Raport

Rok 2020 zdominowała walka z pandemią koronawirusa. Co jeszcze wydarzyło się w tym czasie?

Rok 2020 zdominował koronawirus i zmiany jakie wprowadził w naszym życiu. Jakie jeszcze wydarzenia miały miejsce w ciągu minionych 12 miesięcy?

STYCZEŃ

W Myślenicach rok 2020 rozpoczął się tradycyjnie… derbami. W jedenastym starciu Dalin pokonał Orła 3:0. Do tej pory siedem razy wygrywał Dalin, jeden raz Orzeł, a trzy mecze kończyły się remisem. W roku 2021 mecz się nie odbędzie z powodu kwarantanny narodowej.

Reprezentantki klubu LKS Markam Wiśniowa-Osieczany wystąpiły w specjalnym odcinku Familiady. Wśród uczestniczek znalazła się m.in. Anna Bubula, trzykrotna olimpijka Sylwia Jaśkowiec, Urszula Łętocha, Iwona Piekarz i Elżbieta Muta. Ostatecznie nie udało im się awansować do finału i zawalczyć o główną nagrodę.

Wraz z końcem 2019 roku samorządy ustalały nowe stawki za odbiór śmieci na kolejny rok. Wielu gospodarzy wyjaśniało, że podwyżki wynikają z podniesienia tzw. opłaty marszałkowskiej, wzrostu cen energii, a nawet podniesienia najniższej pensji. Ceny w niektórych gminach urosły nawet o 100%. 

„To jest niewyobrażalne! Myślenice są naprawdę wielkie. Znów mamy REKORD i to jaki!”po kolejnym finale pisali organizatorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Myśleniczanie wrzucili do puszek z czerwonymi serduszkami ponad 205 tys. zł. WOŚP zagrał po raz 28., natomiast w Myślenicach był to 21. finał, podczas którego zbierano pieniądze „dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”.

W połowie stycznia wystartowała pilotażowa linia miejska. Jej trasa swoim zasięgiem obejmowała m.in. Bysinę, Jasienicę, Górne i Dolne Przedmieście, okolice dworca, strefy przemysłowej i centrum. Nowa linia powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Infrastruktury (37 tys. zł) oraz gminy Myślenice (7 tys. zł). Pilotażowy projekt nie był wolny od wad; przez pierwsze dwa miesiące mieszkańcy czekali aż na przystankach zawisną rozkłady jazdy.

W myślenickim pubie "Pod Parasolkami" odbył się koncert wieńczący trasę w ramach "Projektu pudło". Na scenie wystąpił zespół The Analogs i Zimna Wojna. Koncert odbył się w ramach podziękowań za wsparcie duchowe i materialne w realizacji projektu, a uczestnicy mogli wysłuchać piosenek jakie były grane w więzieniach i poprawczakach.

Odcinek drogi wzdłuż ekranów akustycznych przy Zakopiance łączący ul. Kazimierza Wielkiego z galerią handlową i dworcem, przez niektórych mieszkańców został okrzyknięty „Mokotowem”. Wpływ na to miała zła sława jaką cieszy się to miejsce. Na początku roku młodzi ludzie nagrali tu film na którym widać jak ubierają na głowę swojego kolegi prezerwatywę i upokarzają go , a kilka dni później dwóch mężczyzn pobiło i obrabowało kolegę.

Radni miejscy przegłosowali uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie oraz Szkoły Podstawowej nr 5 na Dolnym Przedmieściu. Nie przekonały ich apele i wystąpienia przedstawicieli rodziców

Ponad dwustu mieszkańców Krzyszkowic przez trzy godziny blokowało przejście dla pieszych na Zakopiance domagając się budowy tunelu. O poprawie bezpieczeństwa w tym miejscu słyszą od lat. Tym razem postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. „Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia. Chcemy wreszcie bezpiecznie żyć”w rozmowie z nami zapowiadała Bożena Góra, inicjatorka akcji. Protest opisaliśmy w reportażu pt. „Coś w nich pękło”.

 

LUTY

Mający 27 metrów krzyż stanął na Kiecce – najwyższym wzniesieniu Krzeczowa w gminie Lubień. Ma być widoczny z każdego punktu tej miejscowości, a przede wszystkim z nowej Zakopianki. Za instalacje odpowiada parafia św. Wojciecha w Krzeczowie, a pomysłodawcą jest emerytowany proboszcz parafii ks. Antoni Płaczek. Krzyż nosi imię Jana Pawła II i powstał „na setną rocznicę jego urodzin”.

Po złotym medalu w Niemczech i wygranej w Pucharze Świata we Włoszech, Mikołaj Włodarczyk okazał się bezkonkurencyjny w Oravskiej Polhorze, gdzie rozgrywano Mistrzostwa Polski i Słowacji. Podczas jednych zawodów zdobył 4 złote medale.

Burmistrz Jarosław Szlachetka wydał zarządzenie w sprawie powołania dyrektora Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach. Na tym stanowisku do 26 kwietnia 2024 roku obsadził Piotra Szewczyka, który od 2016 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora, a w 2019 r. dyrektora.

Czternastolatek z Myślenic w programie The Voice of Kids wziął udział w bitwie o finał. Z dwiema innymi uczestniczkami śpiewał utwór Beyonce „Spirit”. „Zostałem wbity w fotel” – mówił Dawid Kwiatkowski. Pomimo pochwał, jego występ nie przekonał jurorów, a Antek odpadł z programu. Pół roku później Antoni Szydłowski przypomniał o sobie interpretacją poezji Bolesława Leśmiana. W ramach projektu Graliryka wykonał utwór „Romans”.

