Powiat myślenicki

Co przyniósł rok 2019 w naszym regionie?

Co przyniósł rok 2019 w naszym regionie?

O ile w roku 2018 wybieraliśmy wójtów, burmistrzów i radnych, tak w roku 2019 to oni wybierali za nas. Mieszkańcy regionu z zainteresowaniem śledzili ich decyzje. Co jeszcze działo się w minionych 12 miesiącach?

 

STYCZEŃ

Ten rok rozpoczął się tradycyjnymi derbami Myślenic. W dziesiątym starciu Dalin pokonał Orła 4:1. Do tej pory sześć razy wygrywał Dalin, jeden raz Orzeł, a trzy mecze kończyły się remisem.

Nowe rozdanie w polityce to również nowe twarze w fotelach prezesów gminnych spółek. W styczniu prezesem MARG został Witold Rozwadowski, wcześniej prezesurę obejmowali – Katarzyna Burda w MZWiK, Jarosław Korabik w ZUO i Michał Funek w Sport Myślenice.

W 20. jubileuszowym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowanym w Myślenicach padł  kolejny rekord. Do puszek wolontariuszy trafiło ponad 168 tys. zł. W tym roku WOŚP zbierał pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Finał WOŚP przyniósł też tragedię. Podczas tzw. „światełka do nieba”, na scenie w Gdańsku zamordowany został przez nożownika prezydent miasta Paweł Adamowicz. Przez cały tydzień w Polsce mieszkańcy spotykali się w miejscach, gdzie organizowane było „światełko”, aby wyrazić sprzeciw wobec „fali nienawiści”. Podobnie było na myślenickim rynku.

Początek roku nie był najlepszy dla fanów piłki nożnej, a konkretnie dla sympatyków Wisły Kraków. Klub, mający bazę treningową na Zarabiu w Myślenicach, stracił licencję i z braku pieniędzy dosłownie cudem został dopuszczony do rozgrywek w Ekstraklasie. Nadzieją dla „białej gwiazdy” miała być obecność Kuby Błaszczykowskiego, który poderwał zespół do walki. Sezon 2018/19 Wisła zakończyła na 9 miejscu. We wrześniu rozpoczęła rozmowy z gminą Skawina, gdzie chce wybudować swoje nowe centrum treningowe.

W styczniu na terenie jednego z pubów w centrum miasta doszło do porachunków rodem z gangsterskich filmów. Czterech napastników zaatakowało siedzących tam mężczyzn gazem, nożem oraz maczetą. Sprawę relacjonowały media w całym kraju. Tropiąc sprawców, policjanci natrafili na ślad prowadzący do dilerów narkotykowych. To jedna z głośniejszych spraw kryminalnych ostatnich lat.

Wierni z Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny pożegnali zmarłego księdza prałata Stefana Kubienia, związanego z Myślenicami przez 33 lata.

 

LUTY

Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach została zawieszona, po tym jak na zajęcia zaprosiła studentów z Algierii. „Decyzja ta została podjęta w celu ochrony dobra dzieci” – wyjaśniał burmistrz Tomasz Suś. Przed czym? Problem z odpowiedzią mieli nie tylko samorządowcy, ale i kuratorium. 

Piotr Szewczyk, decyzją burmistrza Jarosława Szlachetki, na rok został powołany do pełnienia funkcji dyrektora Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Od 2016 roku pełnił w nim rolę zastępcy. 

Mieszkańcy Osieczan zaczęli głośno mówić o swoich potrzebach. Od lat nie mogą się doczekać przejść dla pieszych na drodze przebiegającej przez ich miejscowość. Jak się okazuje, każdego dnia drogę powiatową pokonuje 10 tys. samochodów, a 87% z nich przekracza prędkość. Starostwo zapewnia, że powstanie tu rondo i bezpieczne przejścia.

Po długiej walce z chorobą w wieku 76 lat zmarł Stefan Patyk – społecznik, wolontariusz, aktywista i Małopolski Senior Roku 2017. To on wśród osób starszych z terenu powiatu myślenickiego propagował speed-ball.

