosza tego miejsca.

Mieszkający po sąsiedzku emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego nie tylko porządkował teren, ale również wykonał schody prowadzące na górę, gdzie umieścił obeliks, na którym wykuł napis: „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - młodzież z Osieczan”. Jego dziełem jest drewniana poręcz i maszt, na który podczas uroczystości wciągana jest biało-czerwona flaga. Dzisiaj Stanisław Gubała nadal dogląda kopca, jak to robił niezmiennie niemal od ćwierć wieku.

 

Jacek Hreczański

Jak mówi; każda wyprawa rozpoczyna się w głowie. Czasem pomyślimy, że fajnie byłoby coś zrobić, ale kolejna myśl powstrzymuje nas przed działaniem, a wystarczy się zdecydować. W ten sposób wsiadł na rower i tak w 46 dni przejechał ponad 3700 km z Myślenic do Santiago de Compostela.

 

Grzegorz Jasek, Dariusz Szczotkowski

To założyciele Myślenickiego Alarmu Smogowego, ruchu społecznego działającego na rzecz poprawy jakości powierza.

„Mieszkańcy powiatu myślenickiego od dawna borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Mamy tego po dziurki w nosie. Walka ze smogiem, to przede wszystkim obowiązek samorządów. Nie chcemy stracić połowy życia, lecząc się lub chowając w domu. Działania mieszkańców innych gmin pokazują, że zmiana jest możliwa. Dlatego podejmujemy szereg inicjatyw, aby doprowadzić do odczuwalnej poprawy jakości powietrza w naszym regionie” – zapowiadali powołując do życia MAS.

 

Tomasz Kasperczyk

Siedmioletnia praca kierowcy rajdowego pochodzącego z Myślenic, dała mu wicemistrzostwo Polski w Rajdach Samochodowych. „Karierę buduje się krok po kroku. Jeżeli stawiając jeden, myśli się o następnym, zamiast o tym jak właściwie stanąć, to można się szybko i łatwo przewrócić. Rajdy wymagają sporo pokory. Nie można wybiegać za daleko w przyszłość. Trzeba nad nią pracować, a nie o niej rozmyślać” - w rozmowie z nami mówi Tomasz Kasperczyk. Nie ukrywa, że w przyszłym sezonie będzie walczył o najwyższą lokatę.

 

Sebastian Kasprzyk

Pochodzący ze Stojowic czołowy polski biegacz specjalizujący się w zawodach przeszkodowych OCR podczas Dni Dobczyc 2019 otrzymał wyróżnienie „Honorowego Ambasadora Gminy i Miasta”, po tym jak zdobył Mistrzostwo Europy 2019. To również Mistrz Polski 2018, a także „Najlepszy Zawodnik OCR 2018”.

Tylko w ubiegłym roku podczas Runmageddonu rozgrywanego w Myślenicach wygrał dwa razy w dwóch konkurencjach – na dystansie 21 km, a drugiego dnia znowu stanął na szczycie podium – tym razem triumfując na dystansie 6 km. W tym roku szerszą rozpoznawalność dał mu udział w programie telewizyjnym Ninja Warrior Polska emitowany w Polsacie. Nie udało mu się wygrać, ale znalazł się w ścisłej czołówce zawodników, którzy zmagali się z najtrudniejszym w historii telewizji torem przeszkód.

 

Dominik Kula, Łukasz Nieckula

Duet dzielnicowych, którzy rozwiązali zagadkę serii kradzieży na terenie domków letniskowych w Kornatce (gmina Dobczyce). Sprawca najczęściej rozbijał okno lub niszczył drzwi i włamywał się do środka, kradnąc wartościowe rzeczy. Na jego trop wpadli dzielnicowi st. sierż. Dominik Kula i sierż. Łukasz Nieckula, a dzięki ich interwencji, niemal wszystkie skradzione przedmioty wróciły do właścicieli.