Sąd Rejonowy w Myślenicach wydał postanowienie w sprawie Daniela P., oskarżonego o działanie na niekorzyść Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Były prezes spółki był podejrzany o przywłaszczenia pieniędzy. Po tym jak oddał wyznaczoną kwotę, prokurator wystąpił o karę grzywny w wysokości 11 250 zł i pokrycie kosztów postępowania.

„Zawsze miałem takie podejście, aby chwytać moment, wykorzystywać szanse i nie marnować nadarzających się możliwości. Nigdy nie wolno się poddawać, trzeba realizować marzenia i pamiętać, że im cięższą drogę będzie dane nam przejść, tym większa satysfakcja czeka nas na jej końcu”w rozmowie z nami mówił Vasilis Tomazos, myśleniczanin, który spędził 8 tygodni w telewizyjnym show Big Brother.

"Za burtą pytań" to nazwa cyklu spotkań organizowanych w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Początkowo panel przypominał telewizyjne talk show, jednak sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmieniła jego formułę. Przez większość roku prowadzący Adrian Burtan swoich gości przepytywał online, co według osób odpowiedzialnych za jego produkcję – pozytywnie wpłynęło na jego jakość i oglądalność.

Na wniosek radnego Wacława Szczotkowskiego (PiS) głosowano nad odwołaniem wiceprzewodniczących rady miejskiej w Myślenicach. Od początku kadencji 2018-23 były nimi Grażyna Ambroży (Bez Układów) i Eleonora Lejda-Kuklewicz (KWMO). Miejsce tej pierwszej zajął Mirosław Fita (PiS), natomiast druga wiceprzewodnicząca utrzymała swoje stanowisko.

Po zmianie przepisów i zapowiedzi kar za nieprzerejstrowanie samochodu w ciągu 30 dni od jego zakupu, w wydziale komunikacji wydłużyły się kolejki. Pisaliście m.in., że "na obsługę trzeba czekać godzinami, a bloczki kończą się niedługo po otwarciu urzędu". Temat po raz pierwszy zgłaszaliście w 2013 roku, a kolejki powróciły po pierwszej fali koronawirusa. Starosta zapewnia, że problem rozwiąże nowy urząd, który powiat buduje w sąsiedztwie. Ma być gotowy w połowie 2021 roku.

 

MARZEC

W niedzielę 1 marca w hali widowiskowo-sportowej w Myślenicach odbył się finał charytatywnego Memoriału im. Stacha Cichonia. W ramach zbiórki do puszek wolontariuszy trafiło 65 438,81 zł. Pieniądze w całości zostały przeznaczone na leczenie Marysi Miąsko.

Przy ul. Szpitalnej w Myślenicach stanęły parkomaty. Jeden na skrzyżowaniu z ul. Piłsudskiego i drugi na przecięciu Szpitalnej z ulicą Żwirki i Wigury. Ich obecność ma zwiększyć rotację wolnych miejsc parkingowych. To dalszy ciąg zapowiadanego przez samorządowców „uporządkowania ruch samochodowego w centrum miasta”.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. „Zawieszamy działalność restauracji, klubów, pubów. Przywracamy pełne kontrole na granicach” – mówił podczas konferencji prasowej. To pierwsze ograniczania wprowadzane w kraju w ramach rządowej walki z pandemią koronawirusa. Te obowiązują nadal, a od poniedziałku 28 grudnia w Polsce wprowadzona została narodowa kwarantanna.

„To trudny okres i wszyscy musimy go przejść w pełnym zrozumieniu, bo sytuacja szczególna wymaga szczególnych rozwiązań. Cały czas powinniśmy zachowywać spokój i zdrowy rozsądek. Wierzę, że stosując się do wytycznych odpowiednich organów, uda nam się zatrzymać epidemię" - w rozmowie z nami mówił Adam Styczeń, dyrektor SP ZOZ w Myślenicach.

Medycy w białych kombinezonach, goglach, maskach i rękawiczkach szybko stali się symbolem walki z koronawirusem. Na początku marca media obiegła informacja o jednym z pierwszym pacjentów, który trafił na oddział zakaźny myślenickiego szpitala z podejrzeniem zakażenia Covid-19. Pierwszy przypadek koronawirusa w powiecie myślenickim potwierdzono 21 marca. „To kobieta w sile wieku z powiatu myślenickiego. Jest w stanie dobrym. Przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie” informowało biuro prasowe wojewody małopolskiego .

W ramach obostrzeń wprowadzanych przez rząd ograniczono m.in. liczbę miejsc w busach. Lokalni przewoźnicy zmniejszali liczbę kursów, a na trasy wyjeżdżało coraz mniej samochodów. Od świata zostali odcięci m.in. mieszkańcy Poręby, a mieszkańcy wielu miejscowości mieli problem z dotarciem do pracy lub domu. Koronawirus obnażył słabości systemu transportu opartego w głównej mierze na prywatnych przewoźnikach. Od tego czasu z czytelnikami MiastoInfo nieustannie zwracamy uwagę rządzących na potrzebę zorganizowania połączeń.

„Dla nas wszystkich to sytuacja trudna i zaskakująca. Dlatego może wywoływać niezgodę i niezrozumienie”- o sytuacji związanej z pandemią w rozmowie z nami mówiła Magdalena Szpunar, profesor nadzwyczajny, doktor habilitowany Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O tym jak stawialiśmy pierwsze kroki w gąszczu obostrzeń oraz jak uczyliśmy się żyć w towarzystwie koronawirusa, pisaliśmy w reportażu „Życie w czasach zarazy"

W cieniu walki z epidemią koronawirusa na terenie powiatu myślenickiego jak co roku płonęły łąki. Tylko podczas pierwszego słonecznego tygodnia strażacy wyjeżdżali do pożarów traw 21 razy.