Przez ponad trzy miesiące od wyborów, radni w gminie Myślenice nie mogli dojść do porozumienia w kwestii zajmowanych podczas obrad miejsc. Pomimo, że wszyscy deklarują chęć współpracy, "afera krzesełkowa" to doskonały przykład na jej brak.

Korekta skrzyżowania ulic Słowackiego i Żeromskiego miała upłynnić ruch i rozładować powstające na tym odcinku korki. Ten problem udało się rozwiązać, ale powstał kolejny… kierowcy mieli problem z prawidłowym pokonaniem tego skrzyżowania.

Wystarczyło kilka ciepłych dni, aby sezon na wypalanie traw ruszył już w lutym. Z tym zjawiskiem strażacy walczą od lat, ale rok w rok scenariusz się powtarza. Trawy płoną na terenie całego powiatu.

 

MARZEC

Podczas tegorocznego Memoriału im. Stacha Cichonia na leczenie Emilii Judasz i Mateusza Chrobaka zebrano 55 543,32 zł.

Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka (PiS) zaprezentował „audyt otwarcia”. – W urzędzie miasta i gminy istniał układ towarzyski i prywatny folwark – podczas prezentacji wyników kontroli w urzędzie i podległych mu spółkach mówił nowy gospodarz gminy.

W marcu do życia powołany został Myślenicki Alarm Smogowy. To ruch społeczny założony przez Grzegorza Jaska i Dariusza Szczotkowskiego. „Działamy na rzecz poprawy jakości powierza. Każdy może dołączyć” – zapowiadali na naszych łamach. Tak też się dzieje, a MAS w tym roku jest jedną z najbardziej aktywnych organizacji społecznych w regionie.

Tegoroczna zima pokazała jak okrutnym potrafi być człowiek. Inspektorzy Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami na naszym terenie interweniowali kilka razy, a w domach trafiali na głodne, zaniedbane, więzione psy. Koszmar przeżyli w Trzemeśni, gdzie właścicielka zamarznięte na kość czworonogi trzymała w garnku.

Zerwane dachy, powalone drzewa, mieszkańcy bez prądu. To efekt wichury, jaka przeszła nad Małopolską i powiatem myślenickim. Prędkość wiatru przekraczała 100 km/h.

Sezon biegowy 2019 zainaugurowano podczas Myślenickiego Biegu Ulicznego. Na starcie zawodów stanęło 1000 zawodników. Najszybciej dystans 10 km pokonał Adam Czerwiński, który na mecie zameldował się po 32 min. i 11 sekundach.

Jaką szkołę wybrać? Przed tym dylematem każdego roku stają setki uczniów. W dokonaniu wyboru pomagały im Targi Edukacyjne, podczas których swoją ofertę prezentują szkoły oraz instytucje wsparcia rynku pracy i oświaty

Podczas kolejnego wystąpienia przed kamerami burmistrz Jarosław Szlachetka donosił, że pod jego adresem wysłano groźby pozbawienia życia. – Osoba podpisująca się jako ‚Śmierć’, napisała: „Niebawem mnie spotkasz na drodze” – mówił. Do tej pory policja nie ustaliła adresata listu.

Wciąż brakuje tu przejścia dla pieszych i chodnika, do którego mogłoby prowadzić. Mieszkańcy ul. Sobieskiego chodzą więc… między jadącymi samochodami. Problem na drodze powiatowej od ponad dwóch lat nie znajduje rozwiązania.

Zadłużenie to prawie 39 mln zł. –W Raciechowicach można zgasić światło, albo ratować gminę – mówił Mirosław Legutko, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. Misji podjął się nowy wójt Wacław Żarski, szukając pomocy u sąsiadów, a nawet u prezesa Obajtka, jednak w listopadzie powiatowy zarząd PiS odciął się od niego, bo jak informowano – „nie spełnił oczekiwań”.

W dniu 27 marca ze stanowiska dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach odwołany został Paweł Lemaniak. Człowiek, który od początku do końca nadzorował budowę tej placówki. Powodem podawanym przez gminę miało być naruszenie prawa oraz brak należytego wykonywania obowiązków.