 

Władysław Kurowski

W wyborach parlamentarnych Władysław Kurowski (PiS) zdobył mandat posła. Swój głos oddało na niego 10 525 osób, to o 1383 więcej, niż w 2015 roku zebrał Jarosław Szlachetka. Były burmistrz Myślenic, wicestarosta, sołtys Jawornika i radny powiatowy jest trzecim posłem PiS po Marku Łatasie i Jarosławie Szlachetce, reprezentującym nasz region. Jego miejsce w radzie powiatu zajął Robert Murzyn.

 

Tomek i Maciek Kusiak (Panaceum)

W naszym regionie ten gatunek należy do rzadkości, a jeśli ktoś po niego sięga, najczęściej opowiada o twardych zasadach i szkole życia lub imprezach. Podobną drogę przeszli bracia Kusiak tworzący zespół Panaceum. Jej zwieńczeniem jest najnowsza płyta, na której opowiadają o tym jak dzisiaj zderzenie z dorosłością odbierają młodzi ludzie.

W tym roku zastanawialiśmy się, czy stanie się głosem pokolenia obecnych dwudziestokilkulatków z Myślenic? Jak podkreślają "Dwa do Potęgi" to pewnego rodzaju przełom. "To nasza pierwsza płyta. Nie jest legalnym wydawnictwem, jednak zrealizowanym w pełni na producenckich bitach i profesjonalnie zmixowanym przez Fouxa" - mówią.

 

Lena Latoń

Najpierw Mistrzostwo Polski Fitness i Kulturystyki, a następnie brązowy medal w Mistrzostwach Europy. To tylko dwa sukcesy siedmioletniej zawodniczki myślenickiego klubu Lady Fitness. Fitness gimnastyczny to bardzo wymagający sport, a wspomniane imprezy uchodzą za jedne z najtrudniejszych zawodów zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. „Bez samodyscypliny, odpowiedniego odżywiania, wielu treningów i predyspozycji psychofizycznych się nie obejdzie” – o Lenie Latoń wypowiada się jej trenerka Anna Simsak.

 

Natalia Mołocznik

Wykonała utwór „Na Ratunek”, który był coverem ballady Leonarda Cohena "Hallelujah". Przygotowany przez druhów OSP Skomielna Biała klip doczekał się przeszło 90 tys. wyświetleń, a głosu do tekstu autorstwa Marka Kaciczaka udzieliła właśnie Natalia Mołocznik. W lipcu zastanawialiśmy się, czy piosenka ma szansę stać się nieoficjalnym hymnem Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

Mariusz Pustuła

Aspirant Mariusz Pustuła z PSP w Myślenicach od lat kojarzony jest z zawodami TFA dla najtwardszych strażaków. W tym roku znalazł się w reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy o tytuł Najtwardszego Strażaka. Z powodzeniem startował również w IV Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi, gdzie zajął m.in. trzecie miejsce w półfinale i finale klasy Polski Strój Historyczny.

 

Andrzej Słonina

Został odznaczony tytułem „Zasłużony dla Powiatu Myślenickiego”. "Jeżeli jest zgoda w radzie powiatu, gminy czy sołeckiej to łatwiej jest cokolwiek wspólnie zrobić i łatwiej cieszyć się z owoców tej pracy"-  mówił odbierając wyróżnienie. To społecznik, regionalista, artysta rzeźbiarz, Kliszczak z pasją. Urodzony w Bogdanówce w Gminie Tokarnia, jest rodowitym Kliszczakiem, który ukochał dziedzictwo kulturowe swojego regionu i poświęcił niemal całe życie, by je chronić i upowszechniać. Nazywany jest „ambasadorem kultury Górali Kliszczackich” - grupy etnograficznej zamieszkującej Beskid Myślenicki - w szczególności tereny: gminy Tokarnia i gminy Pcim.