"Otrzymałem legitymację od społeczności, a nie od struktur partyjnych, które stwierdziły, że ich ambicje stoją wyżej niż ranga społeczna. Wcześniej podsuwałem pomysł kandydowania znajomym - to może ty wystartuj w wyborach - mówiłem, aż w odpowiedzi usłyszałem: „a czemu ty nie spróbujesz?”. Spróbowałem. Lubię wyzwania”w rozmowie z nami  mówił Wacław Żarski, wójt Raciechowic - jednej z najbardziej zadłużonych gmin w kraju.

Po 11 latach do Sułkowic wrócił posterunek policji. Urzęduje w nim 5 funkcjonariuszy pod kierownictwem asp. Sztab. Pawła Rucińskiego, a jego siedziba mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Sportowej 51.

 

KWIECIEŃ

Wraz z końcem sezonu grzewczego Myślenicki Alarm Smogowy opublikował raport o stanie powietrza w Myślenicach. Oprócz opracowanych danych, przedstawiciele stowarzyszenia przygotowali petycję do władz gminy „o podjęcie pilnych działań anty-smogowych”. Przedstawili w niej również swoje postulaty. Temat smogu wrócił w październiku, kiedy to MAS alarmował o wypowiedzeniu przez gminę umowy na czujniki smogu.

Jak się okazuje 60% strażaków umiera na raka. Nieprane przez lata mundury bojowe mogą być dla nich sporym zagrożeniem, ponieważ na nich osadzają się rakotwórcze substancje. Rozwiązaniem może być pralnica o utworzenie której apelował komendant powiatowy PSP Sławomir Kaganek.

To był rok inny niż wszystkie. Inne były też Święta Wielkanocne, bo odbywające się w reżimie sanitarnym. Najpiękniejszą palmę mieszkańcy wybierali… przez internet. Niekwestionowanym zwycięzcą została rodzina Motyków z Poręby (Patryk, Natalia, Agnieszka i Andrzej), która otrzymała zarówno Grand Prix Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice jak i I nagrodę w kategorii palm tradycyjnych.

Od czwartku 16 kwietnia obowiązuje rozporządzenie mówiące o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. „Twarz może być zakryta chustą lub szalikiem, a sama maseczka nie jest obowiązkowa, jednak w obecnej sytuacji i porze roku wydaje się jednym z najlepszych rozwiązań”. Większość myśleniczan zdecydowała się na tego typu rozwiązanie, chociaż wśród przechodniów nie brakowało osób zasłaniających twarz chustami, czy szalikami. Przyglądaliśmy się ja wyglądał pierwszy dzień w maseczkach.

"Pieniądze, których na kulturę jest teraz jeszcze mniej, mają fundamentalne znaczenie. Dochody instytucji kultury spadły do zera. Dyrektorzy szukają pomysłu jak zagospodarować zespół w pracy zdalnej, ale z drugiej strony szukamy oszczędności, by nie stracić płynności. Sądzę, że nasza praca nigdy nie będzie już taka sama" - w rozmowie z nami mówił Piotr Szewczyk, dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

"Dzień dobry Państwu. Witam wszystkich. Czy Państwo mnie słyszą?" - takimi słowami Tadeusz Żaba rozpoczął XXII sesję rady powiatu, która po raz pierwszy w historii myślenickiego samorządu odbywała się online. Dzisiaj nie tylko posiedzenia radnych, ale też spotkania biznesowe, pracownicze, a nawet konferencje naukowe odbywają się w ten sposób.

Po roku próby burmistrz wydał zarządzenie na mocy którego mianował Łukasza Malinowskiego na dyrektora Muzeum Niepodległości do 2024 roku. Dwanaście miesięcy temu stawiał przed nim zadanie "doposażenia muzeum". Nowy dyrektor pytany przez nas o to, jakie działania podejmie w najbliższych latach, aby doposażyć muzeum - odpowiadał, że "wszystkie, jakie będą możliwe" i zwracał uwagę na to, że to praca na lata – „nawet na dziesięciolecia, a proces kupowania eksponatów powinien być prowadzony przez cały czas istnienia muzeum”.

W kraju trwała gorąca debata, czy w dobie pandemii powinny odbyć się wybory prezydenckie, a jeśli tak w jakiej formie. Burmistrz Myślenic jako pierwszy w powiecie w oświadczeniu wideo zapowiedział, że przekaże dane wyborców Poczcie Polskiej. „Dane te są niezbędne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych na 10 maja 2020 roku. (...) Nie będę przykładać się do dezintegracji i osłabienia Polski” – mówił Jarosław Szlachetka (PiS). Jak w tej sytuacji zachowali się pozostali gospodarze gmin? Odpowiedź znajdziecie tutaj.

 

MAJ

Pod estakadą w Myślenicach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował o rozpoczęciu przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA naboru wniosków od samorządów do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Samorządowcy szansy dla Myślenic upatrują w połączeniu kolejowym z Krakowem, które nazywane jest „złotym pociągiem”.

Gmina Myślenice wyłoniła przedsiębiorcę, który w ramach długoletniej dzierżawy zagospodaruje lokal gastronomiczny na Górnym Jazie na Zarabiu. W dniu 27 burmistrz podpisał umowę z Pauliną i Konradem Grabowskimi, którzy w miejscu dawnego „Zielonego słonia” i „Lata na Zarabiu” postawią taki budynek.

23 maja na Plebańskiej Górze odbyła się msza, podczas której poświęcono kapliczkę ku czci Matki Bożej. Okazała się nią drewniana konstrukcja, o którą pytaliście w ubiegłym roku. „Zawierzamy się Chrystusowi przez Ciebie Niepokalana Matko. Chroń nas i miasto Myślenice przed wszelkimi niebezpieczeństwami i zarazą” – czytamy na inskrypcji znajdującej się przed instalacją.