 

KWIECIEŃ

W całej Polsce rozpoczął się organizowany przez ZNP i FZZ strajk nauczycieli. Na szkołach zawisły flagi państwowe, związkowe przepasane kirem. Nauczyciele domagali się podwyżek. Protest trwał do końca kwietnia, a wielu szkołach nie odbywały się zajęcia.

 

Burmistrz Sułkowic Artur Grabczyk ma czas do końca roku na znalezienie nowej siedziby dla urzędu miejskiego. Budynek znajdujący się w rynku grozi katastrofą budowlaną i wymaga pilnego remontu. Rozwiązaniem miało być kupno od starostwa internatu przy ul. 1 Maja. Czasu na sfinalizowanie transakcji pozostało niewiele. 

W połowie kwietnia Łukasz Malinowski został powołany na stanowisko dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach. – Przede wszystkim musimy dokończyć prace związane z wyposażeniem muzeum. Mam tu na myśli nie tylko zawartość techniczną, ale intelektualną – zapowiadał.

Tuż przed świętami Wielkanocnymi zakończył się kolejny etap rewitalizacji centrum Myślenic, który obejmował ulice Piotra Skargi, Królowej Jadwigi oraz trakt pieszy wokół myślenickiego sanktuarium. W naszym sondażu 80% z was efekt prac przypadł do gustu. W ramach rewitalizacji wybudowano Muzeum Niepodległości, remont przeszło otoczenie kościoła, a obecnie remontowana jest płyta Rynku.

Wójt Wiśniowej. Bogumił Pawlak, podpisał umowę na budowę oczyszczalni ścieków w Poznachowicach Dolnych. Będzie kosztować 16,9 mln zł, a prace potrwają do końca grudnia 2020 roku.

Siedemnastoletni skrzydłowy z Myślenic podpisał profesjonalny kontrakt z Wisłą Kraków. Sławomir Chmiel swoją przygodę z piłką rozpoczynał w Orlikach Myślenice.

 

MAJ

Po 24 latach opieki nad kopcem Józefa Piłsudskiego w Osieczanach, Stanisław Gubała odebrał podziękowania od gminy i przekazał jej administrację terenu.

"Zawsze tacy byliście, od pokoleń tacy jesteście i za to ogromnie wam dziękuję. Zawsze niezłomni i odważni w Polskich sprawach. Takie właśnie są Myślenice, taka jest ta ziemia, tacy właśnie Wy jesteście" - podczas wizyty w Myślenicach na rynku mówił Prezydent Andrzej Duda.

Na terenie Myślenic stanęło 9 parkomatów. Te zastąpiły parkingowych, a dzisiaj zostawiając samochód w płatnej strefie płacimy z góry za czas jaki spędzimy na parkingu. Pomysł spodobał się radnym, którzy w listopadzie postanowili rozszerzyć płatne strefy o kolejne ulice.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 10, w którym znajduje się powiat myślenicki, najlepszy wynik osiągnęła Beata Szydło (PiS), na którą oddano 514 693 głosów. W powiecie myślenickim zdobyła ich 19 663 i również była bezkonkurencyjna. Oprócz niej europosłami z Małopolski zostali: Patryk Jaki (PiS), Ryszard Legutko (PiS), Dominik Tarczyński (PiS), Róża Thun (KE) i Adam Jarubas (KE).

Stany ostrzegawcze na głównych rzekach powiatu zostały przekroczone, starosta wprowadził alarm przeciwpowodziowy. Obyło się bez większych strat, ale Raba przypomniała, że tkwi w niej wielka moc.

 

CZERWIEC

Radni postanowili wprowadzić dopłaty do wody i przegłosowali nowe stawki za wodę. Od lipca w gminie Myślenie za metr sześcienny płacimy 3,20 zł netto, natomiast za odprowadzenie ścieków 9,10 zł netto.