 

Marcin Sturgulewski

Powtórzył sukces sprzed roku i przywiózł do Myślenic dwa medale z 33 Wagowych Mistrzostw Europy Karate Kyokushin rozgrywanych we Wrocławiu. Na jego szyi zawisnął brąz w kategorii kata i złoto w kategorii team. Dodatkowo trener Myślenickiej Akademii Karate "Byakko" w kategorii Team Kata w trzyosobowej drużynie obronił tytuł Mistrzów Europy. „Jak zwykle, stawiam sobie kolejne cele i będę je realizował ze świadomością, że przynosi to wiele emocji i radości również innym osobom” – mówił po powrocie z mistrzostw.

 

Piotr Szewczyk

Od 6 lat pomysłodawca, dyrektor i główny organizator Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. „Ideą festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych częściach świata. Kluczowe jest jednak prezentowanie własnych elementów tradycji małopolskiej poprzez udział artystów amatorów i profesjonalistów, rzemieślników i twórców rękodzieła, którzy przekazują uczestnikom Festiwalu żywy obraz polskiej kultury i tradycji” mówi o festiwalu.

Tegoroczna edycja odbywała się w Myślenicach (tu stanęła główna scena), Tarnowcu, Pcimiu i Krakowie, gdzie prezentowało się 10 zespołów z Korei, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Tajwanu, Rumunii, Serbii i Polski. W 2019 roku Piotr Szewczyk pełni funkcję dyrektora Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

 

Ryszard Szpakiewicz

Człowiek, który pracował z całymi pokoleniami zawodników zawsze osiągających wysokie lokaty. Jan Mastela i Krzysztof Szpakiewicz są na to żywym dowodem.

„W dzisiejszych czasach bardzo trudno przekonać młodych ludzi do uprawiania innych sportów niż gry komputerowe. Bardzo dużo zależy od nastawienia rodziców, którzy powinni wpływać w większym stopniu również na rozwój fizyczny swoich dzieci”w rozmowie z nami mówi Ryszard Szpakiewicz, trener Dalinu Myślenice.

 

Agnieszka Szwarnóg

Mieszkanka Dobczyc zdobyła złoto podczas Halowych Mistrzostw Polski w Chodzie Sportowym. Agnieszka Szwarnóg minimalnie przekroczyła czas 13 minut osiągając na dystansie 3000 metrów wynik 13:00.05.

 

Vasilis Tomazos

Szczególnie znany jest mieszkańcom Górnego Przedmieścia i kibicom Górek Myślenice, w których grał na pozycji pomocnika. W telewizyjnym show „Big Brother” spędził 8 tygodni, mimo że od początku jego udziału w tym programie nie dawaliście mu zbyt dużych szans. W tym czasie dał się poznać jako osoba wesoła i niezwykle towarzyska. Vasilisa można spotkać na ulicach Myślenic, a już niebawem na naszych łamach opowie o swoich planach i życiu po wyjściu z domu Wielkiego Brata.

 

Na miano osobowości roku 2019 najbardziej zasługuje:

Na miano Osobowości Roku 2019 najbardziej zasługuje:

 • Zdzisław Balon
 • Zbigniew Bizoń
 • Tadeusz Bochnia
 • Agnieszka Cahn
 • Justyna Czarniak
 • Marcelina Czepiel
 • Andrzej Caputa
 • Marcin Figlewicz
 • Stanisław Gubała
 • Jacek Hreczański
 • Grzegorz Jasek, Dariusz Szczotkowski (MAS)
 • Tomasz Kasperczyk
 • Sebastian Kasprzyk
 • Dominik Kula, Łukasz Nieckula
 • Władysław Kurowski
 • Tomek i Maciek Kusiak (Panaceum)
 • Lena Latoń
 • Natalia Mołocznik
 • Mariusz Pustuła
 • Andrzej Słonina
 • Marcin Sturgulewski
 • Piotr Szewczyk
 • Ryszard Szpakiewicz
 • Agnieszka Szwarnóg
 • Vasilis Tomazos
 • Zobacz wyniki
 • Zdzisław Balon Zdzisław Balon 3%
 • Zbigniew Bizoń Zbigniew Bizoń 3%
 • Tadeusz Bochnia Tadeusz Bochnia 1%
 • Agnieszka Cahn Agnieszka Cahn 1%
 • Justyna Czarniak Justyna Czarniak 5%
 • Marcelina Czepiel Marcelina Czepiel 4%
 • Andrzej Caputa Andrzej Caputa 2%
 • Marcin Figlewicz Marcin Figlewicz 6%
 • Stanisław Gubała Stanisław Gubała 2%
 • Jacek Hreczański Jacek Hreczański 2%
 • Grzegorz Jasek, Dariusz Szczotkowski (MAS) Grzegorz Jasek, Dariusz Szczotkowski (MAS) 8%
 • Tomasz Kasperczyk Tomasz Kasperczyk 2%
 • Sebastian Kasprzyk Sebastian Kasprzyk 2%
 • Dominik Kula, Łukasz Nieckula Dominik Kula, Łukasz Nieckula 18%
 • Władysław Kurowski Władysław Kurowski 1%
 • Tomek i Maciek Kusiak (Panaceum) Tomek i Maciek Kusiak (Panaceum) 2%
 • Lena Latoń Lena Latoń 7%
 • Natalia Mołocznik Natalia Mołocznik 3%
 • Mariusz Pustuła Mariusz Pustuła 2%
 • Andrzej Słonina Andrzej Słonina 1%
 • Marcin Sturgulewski Marcin Sturgulewski 1%
 • Piotr Szewczyk Piotr Szewczyk 4%
 • Ryszard Szpakiewicz Ryszard Szpakiewicz 1%
 • Agnieszka Szwarnóg Agnieszka Szwarnóg 2%
 • Vasilis Tomazos Vasilis Tomazos 16%
 • Głosów: 3892

Powiązane tematy

Co przyniósł rok 2019 w naszym regionie?
Powiat myślenicki 8

Co przyniósł rok 2019 w naszym regionie?

O ile w roku 2018 wybieraliśmy wójtów, burmistrzów i radnych, tak w roku 2019 to oni wybierali za nas. Mieszkańcy regionu z zainteresowaniem śledzili ich decy...

Komentarze (17)

 • 31 gru 2019

  W głosowaniu prowadzi koleś znany z występu w programie dla ćwierćinteligentów! Super społeczność mamy w tych Myślenicach!

  75 3 Odpowiedz
 • OKOKI 30 gru 2019

  Dla mnie kabaretem roku 2019 jest to że Kurowski został posłem co świadczy o głupocie społeczeństwa.. Kto go tu w ogóle umieścił i po co??

  55 9 Odpowiedz
 • 30 gru 2019

  W tym zacnym gronie brakuje "wierzchołka góry lodowej" czyli Danela P. zasłużonego byłego prezesa MARG który przekręcił kase gminną na ponad 200 tyś złotych.
  Taki lokalny Janko Muzykant - kto mu teraz obieca takie piękne skrzypki?

  43 14 Odpowiedz
 • 31 gru 2019

  Vasilis Tomazos wygrywa w zestawieniu co mnie dziwi, bo nie spodziewałem się go na tej liście, wszak wystąpi tylko w programie dla mało wymagającej widowni, osobiście uważam że Panaceum dużo bardziej zasłużył się dla kultury i sztuki

  38 10 Odpowiedz
 • 30 gru 2019

  Patrząc na te osobowości roku nie widzę Jarosława Szlachetkę.
  Pewnie został zakwalifikowany (i słusznie) do antyosobowosci.

  A tak całkiem na serio, gratuluję nominowanym jednocześnie mając mieszane uczucia. Niektórymi nazwiskami na liście jestem zdumiony.

  35 7 Odpowiedz

Zobacz więcej