 

CZERWIEC

W trakcie kampanii wyborczej Myślenice odwiedzili obaj kandydaci na prezydenta. Na początku czerwca był to Rafał Trzaskowski (KO), który na Zarabiu spotkał się ze swoimi wyborcami. „Im więcej problemów nam robią rządzący, tym większa jest mobilizacja wśród ludzi. Myślę, że ta próba robienia problemów ze zbieraniem podpisów, z tym aby się zarejestrować wyjdzie im bokiem. Dzisiaj ludzie po prostu chcą zmiany, dziękuje wam bardzo” – mówił w Banderozie. 

W związku z rewitalizacją Rynku handel odbywający się dotąd na ul. Kilińskiego, popularnie nazywanym przez mieszkańców „końskim rynkiem” został przeniesiony na ul. Bema, a następnie przed budynek Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.

Tomasz Suś jako pierwszy samorządowiec z powiatu myślenickiego przyłączył się do akcji #hot16challange2 w której raperzy, muzycy, celebryci i politycy namawiali do zbiórki pieniędzy na pomoc szpitalom. „Znów wszystkich mieszkańców proszę bardzo ładnie / pomóżcie służbie zdrowia, korona wam nie spadnie. / Jedyne co spadnie, to wskaźnik zachorowań,/ przez to od zmartwień, wolna będzie głowa"rapował burmistrz Dobczyc.

Przejście dla pieszych na ul. 3 Maja w Myślenicach znajdujące się na wysokości kotłowni spółdzielni mieszkaniowej "Zorza" zostało zlikwidowane cztery lata temu. Nie zamalowano pasów, a przez cały ten czas mieszkańcy korzystali z nich jak wcześniej. Po interwencjach radnych i naszym cyklu publikacji na ten temat, przejście udało się przywrócić. „Aby mogło powstać w tym miejscu, nie wystarczyło tylko odmalować zebry na asfalcie. Wcześniej musiał powstać odcinek chodnika, ponieważ przeprawa przez jezdnię powinna prowadzić do innego ciągu pieszego” – informowało starostwo powiatowe.

W myślenickim szpitalu gruntowny remont przeszły oddziały anestezjologii i intensywnej terapii. Zakupiono do nich również specjalistyczny sprzęt, a całość kosztowała 10 mln zł. W ubiegłym roku w tym miejscu przyjęto prawie 100 pacjentów. To głównie poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych. Każdego roku przeprowadza się tu ponad 3000 zabiegów operacyjnych.

Na początku lata policja zapowiedziała „zero tolerancji” w stosunku do domorosłych rajdowców i drifterów szalejących po ulicach miasta. Liczne kontrole w trakcie sezonu letniego, kończyły się serią mandatów.

W wyniku ulewy jaka przeszła nad powiatem myślenickim miejscami występowały potoki i rzeki. Raba w Myślenicach zalała cały Górny Jaz. Najgorzej było w Wiśniowej. Nawałnica trwała zaledwie kilka godzin, ale wyrządzone przez nią straty liczone były w milionach. W niektórych miejscowościach skutków ulewy nie udało się usunąć do końca roku.

W pierwszych godzinach po powodzi, najbardziej zniszczone regiony odwiedził Andrzej Duda (PiS). Podczas wizyt m.in. w Pcimiu, Wiśniowej i Myślenicach prezydent zapowiadał pomoc dla poszkodowanych.

We wtorek 23 czerwca uczczono 80 rocznicę „czarnej niedzieli”. Data ta zapisała się w historii Myślenic jako jedna z najtragiczniejszych. Niemieccy okupanci aresztowali 35 myśleniczan i wywieźli ich do więzienia w Krakowie, skąd już nigdy nie wrócili.

W niedzielę 22 czerwca parafianie dziękowali księdzu Karolowi Jaroszowi za wspólne 25 lat. Podczas porannej mszy w 56. rocznicę jego święceń kapłańskich przedstawiciele wspólnot oraz samorządowcy składali nie tylko kwiaty, ale i podziękowania. Uroczystość zwieńczyły brawa, które rozbrzmiewały kilkukrotnie.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 43,67 proc. głosów, natomiast Rafał Trzaskowski 30,34 proc. Zwycięzcę miała wyłonić druga tura. Mieszkańcy powiatu myślenickiego w pierwszej  , najwięcej głosów oddali na Andrzeja Dudę (60,88 proc.), natomiast Rafał Trzaskowski otrzymał 16,04 proc. poparcia.

Burmistrz Myślenic domagał się przeprosin i wpłaty 10 tys. zł na cele społeczne za to, że na dyplomie, który mieszkańcy wręczyli Rafałowi Trzaskowskiemu, użyli m.in. herbu miasta i podpisu „mieszkańcy Myślenic”.

 

LIPIEC

Na tydzień przed drugą turą wyborów prezydenckich Myślenice odwiedził Borys Budka – przewodniczący Platformy Obywatelskiej. W towarzystwie posła Marka Sowy i wicestarosty Rafała Kudasa wspólnie namawiali do głosowania w drugiej turze na Rafała Trzaskowskiego. 

Blisko 700 darczyńców i 4 firmy zaangażowały się w akcję #poMOCnaMaseczka wspólnie przekazując na zakup respiratora i specjalistycznego sprzętu medycznego 61 881,23 zł. Zasada akcji była prosta; kupując maseczkę wspieraliśmy zbiórkę na zakup sprzętu ratującego życie. Sprzęt trafił m.in. do myślenickiego szpitala.