Dotychczasowy wicestarosta Andrzej Pułka z klubu KWW Wspólnie dla Powiatu zrezygnował ze sprawowanej przez siebie funkcji. Jego miejsce zajął Rafał Kudas z Forum Ziemi Myślenickiej.

Podczas nadzwyczajnej sesji rady miejskiej w Myślenicach najwięcej emocji budziła obecność byłego prezesa MZWiK Andrzeja Urbańskiego. Radni PiS urządzili coś na wzór komisji śledczej i prezes znalazł się w ogniu ich pytań. Odpowiedział na wszystkie.

Tylko w ciągu jednego dnia myśleniccy dzielnicowi, wspólnie ze Strażą Leśną oraz z leśniczym, zatrzymali kilkanaście osób rozjeżdżających lasy. W tym roku, mimo kontroli, skala problemu wzrasta.

W poniedziałek 24 czerwca zmarł Jan Stawarz – wieloletni przewodnik myślenickiego koła przewodników oraz członek Oddziału PTTK Lubomir. W grudniu 2018 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Tysiąclecia Polski.

Myśleniccy radni nie udzielili burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce (PiS) wotum zaufania. Jeśli sytuacja powtórzy się w przyszłym roku, będą mogli przeprowadzić referendum o jego odwołaniu. „To wyrachowane działanie radnych Bez Układów oraz Macieja Ostrowskiego obliczone na moje odwołanie” – komentował.

Sułkowice obchodziły 50.lecie nadania praw miejskich. „Jako gospodarz, chciałbym żeby miasto się rozwijało społecznie, gospodarczo, kulturalnie, ale zdaję sobie również sprawę z ograniczeń jakie mamy, głównie finansowych” – podczas jubileuszu mówił burmistrz Artur Grabczyk.

 

LIPIEC

Szósta edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem udowodniła, że myśleniczanie są otwarci na różne kultury. Ponownie gościliśmy artystów z całego świata, podczas ich występów publiczność wstawała z krzeseł, a dziesiątki par tańczyło na płycie Rynku. „Wszyscy jesteśmy gospodarzami, to jest nasz festiwal” – mówił Piotr Szewczyk, dyrektor wydarzenia.

W przeciągu tygodnia dwa razy płonęły śmieci na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów w Myślenicach. Temat wzbudził duże zainteresowanie, zwłaszcza po ocenie pracy strażaków przez burmistrza. „Może zawiodła wiedza druhów?” – pytał. Do tej pory nie podano informacji o przyczynach wybuchu pożaru.

Most Zamiast Murów – Artystyczne Przełamywanie Barier – pod takim hasłem po raz 22. na Zarabiu odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne. To okazja do podglądania pracy artystów na żywo.

Bogna Becker wróciła do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”. Wernisaż odbył się w ramach wydarzeń związanych z Kulturalnymi Dniami Myślenic 2019. Tym razem nikt nie dopatrzył się w jej sztuce skandalu.

Niedzielny koncert zespołu Lady Pank w ramach Myślenickiego Festiwalu Lata zakończył miesiąc pełen koncertów i festiwali muzycznych. Popularne Dni Myślenic uznaliście za najlepszą imprezę tego lata.

 

SIERPIEŃ

Proboszcz parafii w Pcimiu w kazaniu odniósł się do malunku, jaki powstał na murze oporowym wzdłuż starej Zakopianki. Ksiądz sugerował, że nawiązuje do ruchów LGBT – jego twórcy przekonywali, że „symbolizuje wieś…”. Awanturę zakończyli wandale, którzy zamalowali mural.

Rejsy edukacyjne po Zbiorniku Dobczyckim cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że MPWiK Kraków postanowiło kontynuować je również we wrześniu.

Mieszkańcy powiedzieli „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”. Przez kilka dni pod internetową petycją o ich ocalenie przed wycinką w ramach rewitalizacji centrum, podpisało się ponad 700 osób, a kolejna grupa zdecydowała się nagłośnić sprawę, organizując pikietę. Burmistrz zapowiedział przeniesienie drzew… w inne miejsce.