W II turze wyborów prezydenckich 2020 Andrzeja Dudę poparło 51,21 proc. wyborców (10 413 094 głosujących), a Rafała Trzaskowskiego 48,79 proc. (9 921 219 głosujących). Mieszkańcy powiatu myślenickiego postawili na Andrzeja Dudę (PiS), który otrzymał 70,68% głosów, natomiast Rafała Trzaskowskiego poparło 29,32%.

Do sieci trafił film na którym widać jak kilka osób przeklina myślenickich strażników miejskich przeprowadzających interwencję na ul. Parkowej na Zarabiu. Czy takie zachowanie w pracy stróża prawa to norma? Gdzie leży granica takich zachowań i na ile można sobie pozwolić w kontaktach z mundurowymi? – pytali nasi użytkownicy. "Nie ma i nie będzie zgody na ataki kierowane wobec funkcjonariuszy" - odpowiadał komendant SM Tomasz Burkat. 

W 2019 roku  opierając się m.in. o film dokumentalny "Raba - rzeka dzieciństwa" autorstwa Jacka Solakiewicza, wraz z mieszkańcami regionu wspominaliśmy dawne Zarabie. W tym roku rozpoczęliśmy debatę na temat odczuć jakie towarzyszą Wam podczas lata na Zarabiu. Pytaliśmy; co waszym zdaniem przyciąga ludzi nad Rabę, czego brakuje, a co można zmienić, aby równie ciepło wspominały to miejsce kolejne pokolenia?

Dni Myślenic zapoczątkowane w 1995 roku przez te wszystkie lata odwoływano m.in. ze względu na zniszczenia wywołane powodzią lub ze względu na warunki atmosferyczne, ale po raz pierwszy zdarzyło się, aby nie odbyły się z… powodu epidemii. Gdyby nie koronawirus w ostatni weekend lipca oglądalibyśmy Marylę Rodowicz i Kamila Bednarka.

 

SIEPRIEŃ

W niedzielę 9 sierpnia za sprawą Koła Gospodyń Górne Przedmieście, OSP Górne Przedmieście oraz Parafii Świętego Alberta w Myślenicach odbyła się msza na „Mikołaju” dla uczczenia pamięci partyzantów walczących w czasie II wojny światowej.

Boisko do piłki nożnej, siatkowej, koszykówki, siłownia plenerowa, plac zabaw, korty tenisowe to elementy tworzące Słoneczny Park w Sieprawiu, który został oddany do użytku mieszkańców. „Liczę na to, że jeszcze w tej kadencji, uda nam się zagospodarować otoczenie zbiornika dobczyckiego, gdzie powstaną już kilometry podobnych ścieżek” – mówił Tadeusz Pitala, wójt gminy Siepraw.

Myślenice zadebiutowały na mapie cyklu Plaża Open. W weekend 14-16 sierpnia na trzech boiskach do siatkówki plażowej na Zarabiu rywalizowali najlepsi zawodnicy i zawodniczki z całego kraju. Piątek i sobota minęły na eliminacjach, a mecze o podium odbywały się w niedzielę.

Do zmiany na stanowisku wojewody małopolskiego doszło 7 sierpnia za sprawą premiera Mateusza Morawieckiego, który odwołał Piotra Ćwika. Funkcję wojewody sprawuje Łukasz Kmita. „Sztafeta trwa. Przejmuję pałeczkę i dołożę wszelkich starań, aby kontynuować misję wspólnie realizowaną przez rząd” – mówił po objęciu stanowiska.

Padało niespełna pół godziny, ale to wystarczyło, aby miejscowości położone na terenie gmin Myślenice, Wiśniowa i Dobczyce znalazły się pod wodą. Największa ilość interwencji miała miejsce w Zasani, Trzemeśni, Porębie, Glichowie, Lipniku i Kornatce. Przy usuwaniu wody, układaniu worków z piaskiem, udrażnianiu przepustów i przejezdności na drogach pracowało 85 strażaków, którzy brali udział w 40 interwencjach.

W dniu 22 sierpnia minęło dokładnie 78 lat odkąd Niemcy wywieźli i zamordowali 1300 mieszkańców Myślenic. "Pamiętamy i będziemy pamiętać o ludziach, którzy byli naszymi sąsiadami" – mówiła grupa mieszkańców, którzy kultywują pamięć o zamordowanych.

Gmina Myślenice rozpoczęła kampanię edukacyjno-informacyjną pod hasłem „Czyste Miasto”. Na terenie miasta stanęły tabliczki nawołujące do tego… żeby nie śmiecić. "W wielu miejscach (...) znajdziecie Państwo tabliczki z informacjami i dowcipnymi hasłami nawołującymi do nieśmiecenia, które mamy nadzieję uświadomią wielu osobom jak ważne jest, aby papierek czy puszkę wyrzucić do pojemnika, a nie na ziemię" – ideę akcji wyjaśniał zastępca burmistrza. O tym, że w weekendy Zarabie tonie w śmieciach  alarmowaliście przez cały lipiec.

Podczas tegorocznego koncertu online organizowanego w ramach imprezy charytatywnej SMYK FEST wolontariuszom udało się zebrać rekordową kwotę przekraczającą 47 tys. zł. Tegoroczny Smyk Fest ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem odbywał się… online . W ten sposób koncerty zagrali Viki Gabor, Humam Ammari i Krzysztof Iwaneczko.

Na Zarabiu odbyły się zawody w trialu rowerowym ORLEN Biotop Cup 4, które były jednocześnie I rundą Pucharu Polski. Do Myślenic zawitała cała krajowa czołówka zawodników, jak również reprezentanci Austrii, Słowacji, Węgier i Ukrainy na czele z Mistrzem Świata 2018 Thomasem Pechhackerem oraz Samuelem Hlavatym (5 zawodnik rankingu UCI).