Starosta Józef Tomal i wicestarosta Rafał Kudas podpisali umowę na wykonanie I etapu budowy nowej siedziby starostwa. Znajdą się w niej wydziały, które obsługują największą liczbę klientów, m.in.: komunikacji, architektury oraz geodezji. Budynek w stanie surowym ma kosztować 3,36 mln zł i zostać ukończony na wiosnę 2020 roku.

Podczas nadzwyczajnej sesji, radni przyjęli uchwałę, w której „zawierzają dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy Myślenice opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej”. Od głosu jako jedyna wstrzymała się Grażyna Ambroży. „Jestem osobą wierzącą, ale uważam, że nie należy łączyć spraw państwowych z wiarą” – komentowała decyzję radnych.

W dniu 22 sierpnia 1942 roku Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic. Garstka wciąż nie pozwala o tym zapomnieć i od 15 lat regularnie organizuje spotkania pod pamiątkową tablicą, aby uczcić jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w wojennej historii miasta.

W niedzielę 24 sierpnia na myślenickim Rynku odbyły się uroczystości będące zwieńczeniem tygodnia obchodów Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Punktem kulminacyjnym było przyjęcie aktu zawierzenia losów miasta i gminy Myślenice Matce Boskiej.

W Sułkowicach dobiegł końca kolejny sezon letni bez zalewu. Drewniana infrastruktura niszczeje, na obiekcie panuje zakaz kąpieli, a gmina nie ma pieniędzy na ożywienie tego miejsca. „Może w przyszłym roku” – wyraża nadzieję burmistrz Grabczyk.

 

WRZESIEŃ

Ponad 45 tys. zł udało się zebrać podczas Smyk Festu im. Kacperka Chodurka, który odbył się na myślenickim Rynku. Pieniądze zebrane przez myśleniczan zostały przekazane na pomoc Karolinie Płachcie, Emilii Skrzeczek, Maciejowi Ostafinowi i Marcinowi Kasprzyckiemu. 

We wrześniu ruszyła od dawna zapowiadana rewitalizacja myślenickiego Rynku. W pierwszej kolejności drogowcy zajęli się ulicami Gałczyńskiego i Bema. Niedawno weszli też na główną płytę. Prace potrwają do listopada 2020 roku.

"Nie życzę sobie, abyście robili ‘kręciołki’ po nocach na naszym terenie" – do drifterów amatorów mówił burmistrz Tomasz Suś. Tym samym jako pierwszy gospodarz w powiecie zajął się zjawiskiem fanów motoryzacji, spędzających czas na tzw. spotach. Jednym z nich jest parking przy ul. Podgórskiej w Dobczycach.

Tomasz Kasperczyk i Damian Syty uplasowali się na drugiej pozycji w Rajdzie Śląska i przypieczętowali w ten sposób tytuł wicemistrzów Polski w rajdach samochodowych. „Wierzę, że największy sukces jest dopiero przede mną” – w rozmowie z nami mówił pochodzący z Myślenic Tomek.

Tak się spełnia marzenia. Jacek Hreczański przejechał rowerem z Myślenic do Santiago de Compostela. Ponad 3700 km pokonał w 46 dni. „Każda wyprawa rozpoczyna się w głowie. Czasem pomyślimy, że fajnie byłoby coś zrobić, ale kolejna myśl powstrzymuje nas przed działaniem, a wystarczy się zdecydować” – zdradza przepis na szczęście.

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Łysej Polanie odbył się po raz 75. Jego uczestnicy uczcili rocznicę krwawych wydarzeń i ciężkich walk partyzanckich w rejonie Łysiny.

Na co dzień piłkarz Górek Myślenice, a od września także uczestnik drugiej edycji programu rozrywkowego Big Brother. Vasilis Tomazos z Myślenic spędził w domu Wielkiego Brata dwa miesiące. Przez ten czas każdy jego ruch śledziły kamery telewizji TVN. 