„Zanim pomyślimy o udostępnieniu zbiornika dobczyckiego, najpierw trzeba zmienić filozofię jego ochrony z biernej, opartej na zakazach – w czynną, polegającą na aktywności i odpowiedzialności nie tylko instytucji, ale też mieszkańców i turystów” – podczas debaty na temat zagospodarowania dobczyckiego akwenu zwracał uwagę dr hab. inż. Tomasz Bergel.

Ostatnią niedzielę wakacji na Zarabiu spędzały tłumy mieszkańców i przyjezdnych szukających ochłody nad Rabą. Rekreacyjną dzielnicę Myślenic po sezonie 2020 oceniliście na 3 z plusem.

 

WRZESIEŃ 

W dniu 1 września obchodziliśmy 81. rocznice wybuchu II wojny światowej. Niemcom udało się opanować Myślenice dopiero późnym wieczorem 5 dnia wojny.

„Gdyby nie trudna sytuacja finansowa gminy, już dawno można byłoby się pokusić o połączenia dla naszych mieszkańców, które wykonywałoby MPK Kraków. Jeżeli uda się wygospodarować odpowiednie środki finansowe, to będziemy chcieli zaproponować takie połączenie przy udziale spółki gminy Kraków od nowego roku budżetowego”na nasze pytanie dotyczące organizacji połączeń komunikacyjnych odpowiadał Jarosław Szlachetka, burmistrz miasta i gminy Myślenice.

W przeciągu dwóch dni w Więciórce w gminie Tokarnia wybuchły dwa duże pożary. Najpierw całkowicie spłonęła szopa, a kolejnego dnia dom i przyległa do niego stodoła. Policja wszczęła dochodzenie szukając podpalacza. Na razie bez skutku. 

Uczestnicy 30. Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich uczcili 76. rocznicę krwawych wydarzeń w rejonie Łysiny. "Należy pamiętać i doceniać osoby, które wspomina ten pomnik - czyli partyzantów. O nich Polska musi pamiętać, a Polska to my" - mówił Mateusz Murzyn, prezes PTTK Lubomir.

Zakończyła się budowa 500 metrowego odcinka ulicy Solidarności na Osiedlu Tysiąclecia w Myślenicach. Droga ma pełnić funkcję „obwodnicy” osiedla i odciążyć m.in. ul. Pardyaka. 

Tunel w miejscu skrzyżowania Zakopianki z drogą gminną i powiatową będzie kosztować 34 mln zł i ma powstać w 2024 roku. To wynik determinacji mieszkańców i trójstronnego porozumienia GDDKiA, starostwa i gminy Myślenice. „Inwestorem będzie GDDKiA, która zleci opracowanie dokumentacji dla realizacji tunelu, natomiast powiat i gmina będą mieć zapewniony udział w procesie projektowania i wyborze najkorzystniejszego wariantu, poprzez udział naradach technicznych” – informowano podczas konferencji w starostwie powiatowym.

"Spotykałem się z różnymi opiniami na temat pandemii. Niektórzy tworzą na ten temat wiele historii spiskowych, ale mogę powiedzieć jedno; covid naprawdę jest i jest bardzo groźny. Przekonałem się o tym na własnej skórze. Dlatego bardzo proszę, uważajcie na siebie" - w filmie skierowanym do wiernych mówił , po trzech tygodniach spędzonych w szpitalu mówił Zdzisław Balon  - proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach

 

PAŹDZIERNIK

Przy "lipce", „lisich jamach” , na Polanie "Mikołaj" oraz przy "Kapliczce św. Mikołaja" druhowie z OSP Górne Przedmieście zainstalowali tablice informacyjne. To ich pomysł na wykorzystanie Inicjatywy Lokalnej.

W finale telewizyjnego show Ninja Warrior Polska Sebastian Kasprzyk ze Stojowic był o włos od głównej wygranej. „Było tak blisko ale nie tym razem” – powiedział po tym jak pokonała go ostatnia kombinacja przeszkód. W pierwszej edycji plany 23-latka na zwycięstwo pokrzyżowały problemy z biodrem. Nie udało mu się wówczas pokonać przeszkody zwanej „kominem”. Przed kolejną szansą na zwycięstwo głównej nagrody w wysokości 150 tys. zł stanął w drugiej edycji. Do trzech razy sztuka? Przekonamy się w nowym roku.

"Od początku postawiłem sobie takie założenie, że nie będę oszukiwał ludzi po to, żeby błyszczeć. Nie chcę obiecywać rzeczy, co do których nie mam pewności, że uda mi się je zrealizować. Tak samo podszedłem do radnych; rozmawiam z nimi szczerze i uczciwie, nie rozgrywam niczego" w rozmowie z nami mówi Bogumił Pawlak, wójt gminy Wiśniowa.

Przedstawiciele Myślenickiego Alarmu Smogowego opublikowali pismo wysłane do burmistrza Myślenic w którym zwracają uwagę na to, że gmina wypowiada umowy na czujniki monitorujące jakość powietrza. "Taki stan pozbawia mieszkańców informacji na temat jakości powietrza co jest niebezpieczne w obliczu nadchodzącego okresu grzewczego" - argumentowali. „W ramach oszczędności podjęta została decyzja o zaprzestaniu korzystania z tej usługi. (…) Usługa nie wpływa na poprawę jakości powietrza” – odpowiadał gospodarz gminy. Więcej na ten temat piszemy w najnowszym wydaniu magazynu MiastoInfo w artykule „Nie ma czujników, nie ma smogu?” 

Jest ich dużo i jak mówią są wściekli. Przez niespełna dwa tygodnie mieszkańcy Myślenic w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, każdego wieczoru wychodzili na ulice miasta, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec działań władzy. Podsumowanie dwóch tygodni protestów zawarliśmy w reportażu pt. „Myśleniczanie się wściekli„ 

Z końcem października zmarł Jacek Hołuj. Ostatnie pół wieku kolekcjonował zdjęcia przedstawiające Myślenice i publikował je w lokalnej prasie. Historia była jego pasją, a Jacek Hołuj uznawany był za skarbnicę wiedzy na temat miasta i jego mieszkańców. 

"Coraz częściej można zobaczyć osoby grające w speed-ball w przydomowych ogródkach. Po rakietki sięga nie tylko młodzież, a odbijanie owalnej piłeczki staje się ulubionym sportem seniorów"w rozmowie z nami mówił Zbigniew Bizoń, brązowy medalista Mistrzostw Świata, trener i popularyzator tej dyscypliny w Polsce.

Tuż przed obchodami Wszystkich Świętych premier Mateusz Morawiecki poinformował o zamknięciu cmentarzy. Tradycyjnie tego dnia wspominamy swoich zmarłych bliskich odwiedzając ich groby. W tym roku nie było to możliwe, a cmentarze były zamknięte od 31 października do 2 listopada. To kolejne działania rządu związane ze strategią walki z pandemią Covid-19.

Skatepark, wymiana drewnianych elementów, odnowione alejki spacerowe i monitoring. To działania, jakie gmina podejmuje, aby ponownie ściągnąć ludzi nad zalew w Sułkowicach. Na rewitalizację tego obszaru wraz z pozyskaną z urzędu marszałkowskiego kwotą przeznaczy ponad 304 tys. zł.

 

LISTOPAD

Podczas listopadowej sesji, radni miasta i gminy Myślenice przegłosowali uchwałę w sprawie nadania parkowi miejskiemu na Zarabiu im. Jana Izydora Sztaudyngera.

Zdecydowali również o tym, że Myślenice wystąpią ze Związku Miast Polskich. „Pieniądze, które zaoszczędzimy będziemy przeznaczać na inne cele" – wyjaśniał burmistrz.

Sto druga rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegła w reżimie sanitarnym. Po mszy w kościele pw. NNMP delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, a MOKiS zaprasza na patriotyczne widowisko w internecie.

„Największe problemy z jakimi się borykamy, to cotygodniowe zmiany decyzji w kierunku zwalczania epidemii kosztem jednostek którymi kierujemy. Dzisiaj doszliśmy do ściany, której już przekroczyć się nie da. Na każdorazowe pytanie co z pacjentami, którzy trafiają do tego szpitala z innymi jednostkami chorobowymi nie ma odpowiedzi ani ze strony województwa, ani ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia” - podczas sesji rady powiatu na temast sytuacji epidemiologicznej mówił Adam Styczeń, dyrektor SP ZOZ w Myślenicach.

Zakończyła się budowa kompleksu oczyszczalni ścieków w Poznachowicach Dolnych. Mieszkańcy mogą zgłaszać wnioski o wykonanie nowych przyłączy.

Po niespełna dwóch latach sporu na temat remontu drogi prowadzącej na Chełm pomiędzy gminą Myślenice i starostwem powiatowym, to drugie rozpoczęło remont. Prace objęły odcinek od granicy lasu w górę. Odkąd mieszkańcy Chełmu po raz pierwszy alarmowali o katastrofalnym stanie drogi do ich domów, staliśmy się obserwatorami polemiki starosty i burmistrza, którzy nie potrafili dojść do porozumienia w kwestii własności ulicy i jej podziału.

Polskie Linie Kolejowe zaprezentowały listę wniosków zakwalifikowanych do drugiego etapu Programu Kolej Plus. Wśród nich znajduje się projekt „złotego pociągu” mającego połączyć Kraków z Myślenicami. Na budowę połączeń rząd przeznaczy 6,6 mld zł, a łączna wartość 79 wybranych projektów szacowana jest na 30 mld. Nie wszystkie zostaną zrealizowane. O genezie budowy połączenia kolejowego z Krakowem pisaliśmy w artykule "Złoty pociąg". Czy nadjedzie i kto powinien za niego zapłacić?"

Remont centrum dobiega końca. W listopadzie uruchomione zostało nowe oświetlenie ledowe Rynku, który na tle miasta odróżnia jego barwa. Prace potrwają najpóźniej do połowy stycznia.

W finale Podokręgu w ramach Pucharu Polski zmierzyły się drużyny Dalinu Myślenice i Pcimianki Pcim. Myśleniczanie wygrali 3:2, teraz czeka ich mecz w 1/8 małopolskiego szczebla Pucharu Polski.

Teledysk do utworu „Drugi wymiar” w wykonaniu Jakuba Kudłacza (Neksi) z Pcimia o speed-ballu, to pierwszy taki projekt na świecie. Utwór opowiada o sportowej motywacji, pokazując dyscyplinę sportu, która za sprawą Stowarzyszenia Sportownia od kilku lat rozwija się na terenie „ziemi myślenickiej”. Zdjęcia były realizowane m.in. w skateparku, na szczycie góry Chełm, na Zarabiu oraz w SP w Trzemeśni. 

 

GRUDZIEŃ 

"Sytuacja w ostatnich dniach diametralnie się zmieniła. Do 18 listopada mieliśmy średnio 150 zakażeń dziennie, dzisiaj mamy 11. Spada też średnia liczba dziennych wymazów wykonywanych w punktach" - podczas zdawania raportu o sytuacji epidemiologicznej w powiecie myślenickim mówił starosta Józef Tomal. Na początku grudnia liczba zakażonych w Polsce przekroczyła milion osób. Od tego czasu w powiecie myślenickim spada liczba zakażeń i wykonywanych wymazów.