W pomoc choremu na białaczkę policjantowi z Myślenic włączyły się setki mieszkańców, którzy oddawali dla niego krew. Nie udało się go uratować, a walkę z postępującą chorobą sierż. szt. Łukasz Płachta zakończył 19 września. „Służyłeś krajowi i nam wszystkim. Dziękujemy. Spoczywaj w pokoju!” – komentowaliście finał tej historii.

 

PAŹDZIERNIK

Dobiegła końca budowy Stacji Opieki Caritas, która swoją nową siedzibę ma przy ul. Średniawskiego 35. Stacja stanęła na terenie byłego placu opałowego i w miejscu, gdzie w ostatnich latach znajdowały się mieszkania socjalne. Całość kosztowała ponad 9 milionów złotych.

W wyborach parlamentarnych Władysław Kurowski (PiS) zdobył mandat posła. Swój głos oddało na niego 10 525 osób, to o 1383 więcej - niż w 2015 roku zebrał Jarosław Szlachetka. Były burmistrz Myślenic, wicestarosta, sołtys Jawornika i radny powiatowy jest trzecim posłem PiS po Marku Łatasie i Jarosławie Szlachetce, reprezentującym nasz region. Jego miejsce w radzie powiatu zajął Robert Murzyn.

Od niespełna dwóch lat Sułkowice to jedyne miasto w powiecie, w którym nie ma ani siedziby straży miejskiej, ani posterunku policji. To powoduje, że wandale na terenie gminy pozwalają sobie na coraz więcej. Posterunek od nowego roku ma działać przy ul. Sportowej.

Przez lata z Waszym udziałem udało nam się stworzyć największy i najbardziej rozpoznawalny serwis internetowy w powiecie myślenickim. Od października możecie nas czytać również w wersji papierowego miesięcznika.

"Jedną ręką prowadzisz, hajs już w kieszeni jest przygotowany do wydawania. Bus zapchany jak puszka sardynek. Tutaj nawet od kierowcy autobusu potrafisz zje*** dostać, bo nie powiedziałeś, że chcesz wysiąść i masz pretensje" – brzmi znajomo? Tak, ale akcja dzieje się na Ukrainie i jest bliźniaczo podobna do tej, jaką można zastać w busach obsługujących linię powiatu myślenickiego. Mieszkańcy tracą cierpliwość i coraz głośniej mówią o niedogodnościach związanych z przewozem osób.

 

LISTOPAD

16 879 zł trafiło do puszek podczas kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie cmentarza cholerycznego na Bukówce.

W Myślenicach na Plebańskiej Górze, w miejscu gdzie przez lata rosła legendarna „lipka”, przez wielu kojarzona z symbolem miasta, powstaje… kapliczka. Zdania mieszkańców co do jej lokalizacji są mocno podzielone.

Czesław Bisztyga i Izabela Kutrzeba złożyli deklarację rezygnacji z członkostwa w Klubie Macieja Ostrowskiego. Deklarują, że pracę radnych będą kontynuować jako niezależni. „Jeżeli obecna władza mówi im, że bez współpracy z nią niczego nie zdziałają dla swoich wyborców, ci podejmują różne działania” – w rozmowie z nami na s. 18 sprawę komentuje Maciej Ostrowski.

Ruszyły prace na Osiedlu Tysiąclecia, gdzie powstaje półkilometrowy odcinek ulicy Solidarności. Będzie gotowy do końca sierpnia 2020 roku i wyposażony w radar. Pieniądze na jego budowę gmina Myślenice otrzymała z funduszu dróg samorządowych. Całość kosztować będzie 3,195 mln zł, a 20% tej kwoty pochodzi z kasy gminy.

Były prezes MARG odpowiada przed Sądem Rejonowym w Myślenicach za działania na szkodę spółki. Do tej pory odbyły się dwa posiedzenia w tej sprawie. Zanim sędzia wyda wyrok, Daniel P. musi oddać jeszcze 70 tys. złotych. Ma na to czas do początku roku.

Andrzej Słonina został odznaczony tytułem „Zasłużony dla Powiatu Myślenickiego”. – Jeżeli jest zgoda w radzie powiatu, gminy czy sołeckiej to łatwiej jest cokolwiek wspólnie zrobić i łatwiej cieszyć się z owoców tej pracy – mówił odbierając wyróżnienie.