"Pamiętam, gdy mama, widząc moją euforię po wykonaniu pierwszego projektu powiedziała: „zrobiłeś sobie jedno akwarium i zaraz ci przejdzie”. Już wtedy czułem, że chcę to robić zawsze" - w rozmowie z nami mówił Marcin Zając, mieszkaniec Dobczyc, który trafił do Księgi Rekordów Guinessa po tym, jak stworzył najmniejsze akwarium na świecie.

Rada powiatu jednogłośnie postanowiła przyznać Doktorowi Pawłowi Ślęczce Tytuł Honorowy "Zasłużony dla Powiatu Myślenickiego". "Takim wyróżnieniem, oddajemy cześć wszystkim ludziom związanym ze służbą zdrowia" - uzasadniano przez głosowaniem. 

W ramach środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych do gmin z powiatu myślenickiego trafi łącznie 37 mln zł. Najwięcej otrzyma gmina Myślenice. Planuje m.in. budowę sal gimnastycznych przy SP w Drogini i Osieczanach oraz trzecią nieckę krytej pływalni w Centrum Wodnym Aquarius w Myślenicach. Natomiast 7,5 mln. zł zostanie przeznaczone na budowę nowego przedszkola w Jaworniku.

Na przetarg dotyczący opracowania dokumentacji pod budowę węzła drogowego na Zakopiance w Jaworniku odpowiedziało pięć firm. Ceny wahają się od 2,2 do 3,1 mln zł. „Po weryfikacji wybrana zostanie najkorzystniejsza oferta” – zapowiada GDDKiA.

"Marzą mi się Igrzyska Olimpijskie w Krakowie, a w nich biegi górskie jako jedna z konkurencji. Może w Beskidach? Nie ma tu może dużej wysokości nad poziomem morza, ale tereny są piękne, szlaki oznaczone i zadbane. Trenuje tu coraz więcej ludzi, także z czołówki biegaczy górskich w Polsce" w rozmowie z nami mówiła Edyta Lewandowska, Mistrzyni Polski oraz druga zawodniczka w Mistrzostwach Europy Masters w biegach górskich, która postanowiła zamieszkać w Myślenicach.

Od 22 miesięcy nad gminą Sułkowice w zawieszeniu pozostaje decyzja nadzoru budowlanego dotycząca wykonania remontu lub przeprowadzki, której samorządowcy nie wykluczają. „Aktualnie brana jest pod uwagę koncepcja lokalizacji Urzędu Miejskiego w centrum Sułkowic, na części terenu parku znajdującego się za pomnikiem Ofiar Pacyfikacji” - mówi burmistrz Artur Grabczyk

Ich główna funkcja to upłynnianie ruchu, ale w ostatniej dekadzie ronda nabierają wymiaru symbolicznego, a kolejne rady nadają im imiona osób mniej lub bardziej związanych z miastem. Od grudnia wszystkie skrzyżowania z ruchem okrężnym w mieście mają już swoich patronów.

Oznakowane, oświetlone i podzielone wysepką przejście dla pieszych powstało na ul. Sobieskiego w Myślenicach. Mieszkańcy sygnalizowali na naszych łamach potrzebę jego budowy od 2018 roku. Starostwo wydało na remont 160 tys. zł.

Przed Świętami Bożego Narodzenia burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) wraz ze swoim zastępcą Mateuszem Sudrem (PiS) zapowiedzieli budowę tras rowerowych na zboczach góry Chełm i Uklejna w Myślenicach. Ma to być 18 tras o długości 32 km, które kosztować będą 1,5 mln zł.

Od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce obowiązuje kwarantanna narodowa. - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Nowe obostrzenia to: 1. zamknięte hotele, 2. zamknięte stoki narciarskie, 3 zamknięte galerie handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych i drogerii, 4. ograniczanie w przemieszczaniu się od godz. 19:00 - 31 grudnia do godz. 6.00 - 1 stycznia. 5. dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym 10-dniowa kwarantanna.

Komentarze (15)

 • 28 gru 2020

  Mnie wzruszyły artykuły o złotym pociągu , o krzyżu w Krzeczowie , o kaplicy na Plebańskiej o budowli na Górnym Jazie w miejsce Zielonego Słonia i i połączeniu MPK Kraków - Myślenice.

  27 10 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 29 gru 2020

  Wpisy z tego konta mają na celu obrażanie innych użytkowników i wszyatkich dookoła. Nic nie wnosza do żadnego tematu oprócz mowy nienawiści. Czy administrator może je usuwać?

  22 2 Odpowiedz
 • mirek@ 29 gru 2020

  Mój ulubiony to autobus bez rozkładu i rozkład z błędami ? po prostu hit i oczywiście murowana święta figura zamiast lipki

  22 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 gru 2020

  wniosek popieram, w zasadzie 3 konta występujące powyżej razem rozsiewają pseudo polityczny SPAM, niestety?

  19 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  30 gru 2020

  Jedna z wymienionych powyżej osób powinna stać się antybohaterem 2020roku. Podobno przez scenę, która może czasami stać na rynku zrezygnowano z odtworzenia historycznego środkowej części rynku. Niedawno tak o tej inwestycji pisano :"Bazując na materiałach archiwalnych, proponujemy uzupełnienie zieleni w postaci szpalerów drzew wzdłuż wschodniej i południowej pierzei Rynku, oraz środkowego ciągu pieszego prowadzącego ze wschodu na zachód, nawiązując do jego historycznego wyglądu." TYMCZASEM SCENA WAŻNIEJSZA JEST OD PODSTAW PROJEKTU !!

  17 1 Odpowiedz

Zobacz więcej