"Pierwszy rok? Mogę być z siebie zadowolony. Ocenę przede wszystkim wystawią mi mieszkańcy, ale dla mnie w roli burmistrza był to bardzo intensywny i pracowity rok. Uważam, że dużo udało się zrobić i mogę być z siebie zadowolony" – po dwunastu miesiącach sprawowania urzędu w rozmowie z nami mówi burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

GRUDZIEŃ

Radni podjęli uchwałę wprowadzającą podwyżkę za odbiór śmieci. Od nowego roku mieszkańcy miasta i gminy Myślenice, którzy je segregują – za odbiór zapłacą 14,90 zł (dzisiaj 9,90 zł), natomiast niesegregujący 29,80 (dzisiaj 19,80 zł). Burmistrz tłumaczył się z podwyżki, a opozycja wytykała mu, że w wyborach zapowiadał starania o nie podnoszenie opłat.

Rok po wyborach samorządowych oceniliście pracę gospodarzy naszych gmin. Oto jak wypadli: Bogumił Pawlak (Wiśniowa) dobry, Tomasz Suś (Dobczyce) +dostateczny, Józef Tomal (starosta) +dostateczny, Tadeusz Pitala (Siepraw) dostateczny, Jarosław Szlachetka (Myślenice) dostateczny, Kazimierz Szczepaniec (Lubień) dostateczny, Marek Kluska (Tokarnia) dostateczny, Artur Grabczyk (Sułkowice) +dopuszczający, Wacław Żarski (Raciechowice) +dopuszczający, Piotr Hajduk (Pcim) +dopuszczający. 

Od nowego roku przy ulicy Szpitalnej w Myślenicach staną dwa parkomaty. Radni rozważają czy wprowadzić opłaty przy ul. Armii Krajowej, Okulickiego i Generała Maczka. „To nie rozwiąże problemu, a przekieruje go na inne ulice” – zwraca uwagę Grażyna Ambroży.

Mieszkańcy Krzyszkowic szykują się do protestu na Zakopiance. „Chcemy zwrócić uwagę kierowców, samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na problem, z którym walczymy każdego dnia” – mówią organizatorzy protestu. Od lat politycy zapowiadają w tym miejscu budowę bezpiecznego przejścia.

Niespotykane jak dotąd oburzenie wśród myśleniczan wywołała wycinka drzew w pasie zieleni przy ul. Słowackiego. Dzisiaj nie ma drzew, ale trudno też wskazać odpowiedzialnego, bo samorządowcy przerzucają się dokumentami i oświadczeniami w tej sprawie.

Przed budynkiem Sądu Rejonowego w Myślenicach zebrało się ponad stu mieszkańców, którzy w ramach ogólnopolskiego protestu „Dziś sędziowie – jutro Ty!” wyrażali swój sprzeciw wobec projektu tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów. 

W wieku 77 lat odeszła Halina Bzowska, wieloletnie przewodnicząca Koła Gospodyń Górne Przedmieście, działaczka społeczna i dusza tej dzielnicy miasta.

W pierwszej kolejności otwarcie posterunku i policyjne patrole na terenie miasta i gminy nawet w godzinach wieczornych. Jeśli to nie przyniesie skutku, samorządowcy mogą rozważyć monitoring. To wnioski po debacie dotyczącej aktów wandalizmu do których dochodziło w tym roku na terenie miasta i gminy Sułkowice. 

 

Tekst swoją premierę miał w grudniowym, papierowym wydaniu magazynu Miasto Info:

Powiązane tematy

Kto zasługuje na miano Osobowości Roku 2019?
Społeczeństwo 17

Kto zasługuje na miano Osobowości Roku 2019?

Kto i z jakiego powodu dał się zauważyć przez minione 12 miesięcy i która z tych postaci zasługuje na miano Osobowości 2019 Roku? Sami zdecydujcie… Relacjonu...

Komentarze (8)

Zobacz więcej